Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Uszkodzona karta graficzna
Kontakt
 • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 10.30 do 19.30.
  NIP: 7792533766
 • E-mail:serwis@yeto.pl
 • Telefon732-900-555
 • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 10.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 10.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Uszkodzona karta graficzna

Uszkodzona Karta Graficzna

Karty graficzne są krytycznym elementem każdego komputera stacjonarnego i laptopa, a awaria karty graficznej może uniemożliwić korzystanie z komputera.

Na szczęście karta graficzna jest również komponentem, który dość łatwo jest zdiagnozować w przypadku problemów. Karty graficzne mogą ulec awarii na wiele różnych sposobów, ale zwykle pojawiają się znaki ostrzegawcze, które dają dużo czasu na wymianę karty.

W tym artykule Yeto Services opisze, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się problemu, jak rozwiązywać istniejące problemy i jak dowiedzieć się, co jest nie tak z Twoją kartą.

Skąd wiesz, że twoja karta graficzna umiera?

Jeśli zaczynasz zauważać problemy z komputerem, ważne jest, aby dowiedzieć się, który składnik powoduje te problemy.

Jeśli zastanawiasz się, czy przyczyną problemu jest Twoja karta graficzna, istnieje pięć znaków ostrzegawczych, na które możesz zwrócić uwagę, aby ustalić, czy tak jest.

Znaki ostrzegawcze

Oto kilka wczesnych sygnałów ostrzegawczych awarii karty graficznej.

 1. Zawieszenia: Gdy karta graficzna zaczyna się psuć, na ekranie może być widoczne zacinanie się/zatrzymywanie obrazu. Jednak złośliwe oprogramowanie, uszkodzony dysk twardy , a także problemy z pamięcią RAM mogą powodować to samo zachowanie, więc nie wyciągaj pochopnych wniosków. Jeśli zawieszki pojawiają się wraz z innymi znakami ostrzegawczymi, istnieje duża szansa, że ​​to Twoja karta graficzna.
 2. Usterki ekranu: Jeśli grasz w grę lub oglądasz film i nagle zaczynasz widzieć rozdarcie lub dziwne kolory pojawiające się na całym ekranie, Twoja karta graficzna może być uszkodzona.
 3. Dziwne artefakty: Podobnie jak usterki ekranu, zła karta graficzna może powodować dziwne artefakty na całym ekranie. Artefakty mogą być spowodowane nadmiernym podkręcaniem, wysoką temperaturą, a nawet gromadzeniem się kurzu. Czasami można to naprawić przez ponowne uruchomienie, ale ponownie, jeśli masz wadliwą kartę graficzną, spodziewaj się, że problem powróci.
 4. Niebieskie ekrany: komputer może wyświetlać niebieski ekran z wielu powodów, niezależnie od tego, czy są to problemy z pamięcią RAM, dyskami twardymi, kartami graficznymi lub innymi komponentami. Ale jeśli system ulegnie awarii i/lub pojawi się niebieskie ekrany, gdy zaczniesz wykonywać zadania wymagające dużej ilości grafiki (np. granie w gry wideo, oglądanie filmów itp.), może to wskazywać, że twoja karta graficzna pada.
 5. Hałas wentylatora: niekoniecznie wiąże się to z koniecznością wymiany karty graficznej, ale uważaj na głośniejszy niż zwykle hałas wentylatora. Jeśli wentylator na karcie działa nieprawidłowo, może to oznaczać, że karta jest zbyt gorąca. Jeśli robi się zbyt gorąco, powinieneś przerwać to, co robisz i spróbować jak najlepiej go wyczyścić. Jeśli nie możesz wyciszyć wentylatora, możliwe, że coś jest wewnętrznie nie tak.

Rozwiązywanie problemów

Jak zawsze wspominamy w naszych przewodnikach rozwiązywanie problemów, ustalenie, co jest nie tak i zdiagnozowanie problemu, to zazwyczaj proces eliminacji. Zacznij od sprawdzenia swoich połączeń. Luźne połączenia mogą powodować wiele problemów, zwłaszcza z kartą graficzną. Upewnij się, że jest solidnie osadzony na płycie głównej i że wszelkie dodatkowe połączenia są również bezpieczne.

W niektórych przypadkach nie będziesz w stanie sprawdzić połączeń. Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz mieć problemu z luźnymi połączeniami w laptopie. W przypadku laptopów najczęściej problemem jest kurz, ponieważ znajduje się on w tak zamkniętej przestrzeni. Jeśli możesz go otworzyć i usunąć jak najwięcej kurzu, byłoby to pierwsza czynność, od której należy zacząć.

Następną rzeczą, którą możesz zrobić, to uruchomić kilka testów oprogramowania. Uruchom GPU-Z i obserwuj temperaturę w czasie rzeczywistym pod kątem wszelkich osobliwości.

Użyj narzędzia Heaven Benchmark, aby przetestować swoją kartę. Uruchom go na kilka godzin — powinien być w stanie obsłużyć go bez awarii lub powodowania jakichkolwiek błędów graficznych, takich jak dziwne artefakty i zacinanie się.

Warto również zauważyć, że jeśli nie masz karty graficznej i używasz zintegrowanej karty graficznej płyty głównej, problemy mogą być oznaką awarii płyty głównej, a nie problemu z grafiką.

Następnie upewnij się, że wszystkie sterowniki karty graficznej (i monitora) są aktualne. Możesz także spróbować odinstalować te, które już masz, a następnie zainstalować je ponownie, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych problemów.

Po odinstalowaniu system Windows użyje bardzo podstawowych sterowników do wyświetlania wideo na monitorze, dzięki czemu w rzeczywistości nie utracisz funkcji wideo ani nie spowodujesz żadnych uszkodzeń karty.

Jak zawsze, skonsultuj się z producentem karty graficznej, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące odinstalowywania/ponownej instalacji. Szczegółowe instrukcje firm NVIDIA i AMD można znaleźć odpowiednio tutaj i tutaj. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu sterownika należy zapisać stan systemu w punkcie przywracania.

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia, czy problem dotyczy twojej karty graficznej, jest po prostu wymiana karty graficznej na inną i sprawdzenie, czy problemy znikną. Jeśli nowa karta graficzna działa bez problemu, oczywiste jest, że stara karta graficzna wymagała wymiany.

Gdy masz otwartą maszynę, warto sprawdzić, czy nie występują problemy fizyczne. Jeśli wentylator przestał działać na karcie graficznej lub widzisz nieszczelne lub wybrzuszone kondensatory, czas na wymianę. W takich przypadkach karta wideo zwykle przestaje działać prawie natychmiast.

Kolejna rzecz do przetestowania: wyłącz kartę dźwiękową. Brzmi to sprzecznie z intuicją (co ma wspólnego system dźwiękowy z kartą graficzną?), ale czasami interakcje między tymi dwoma systemami mogą sprawić, że cały komputer będzie niestabilny. Jeśli wyłączenie dźwięku rozwiąże problem z grafiką, problem może w rzeczywistości dotyczyć systemu dźwiękowego, a nie samej karty graficznej.

Możliwe też, że Twoja karta wideo działa zbyt szybko. Niektóre karty mogą być oceniane pod kątem określonej szybkości GPU, ale w rzeczywistości nie mogą stale działać z tą szybkością. Możesz spróbować podkręcić GPU, co kładzie mniejszy nacisk na całą kartę graficzną i może rozwiązać problem.

Jeśli używasz karty wideo ATI, wypróbuj program ATITool , aby spowolnić działanie karty wideo. Karty NVIDIA mogą korzystać z RivaTuner, a inni właściciele kart mogą używać PowerStrip.

Co powoduje awarię karty graficznej?

Karty graficzne mogą zawieść z wielu różnych powodów. Niewłaściwa instalacja komponentu w komputerze może prowadzić do awarii karty graficznej, ale częściej przyczyną są kurz i kłaczki.

Inną rzeczą, która może spowodować awarię karty graficznej, jest zbyt duże przetaktowywanie. Przetaktowywanie przy napięciu zapasowym jest bezpieczne, ale jeśli przesuniesz kartę do granic możliwości za pomocą wysokiego napięcia, zniszczy to kartę szybciej niż normalnie.

Poza tym ostatnią rzeczą, która może zabić uszkodzić kartę graficzną, jest standardowa przerwa w dostawie prądu. Awarie i skoki napięcia mogą usmażyć wszystkie komponenty komputera — nawet kartę graficzną.

W większości przypadków, jeśli masz trochę dodatkowej gotówki do stracenia, możesz temu zapobiec. Wszystko, co musisz zrobić, to zainwestować w wysokiej jakości ochronę przeciwprzepięciową oraz zasilacz bezprzerwowy (UPS). Jak zapewne wiesz, podstawową rolą zasilacza UPS jest zapewnienie tymczasowego zasilania w przypadku odcięcia źródła, dzięki czemu można prawidłowo wyłączyć komputer; jednak jest również w stanie zapobiec uszkodzeniom spowodowanym takimi rzeczami, jak przepięcia.

Ostatecznie karta graficzna podlega takiemu samemu zużyciu, jak wszystko inne.

Wymiana karty graficznej

Jeśli stwierdzisz, że przyczyną problemu jest Twoja karta graficzna i nie jesteś w stanie tego naprawić, być może nadszedł czas na skorzystanie z usług fachowego serwisu. Yeto Services oferuje pełen zakres napraw wszystkich kart graficznych, wymianę kart, oraz pomoc w zakupie.

 

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu