Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Uśpienie a wyłączenie komputera
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Uśpienie a wyłączenie komputera

Data dodania: 09-06-2023


Uśpienie a wyłączanie: co jest najlepsze dla Twojego laptopa, komputera?

Czy lepiej wyłączyć komputer? A może korzystanie z trybu uśpienia jest w porządku? Jaka jest najlepsza opcja dla twojego laptopa?
Najprawdopodobniej nie możesz obejść się bez komputera, więc powinieneś utrzymywać go w optymalnym stanie, aby nie była potrzebna naprawa laptopa. Obejmuje to również sposób wyłączania go, gdy nie jest używany.

 
Problemy z hibernacją komputera Poznań
Uśpienie komputera
 


Więc czy powinieneś pozwolić mu pozostać w trybie uśpienia? A może lepiej całkowicie wyłączyć komputer? Przyjrzyjmy się obu tym stanom mocy i dowiedzmy się, z którego najlepiej korzystać i kiedy.

Co to jest tryb uśpienia w laptopie?

Prawdopodobnie znasz tryb uśpienia na swoim laptopie. Dzieje się tak, gdy ekran laptopa robi się czarny po okresie bezczynności. Czy tryb uśpienia jest szkodliwy dla twojego laptopa? Co dzieje się w trybie uśpienia?

Tryb uśpienia to stan, w którym komputer zużywa bardzo mało energii. Wszystko, co jest uruchomione na komputerze w tym czasie, takie jak strony internetowe, aplikacje i otwarte dokumenty, jest zapisywane w pamięci krótkotrwałej komputera, pamięci RAM
Możesz wybrać, po jakim czasie laptop powinien przejść w tryb uśpienia w ustawieniach zasilania i uśpienia na komputerze.
W trybie uśpienia tylko pamięć RAM laptopa pobiera energię, podczas gdy procesor, dysk twardy i inne komponenty są wyłączone, aby oszczędzać baterię. Nie musisz się też martwić utratą pracy, gdy bateria się wyczerpie, ponieważ Windows i macOS automatycznie zapisują całą Twoją pracę i wyłączają komputer, jeśli bateria jest zbyt słaba.

Aby uzyskać dostęp do trybu uśpienia, wystarczy nacisnąć przycisk zasilania na laptopie lub zamknąć pokrywę laptopa.

Aby wyjść z trybu uśpienia na laptopie, naciśnij jego przycisk zasilania. Możesz go również obudzić, naciskając dowolny klawisz na klawiaturze, klikając lewym lub prawym przyciskiem myszy na touchpadzie lub otwierając pokrywę laptopa.
Co się dzieje, gdy wyłączasz laptopa?
Całkowite wyłączenie laptopa powoduje jego wyłączenie. Wszystkie programy, aplikacje i system operacyjny zostaną zamknięte, a cała pamięć zostanie wyczyszczona.

Najprawdopodobniej wyłączysz laptopa po zakończeniu pracy lub pod koniec dnia. Lub, o ile nie jesteś do tego zmuszony, gdy napotkasz błąd BSOD (niebieski ekran śmierci) — w takim przypadku najlepiej jest nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania przez kilka sekund, aby wyłączyć komputer.

Czym różni się sen od wyłączenia?

Istnieją dwie główne różnice między uśpieniem a wyłączeniem.

Pierwszy to czas rozruchu. Gdy chcesz, aby komputer wyszedł z trybu uśpienia, uruchomi się on szybciej — wystarczy kilka sekund, zanim wrócisz do pulpitu. Ponieważ cała praca jest zapisywana w pamięci RAM, możesz zacząć od miejsca, w którym ją przerwałeś.
Uruchomienie wyłączonego laptopa zajmie co najmniej minutę, a nawet dłużej, jeśli masz kilka aplikacji skonfigurowanych do otwierania podczas uruchamiania komputera. Ponadto musisz zapisać całą swoją pracę przed wyłączeniem komputera, w przeciwnym razie ją utracisz.

Druga różnica to zużycie energii. Być może słyszałeś, że oszczędzasz więcej pieniędzy i energii, jeśli wyłączasz komputer każdej nocy. Jednak zgodnie z Energy Star , w rzeczywistości oszczędzasz tylko jeden lub dwa waty, wyłączając komputer zamiast przełączając go w tryb uśpienia
Teraz, gdy zbadaliśmy różnice, sprawdźmy, czy lepiej jest wyłączyć komputer, czy po prostu uśpić laptopa.

Uśpienie a wyłączanie: co jest najlepsze dla Twojego laptopa?

Jeśli w ciągu dnia pracujesz z przerwami na laptopie lub wychodzisz na lunch, najlepiej pozwól mu spać. Przełączenie laptopa w tryb uśpienia na noc jest również w porządku, jeśli planujesz rozpocząć pracę z samego rana.
Uśpienie laptopa jest również lepsze, ponieważ niektóre elementy, takie jak panel LCD, bateria i dysk twardy, mają ograniczony cykl życia. Pozwalanie im spać, gdy nie są używane, przedłuży ich życie. Ciepło jest również generowane, gdy laptop jest włączony, a ciepło jest wrogiem wszystkich komponentów.

Wyłączenie laptopa jest lepsze, gdy skończysz pracę i nie będziesz go potrzebować przez dłuższy czas, na przykład podczas weekendu.

Dobrze jest też to zrobić, zwłaszcza jeśli nie wyłączałeś go przez kilka dni. Zobacz, im dłużej komputer jest włączony, tym więcej programów, aplikacji i procesów w tle będzie działać. Po wyłączeniu te rzeczy są resetowane, co jest niezbędne, ponieważ stale działające programy spowalniają komputer z czasem
Większość właścicieli laptopów wie, jak proste ponowne uruchomienie czasami rozwiązuje niereagującą aplikację lub problem. Wyłączenie raz lub dwa razy w tygodniu spowoduje wyczyszczenie pamięci RAM komputera oraz zwolnienie pamięci i mocy obliczeniowej.

Może to również pomóc wydłużyć żywotność urządzenia — to jeden z głównych powodów, dla których należy wyłączać komputer co noc .

Używaj laptopa ostrożnie, aby cieszyć się nim przez lata
Teraz wiesz, co wybrać między trybem uśpienia a wyłączeniem i co dzieje się z laptopem w każdym z tych stanów. Krótko mówiąc, powinieneś używać obu opcji w różnych sytuacjach. Dlatego używaj swojego laptopa z rozwagą i troską, aby cieszyć się latami bezproblemowej wydajności.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu