Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Problemy z Windows 11
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Problemy z Windows 11

Data dodania: 14-10-2021


Problemy z Windows 11: jak rozwiązać najczęstsze problemy?

 

problemy z Windows 11
Problemy z Windows 11

Masz problem z systemem Windows 11? Możemy pomóc

Masz problemy z Windowsem 11? W Yeto Services możemy pomóc, ponieważ na tej stronie znajdziesz rozwiązania najczęstszych problemów z systemem Windows 11.

Ponieważ system Windows 11 jest tak nowy (pokazujemy, gdzie pobrać i zainstalować system Windows 11, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), niektórzy ludzie napotykają problemy od czasu aktualizacji, co jest niefortunną rzeczywistością uruchamiania nowych systemów operacyjnych.

Będziemy monitorować wdrażanie systemu Windows 11, a jeśli pojawią się jakiekolwiek poważne problemy, postaramy się znaleźć rozwiązanie i zaktualizować ten przewodnik.

Jeśli jednak cierpisz na problem z systemem Windows 11, którego nie omówiliśmy, śledź nas na Facebooku, oraz stronie i daj nam znać, a zrobimy, co w naszej mocy, aby znaleźć rozwiązanie. Będziemy również nadal aktualizować ten artykuł o wszystkie najnowsze problemy i poprawki, gdy o nich usłyszymy.

 

Jak naprawić problemy z instalacją systemu Windows 11

Jeśli masz problemy z instalacją systemu Windows 11 za pomocą narzędzia aktualizacji systemu Windows 10, nie panikuj. System Windows 10 ma wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów, które może pomóc w zidentyfikowaniu wszelkich problemów. Może to również zresetować aplikację Windows Update, co może pomóc w rozpoczęciu instalacji.

Aby to zrobić, kliknij menu Start, a następnie kliknij ikonę koła zębatego po lewej stronie, co otworzy okno Ustawienia. Kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Rozwiązywanie problemów”. Kliknij „Windows Update”, a następnie „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów” i postępuj zgodnie z instrukcjami, a następnie kliknij „Zastosuj tę poprawkę”, jeśli narzędzie do rozwiązywania problemów znajdzie rozwiązanie.

Sprawdź wymagania systemowe Windows 11

Aby zainstalować system Windows 11 lub upewnić się, że działa on poprawnie, musisz upewnić się, że komputer spełnia następujące minimalne wymagania systemowe systemu Windows 11:

  • Procesor: 1 gigaherc (GHz) lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami na zgodnym procesorze 64-bitowym lub SoC
  • RAM: 4 GB
  • Pamięć: 64 GB
  • Oprogramowanie układowe systemu: UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu
  • TPM: Trusted Platform Module 2.0
  • Karta graficzna: DirectX 12 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 2.0
  • Wyświetlacz: 720p, 8-bitów na kanał koloru, co najmniej 9-calowa przekątna
  • Połączenie internetowe i konto Microsoft: system Windows 11 Home wymaga aktywnego połączenia internetowego i konta Microsoft do ukończenia początkowej konfiguracji systemu operacyjnego po pierwszym użyciu lub podczas przełączania urządzenia z systemu Windows 11 Home w trybie S-mode.

 

Są to minimalne specyfikacje wymagane do uruchomienia systemu Windows 11, ale aby uzyskać najlepsze wrażenia z systemu Windows 11, zalecamy zainstalowanie go na urządzeniu o większej mocy. Wymóg 4 GB pamięci RAM jest szczególnie niski – nie zalecamy uruchamiania systemu Windows 11 na urządzeniach z mniej niż 8 GB pamięci RAM.

 

Sprawdzenie zgodności z systemem Windows 11

Jeśli Twój system spełnia powyższe kryteria, musisz przeprowadzić kontrolę kondycji, aby system był gotowy do zainstalowania systemu Windows 11.

  • Aby przeprowadzić kontrolę kondycji, musisz najpierw pobrać i zainstalować aplikację PC Health Check firmy Microsoft
  • Po zainstalowaniu uruchom program
  • Kliknij niebieski przycisk „Sprawdź teraz” na banerze Windows 11
  • Jeśli Twój system jest kompatybilny, pojawi się wyskakujące okienko z informacją „Ten komputer będzie działał z systemem Windows 11”

 

Windows 11 nie działa z powodu TPM

Jeśli narzędzie sprawdzania aktualizacji systemu Windows 11 firmy Microsoft powie, że Twój komputer nie jest obsługiwany, ale spełnia wszystkie inne wymagania, musisz sprawdzić system BIOS, aby włączyć TPM .

Prawie każdy nowoczesny procesor jest wyposażony w obsługę TPM. Jeśli masz procesor Intel, musisz przełączyć się na TPM, a dla AMD musisz sprawdzić PSP fTPM w BIOS-ie. Po zakończeniu możesz uruchomić aplikację do sprawdzania kondycji firmy Microsoft, aby potwierdzić stan. Powinno to umożliwić instalację systemu Windows 11.

Możesz sprawdzić stan obsługi TPM na swoim komputerze, wykonując następujące czynności:

  • Naciśnij klawisz Windows + R
  • Gdy pojawi się okno, wpisz tpm.msc, aby otworzyć okno Zarządzanie modułami zaufanej platformy
  • Poszukaj podokna zatytułowanego Informacje o producencie modułu TPM i sprawdź w sekcji Wersja specyfikacji, aby zobaczyć, jaką wersję TPM ma Twoje urządzenie

 

Jak uaktualnić do systemu Windows 11 bez TPM 2.0

Jeśli nie możesz zainstalować systemu Windows 11, ponieważ Twój komputer nie ma modułu TPM 2.0 , podczas próby instalacji zostanie wyświetlony komunikat o błędzie informujący, że Twój komputer nie spełnia wymagań systemowych systemu Windows 11.

Jeśli tak się stanie, a nadal chcesz zainstalować system Windows 11, istnieje sposób na obejście wymogu TPM, ale powinny to robić tylko osoby, które są pewne związane z tym ryzyko.

Aby zainstalować system Windows 11 bez modułu TPM, przejdź do strony pobierania systemu Windows 11 i kliknij „Pobierz teraz” w sekcji „Asystent instalacji systemu Windows 11”.

Spowoduje to pobranie instalatora systemu Windows 11. Po uruchomieniu pojawi się komunikat „Ten komputer nie może uruchomić systemu Windows 11.”

Kiedy tak się stanie, naciśnij klawisz Windows i R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom. Wpisz:

regedit

Naciśnij klawisz powrotu, a otworzy się Edytor rejestru. Jest to potężne narzędzie, które powinno być używane tylko przez ludzi, którzy wiedzą, co robią, więc jeśli nie czujesz się pewnie, przejdź do innego sposobu, aby to zrobić.

W polu tekstowym u góry okna wpisz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup

Naciśnij Enter na klawiaturze. W menu po lewej stronie powinieneś zobaczyć podświetloną opcję „Ustawienia”. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy> Klucz.

Nazwij nowy klucz „LabConfig” (bez cudzysłowów), a następnie naciśnij klawisz Enter.

Kliknij prawym przyciskiem myszy właśnie utworzony klucz LabConfig i wybierz opcję Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa). Nazwij go „BypassTPMCheck” i ustaw „Dane wartości” na 1, a następnie kliknij „OK”.

Zrób to samo dla BypassRAMCheck i BypassSecureBootCheck i upewnij się, że te klucze również mają ustawioną wartość 1.

Następnie zamknij Edytor rejestru i wróć do narzędzia instalacyjnego systemu Windows 11. Kliknij „Wstecz”, a następnie spróbuj ponownie zainstalować system Windows 11. Tym razem powinno działać.

Jeśli brzmi to trochę zbyt skomplikowanie, możesz wypróbować skrypt, który robi mniej więcej to samo – ale automatycznie. Nazywa się Universal MediaCreationTool wrapper i chociaż wystarczy go uruchomić przed próbą zainstalowania systemu Windows 11, zawsze należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o uruchamianie skryptów innych osób, które zmieniają rzeczy na komputerze.

 

Zwolnij miejsce na dysku

Podobnie jak w przypadku poprzednich systemów operacyjnych, system Windows 11 wymaga określonej ilości miejsca na dysku twardym, aby pomyślnie pobrać i zainstalować. Jeśli główny dysk twardy (na którym jest zainstalowany system Windows 10, zwykle dysk C:) jest prawie pełny, podczas próby zainstalowania systemu Windows 11 wystąpią problemy.

Windows 11 wymaga 64 GB pamięci.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli instalacja systemu Windows 11 nie powiedzie się, jest sprawdzenie miejsca na dysku w Eksploratorze Windows. Jeśli brakuje mu miejsca, spróbuj wpisać „Oczyszczanie dysku” w polu wyszukiwania na pasku zadań i wybierz dysk systemowy (zwykle dysk C:). Kliknij „OK”, a następnie zaznacz pola wyboru plików, które chcesz usunąć. Powinny być bezpieczne do usunięcia, ale pamiętaj, że nie możesz ich odzyskać, gdy znikną. Dowiesz się, ile miejsca zaoszczędzisz. Kliknij „OK”, a następnie „Usuń pliki”, aby usunąć pliki. Jeśli chcesz zrobić więcej miejsca, kliknij „Oczyść pliki systemowe”.

Gdy to zrobisz, spróbuj ponownie pobrać i zainstalować system Windows 11.

Wyłącz oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe jest z pewnością pomocne, ale czasami może powodować problemy podczas próby zainstalowania systemu Windows 11.

Jeśli masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, spróbuj je wyłączyć przed instalacją systemu Windows 11, ponieważ może to rozwiązać problem. Następnie należy go włączyć i używać go normalnie po zakończeniu instalacji.

Może być nawet konieczne tymczasowe odinstalowanie oprogramowania. Tylko upewnij się, że zainstalujesz go ponownie po pomyślnym zainstalowaniu aktualizacji.

Internet działa wolno po aktualizacji do systemu Windows 11

Pojawiają się nowe raporty o niektórych osobach, które doświadczają słabej wydajności Wi-Fi po zainstalowaniu systemu Windows 11.

Wygląda na to, że przesyłanie strumieniowe filmów, korzystanie z VPN i ogólne przeglądanie Internetu może być powolne i wydaje się, że wpływa to na osoby korzystające ze sprzętu Intel Killer.

Firma Microsoft jest świadoma tego problemu i 12 października wyda zbiorczą aktualizację systemu Windows 11, aby, miejmy nadzieję, rozwiązać problem.

Do tego czasu możesz spróbować użyć zewnętrznego klucza USB Wi-Fi, jeśli go masz.

Nie można wyszukiwać w menu Start systemu Windows 11

Obecnie występuje problem z nowym paskiem wyszukiwania w menu Start, który uniemożliwia jego wpisywanie. Istnieją inne sposoby wyszukiwania w systemie Windows 11, ale dla każdego, kto przenosi ten nawyk z poprzedniego systemu operacyjnego, zmiana jest uciążliwa.

Microsoft również potwierdził problem, stwierdzając, że otwarcie okna Uruchom umożliwi ponowne wpisanie w pasku wyszukiwania. Możesz to zrobić, naciskając Win + R na klawiaturze, a kiedy się pojawi, możesz go zamknąć, ponieważ tak naprawdę nie musisz niczego wpisywać ani uruchamiać. Wydaje się, że samo otwarcie i zamknięcie programu rozwiązuje problem z polem wyszukiwania.


Nie jest jasne, kiedy możemy spodziewać się, że łatka oficjalnie naprawi błąd, ale biorąc pod uwagę, że jest to dość dziwaczne obejście, prawdopodobnie trwają prace nad czymś bardziej trwałym.

 

Eksplorator plików nadal wygląda jak Windows 10

Niektórzy narzekają, że od czasu aktualizacji do systemu Windows 11 Eksplorator plików nadal wygląda tak samo jak Windows 10.

W rzeczywistości jest to skórka, która replikuje starszy układ systemu Windows 10, ale nie jest jasne, dlaczego niektórzy użytkownicy otrzymują to domyślnie. Na szczęście istnieje prosta poprawka:

  • Na górze paska zadań Eksploratora plików wybierz „Widok”
  • Wybierz „Opcje” po prawej stronie i przejdź do następnego „Widoku”
  • Powinieneś teraz zobaczyć listę. Poszukaj opcji, która brzmi „Uruchom okna folderów w oddzielnym procesie”. Upewnij się, że pole obok nie jest zaznaczone
  • Zastosuj zmiany. Eksplorator plików powinien teraz zainicjować ponowne uruchomienie

Po ponownym uruchomieniu Eksploratora plików powinieneś teraz zobaczyć przeprojektowany układ dla systemu Windows 11.

Tablica widżetów wygląda na pustą

Tablica widżetów to nowa część systemu Windows 11, w której znajdują się małe aplikacje, znane jako „widżety”, które zapewniają szybki dostęp do informacji, takich jak wiadomości i wydarzenia w kalendarzu.

Jednak niektórzy ludzie odkryli, że tablica widżetów wydaje się pusta (można ją wyświetlić, przesuwając palcem z lewej strony ekranu lub naciskając Windows + W na klawiaturze).

Aby rozwiązać ten problem, kliknij ikonę w prawym górnym rogu tablicy widżetów, a następnie kliknij „Wyloguj się”.

Następnie zaloguj się ponownie, a widżety powinny się pojawić

Problemy z pamięcią w systemie Windows 11

Istnieją doniesienia, że ​​gdy użytkownicy zamykają Eksplorator plików w systemie Windows 11, pozostaje on w pamięci RAM, co po pewnym czasie może powodować problemy z pamięcią, które spowalniają system operacyjny.

Microsoft jeszcze nie rozpoznał tego problemu, ale istnieje obejście tego problemu. Uruchom ponownie Eksploratora plików (w Menedżerze zadań znajdziesz Eksploratora Windows wymienionego jako proces, a jeśli go klikniesz, w prawym dolnym rogu znajduje się przycisk „Uruchom ponownie”) lub po prostu uruchom ponownie komputer.

W Menedżerze zadań możesz również zobaczyć, ile pamięci zużywa Eksplorator plików.

Menu Start systemu Windows 11 nie odpowiada

Niektórzy użytkownicy skontaktowali się z nami w sprawie, że ich menu Start przestały działać po aktualizacji do systemu Windows 11.

Jeśli tak się stanie podczas korzystania z systemu Windows 11, spróbuj ponownie uruchomić komputer. Gdy menu Start nie działa, możesz to zrobić, przełączając się na pulpit systemu Windows 11, naciskając klawisz Windows + D na klawiaturze, a następnie naciskając Alt + F4. Pojawi się okno, w którym możesz wybrać „Uruchom ponownie” i kliknąć „OK”.

Jeśli menu Start nie odpowiada po ponownym uruchomieniu, może być konieczne użycie narzędzi DISM (Obsługa i zarządzanie obrazami wdrażania) i SFC (Kontroler plików systemowych).

Aby to zrobić, naciśnij Klawisz Windows + R, aby otworzyć pole Uruchom, i wpisz:

cmd

Następnie naciśnij Ctril + Shift + Enter, aby otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administratora (które będą potrzebne do uruchomienia tych narzędzi).

W wierszu polecenia wprowadź następujące informacje:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealt

Powinno to usunąć wszelkie uszkodzone pliki z aktualizacji systemu Windows 11 i może zająć trochę czasu.

Po zakończeniu wprowadź następujący tekst w wierszu polecenia:

sfc /scannow

Naciśnij Enter na klawiaturze, a narzędzie przeskanuje, aby sprawdzić, czy wszystkie pliki są poprawne. Po zakończeniu menu Start powinno działać ponownie.

Jeśli to nie działa, niektórzy ludzie odkryli, poprzez utworzenie nowego konta użytkownika na komputerze, a przy użyciu, że ma stały problem. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, więc miejmy nadzieję, że Microsoft wkrótce wyda poprawkę dla tego problemu z systemem Windows 11.

Pierwsza aktualizacja systemu Windows 11 jeszcze bardziej pogarsza wydajność procesora AMD

AMD ostrzegło w zeszłym tygodniu, że jej układy mają problemy z wydajnością w systemie Windows 11, a teraz pierwsza aktualizacja Microsoftu do nowego systemu operacyjnego podobno pogorszyła problemy. Yeto Services informuje, że po wczorajszej aktualizacji systemu Windows 11 obserwuje znacznie większe opóźnienia, co oznacza gorszą wydajność.

AMD i Microsoft wykryły dwa problemy z Windowsem 11 na procesorach Ryzen. System Windows 11 może spowodować potrojenie opóźnień pamięci podręcznej L3, spowalniając wydajność nawet o 15 procent w niektórych grach. Druga kwestia dotyczy preferowanej przez AMD technologii rdzenia, która przenosi wątki na najszybszy rdzeń procesora. AMD twierdzi, że ten drugi błąd może mieć wpływ na wydajność zadań zależnych od procesora.

Yeto Services zmierzył opóźnienie pamięci podręcznej L3 w Ryzen 7 2700X na poziomie około 10 ns, a Windows 11 zwiększył to do 17 ns. „Pogorszyło się to wraz z aktualizacją „Wtorkowej łatki” z 12 października, zwiększając opóźnienie do 31,9 ns”. To ogromny skok i dokładny rodzaj problemu, przed którym ostrzegało AMD.

Jednak poprawki dla obu problemów z Ryzenami pojawią się przed końcem października 2021. Problem z pamięcią podręczną L3 prawdopodobnie zostanie rozwiązany w październiku przez Microsoft, a pogłoski sugerują wprowadzenie poprawki 19 października. Preferowana łatka rdzenia zostanie rozwiązana przez sterownik AMD, który ma zostać dostarczony jeszcze w tym miesiącu i, miejmy nadzieję, będzie dostępny w witrynie Windows Update, gdy tylko zostanie wydany.

Jak zainstalować Windows 11 bez TPM 2.0

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że w bios moduł TPM jest aktywowany. Ścieżka dostępu zależna jest od posiadanego komputera i wersji BIOS-u. Jeżeli jest aktywny to należy uruchomić system i wejść w edytor rejestru (Win+R -> regedit) następnie przejść do:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy okno edytora rejestru i wybierz nowy, a następnie DWORD (wartość 32-bitowa).
  • Nazwij go AllowUpgradesWithUnsupportedTPMorCPU.
  • Następnie zmień jego wartość na 1.
  • Następnie powinno być możliwe uaktualnienie do systemu Windows 11 bez TPM 2.0.

 

Pamiętajcie jednak, że chociaż są to oficjalne informacje przekazane przez Microsoft, to sugerujemy żeby być w pełni świadomym tego co się robi. Pamiętajcie też o kopiach zapasowych.

 

 

 

 

 

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu