Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak podzielić dysk na partycje
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak podzielić dysk na partycje

Data dodania: 15-12-2022


Jak podzielić dysk twardy na partycje, aby uzyskać optymalną wydajność
Podział dysku twardego komputera na wiele sekcji ułatwia tworzenie kopii zapasowych i formatowanie. Oto jak podzielić dysk na partycje, aby zapewnić płynne działanie.

 
Podział dysku na partycje
Podział dysku na partycje

Partycjonowanie dysku twardego to sposób na zarezerwowanie fizycznej przestrzeni na dysku twardym komputera. Jest to bardzo podobne do tego, jak porządkujesz różne sekcje w domowej bibliotece i salonie, ale na znacznie mniejszą skalę.

W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o partycjonowaniu dysku twardego na komputerach z systemem Windows. Więc bez zbędnych ceregieli przejdźmy od razu do rzeczy.

Co powinieneś wiedzieć o swoim dysku twardym

Dysk twardy jest kluczowym elementem komputera — przechowuje wszystkie dane niezależnie od tego, czy jest włączony, czy wyłączony. Chociaż jest to również element komputera najbardziej podatny na awarie, zapewnia optymalną wydajność w stosunku do ceny. Uszkodzenie dysku twardego niesie za sobą konieczność odzyskiwania danych z dysku, co jest czasochłonne i kosztowne.

Tradycyjnie dyski twarde składają się z kilku wirujących metalowych talerzy (lub płyt). Na każdej płytce znajduje się głowica, która szybko porusza się po niej tam i z powrotem, używając magnesów zarówno do odczytu, jak i zapisu danych zgodnie z wymaganiami. Napędy są szczelnie zamknięte w obudowie dysku twardego, aby chronić talerze przed narażeniem na mikroskopijny pył.

Każdy metalowy talerz może pomieścić tylko minimalną ilość danych. Tak więc, aby zwiększyć pojemność pamięci masowej, producenci umieszczają wiele talerzy na dysku twardym. Dlatego pojemność dysku twardego jest wprost proporcjonalna do liczby znajdujących się na nim metalowych talerzy.

Należy jednak zauważyć, że ludzie czasami nazywają dyski półprzewodnikowe (SSD) dyskami twardymi. Chociaż są różne, powyższe wyjaśnienie pokazuje, jakie komponenty składają się na dyski twarde i jak działają. W ostatnich latach nowoczesne komputery PC powoli zastępowały dyski twarde (HDD) dyskami SSD.

Czy partycjonowanie dysku twardego wpływa na wydajność?

Odpowiedź nie jest tak prosta jak tak lub nie, ponieważ zależy to od twojego celu. Partycjonowanie umożliwia podzielenie dysku twardego w celu wydajniejszego korzystania z niego. Pomaga to również zachować prywatność i bezpieczeństwo.

Istnieją różne metody partycjonowania, ale najbardziej znane to DOS i Extended. Partycjonowanie w systemie DOS dzieli dysk twardy na dwie części — jedną na dane, a drugą na system operacyjny. Z drugiej strony rozszerzone partycjonowanie dzieli pojedynczą sekcję na wiele, aby umożliwić więcej miejsca na dane.

Co to oznacza? Domyślnie system Windows wykorzystuje tylko pierwsze 60% dysku twardego do instalowania nowych programów i przechowywania starych. Ale dzięki partycjonowaniu możesz przydzielić więcej miejsca na dysku twardym do tych zadań bez poświęcania miejsca na innych partycjach. Pozwala to również sformatować go jako FAT32 , dzięki czemu jest szybszy niż formaty NTFS lub exFAT, szczególnie na starszych komputerach.

Jak niżej, istnieją sposoby na jak najlepsze wykorzystanie tego krytycznego elementu komputera. Jednym ze sposobów jest utworzenie na nim partycji. Partycjonowanie dzieli różne części dysku twardego na osobne obszary. Pozwalają podzielić miejsce na dysku twardym na sekcje, które zachowują się jak pojedyncze dyski.

Jest to świetne, ponieważ jeśli jedna partycja się zapełni, możesz utworzyć inną i przenieść na nią niektóre pliki, aby pierwsza partycja nie była zbyt zagracona danymi. Możesz także przenosić dane między tymi partycjami w dowolnym momencie bez wpływu na dane lub wydajność drugiej sekcji.

Głównym tego powodem jest to, że każda partycja działa niezależnie, więc nie kolidują ze sobą nawzajem. Zasadniczo są jak oddzielne dyski twarde wewnątrz głównego dysku twardego.

Teraz przyjrzyjmy się, jak możesz to zrobić, aby zoptymalizować wydajność komputera.


Sprawdź dostępność miejsca na dysku na potrzeby partycjonowania. Jeśli to nie wystarczy do tego, co chcesz zrobić, utwórz więcej miejsca przed przystąpieniem do partycjonowania. Następnie utwórz kopię zapasową danych na dysku.

Tworząc kopię zapasową danych, masz pewność, że wszystkie Twoje dane są bezpieczne, jeśli proces się zabrudzi — proces partycjonowania niesie ze sobą niewielkie ryzyko. To powiedziawszy, oto jak podzielić dysk twardy na partycje.

 
  1. Zlokalizuj ten komputer na swoim komputerze i kliknij go prawym przyciskiem
  2. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy Ten komputer wybierz Zarządzaj
  3. Otwórz Zarządzanie dyskami z lewego panelu.
  4. Wybierz Dysk (C:) lub dowolny dysk, z którego chcesz utworzyć partycję
  5. Teraz nadszedł czas, aby zmniejszyć wolumin dysku C:. W lewym górnym rogu kliknij Akcja i wybierz Wszystkie zadania . Zlokalizuj Zmniejsz wolumin i kliknij go, aby zmniejszyć dysk C:. Wprowadź rozmiar miejsca, które chcesz zmniejszyć na dysku twardym w megabajtach. Należy pamiętać, że 100 000 MB odpowiada 100 GB. Po wprowadzeniu tej liczby zatwierdź klikając Zmniejsz .
  6. Sformatuj partycję. Gdy to zrobisz, nowy blok nieprzydzielonego miejsca pojawi się zaraz po dysku C:. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy prosty wolumin , aby utworzyć nową partycję.
Możesz sformatować tę partycję jako NTFS , jeśli używasz jej w systemie Windows. Jeśli jednak chcesz udostępniać dane między innymi systemami operacyjnymi, takimi jak macOS i Linux, powinieneś wybrać exFAT . Ten format można odczytywać i zapisywać z innych platform
Chociaż te partycje pojawiają się jako osobne miejsca na dysku w systemie Windows, pozostają na tym samym dysku twardym. Jeśli dysk ulegnie awarii, wpłynie to na każde miejsce na dysku podzielone na partycje. Dlatego musisz stale tworzyć kopie zapasowe swoich danych.

Zastanawiasz się, jak podzielić dysk C: na dwie partycje w systemie Windows 11? Kroki są podobne do tych w systemie Windows 10. Kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer , wybierz Pokaż więcej opcji , kliknij Zarządzaj i kontynuuj od kroku 3 powyżej
Korzyści z partycjonowania dysku twardego
Po co partycjonować dysk twardy, pytasz? Istnieje wiele powodów, dla których możesz to zrobić. Głównym powodem jest ochrona danych. Możesz utracić swoje dane na różne sposoby, w tym przez przypadkowe usunięcie lub awarię sprzętu. Dzieląc dysk twardy na partycje, tworzysz dodatkową warstwę ochrony swoich danych.

Kolejną zaletą partycjonowania jest to, że daje więcej opcji podczas pracy z dyskiem twardym. Na przykład, jeśli jedna partycja zostanie uszkodzona, możesz ją ponownie sformatować bez konieczności usuwania wszystkich plików z całego dysku twardego.

Wreszcie pomaga również w szybkości i wydajności, ponieważ wiele dysków ma różne prędkości dostępu. Możesz skonfigurować niektóre partycje tak, aby zachowywały się jak oddzielne dyski, wykorzystując wyższe prędkości w ramach określonych zadań lub procesów.

Wady partycjonowania dysku twardego

Główną wadą partycjonowania dysku twardego jest to, że masz mniej miejsca niż wtedy, gdy nie jest on podzielony na partycje. Na przykład wielokrotne partycjonowanie może sprawić, że zabraknie Ci miejsca na dysku podzielonym na partycje, podczas gdy na innym jest więcej niż wystarczająco miejsca.

Drugą wadą jest to, że tworzymy fałszywe poczucie bezpieczeństwa podczas tworzenia partycji. Chociaż system Windows wyświetla wiele oddzielnych miejsc na dysku, dysk jest nadal jeden. Jeśli dysk ulegnie awarii, wszystko inne na nim ulegnie awarii. Pozostanie wtedy wymiana dysku twardego na nowy.

Ponadto złożoność konfigurowania systemu Windows i instalowania oprogramowania w innych przestrzeniach partycjonowanych pozostawia więcej niepotrzebnych zadań, niż wcześniej sądzono. Wystarczy to zrobić tylko raz dla wszystkich zadań z jednym miejscem na dysku.

Wreszcie, ten proces może być niepotrzebny dla przeciętnego użytkownika. Chociaż proces ten jest dość łatwy, praca na partycjonowanych przestrzeniach dyskowych może powodować problemy dla takich użytkowników.

Czy należy podzielić dysk twardy na partycje?

Jeśli szukasz sposobu na poprawę wydajności komputera, rozwiązaniem może być podział dysku twardego na partycje. Partycjonowanie dysku twardego może pomóc poprawić wydajność komputera poprzez oddzielenie systemu operacyjnego i programów od danych na dysku twardym.

Niemal natychmiast zauważysz korzyści z partycjonowania dysku twardego. Należy jednak pamiętać, że partycjonowanie wpłynie również na wydajność dysku twardego i może zaistnieć potrzeba ponownego podzielenia go na partycje w przyszłości.


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu