Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Popraw prędkość WiFi
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Popraw prędkość WiFi

Data dodania: 01-02-2023


Popraw prędkość Wi-Fi w 10 prostych krokach

 
Zwiększanie prędkości WiFi
Przyspieszanie WiFi


Powolne Wi-Fi może przerywać spotkania Zoom, powodować chaos w światach online i wstrzymywać strumień wideo w celu buforowania. Kiedy Twój świat opiera się na niemal natychmiastowych połączeniach, te drobne niedogodności szybko się sumują i stają się frustrującymi przeszkodami w pracy, szkole i ogólnie w życiu.

Nikt tego nie chce — dlatego serwis komputerów Poznań Yeto przeprowadzi Cię przez dziesięć prostych kroków, aby uzyskać szybsze połączenia Wi-Fi.

Poznaj swoją prędkość internetu


Zanim zaczniesz, uruchom test szybkości Internetu. To nie jest część naszej oficjalnej listy dziesięciu rzeczy, ale jest to dobre dla kontekstu. Wykorzystaj swój pierwszy wynik testu szybkości jako punkt odniesienia i porównuj wyniki na każdym etapie — w ten sposób wiesz, czy to pomaga.
Możesz także porównać wyniki z maksymalną prędkością reklamowaną w Twoim abonamencie internetowym. W ten sposób wiesz, czy Twoje prędkości faktycznie nie są wystarczające, czy też nadszedł czas, aby przejść na szybszy plan.

Należy pamiętać, że wielu dostawców usług internetowych gwarantuje prędkości tylko w przypadku przewodowego połączenia Ethernet. Całkowicie akceptowalne, a nawet nieco oczekiwane, jest posiadanie niższej liczby niż reklamowana maksymalna prędkość, zwłaszcza w przypadku Wi-Fi. Ważne jest, aby przeglądanie przebiegało płynnie.

Jeśli Twoje prędkości są zbliżone do tych, które powinny być, ale masz powolny internet, prawdopodobnie przeciążasz swoje obecne połączenie i potrzebujesz szybszego planu internetowego.
Potrzebujesz większej prędkości?
Przeglądaj na bieżąco oferty lokalnych dostawców internetowych.

Jak poprawić prędkość internetu

1. Wyłącz i włącz ponownie


Najpierw wyłączmy i wyłączymy wszystko, aby sprawdzić, czy prędkość Wi-Fi się poprawi.

Uruchom ponownie modem
Odłącz modem lub bramę bezprzewodową, odczekaj 30 sekund, a następnie podłącz je ponownie. Ten proces pozwala modemowi usunąć wszelkie usterki.

Modem tłumaczy sygnały internetowe między siecią domową a dostawcą Internetu. Jeśli Twój internet działa nieprawidłowo, wyłączenie zasilania jest dobrym miejscem do rozpoczęcia rozwiązywania problemów, ponieważ często rozwiązuje problemy z połączeniem.

Uruchom ponownie router
Następnie powtórz proces, jeśli masz samodzielny router bezprzewodowy. Podobnie jak w przypadku modemu, wyłączenie zasilania powoduje wyczyszczenie pamięci routera i ponowne rozpoczęcie zadań, które wcześniej go blokowały.

Na koniec wyłącz Wi-Fi na wszystkich urządzeniach bezprzewodowych. Poczekaj kilka sekund, a następnie ponownie włącz Wi-Fi. Zezwól tym urządzeniom na ponowne połączenie i sprawdź, czy połączenie się poprawi.

Wyłączenie zasilania może wydawać się proste, ale wyłączenie i ponowne włączenie domowego sprzętu sieciowego może naprawdę przyspieszyć działanie sieci. Zalecamy regularne ponowne uruchamianie sprzętu — przynajmniej raz na kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że spowoduje to brak internetu na kilka minut, więc zaplanuj ponowne uruchomienie sprzętu w czasie, gdy nikt nie potrzebuje połączenia z Internetem.

2. Przenieś router w lepsze miejsce


Sygnały Wi-Fi mogą przemieszczać się tylko do określonej odległości i mogą zostać przerwane lub zablokowane przez ściany, podłogi, sufity, meble, urządzenia i zasadniczo każdy duży obiekt fizyczny. Te sygnały Wi-Fi mogą być również zakłócane przez fale radiowe z innych urządzeń, w tym telefonów bezprzewodowych, elektronicznych niań, kuchenek mikrofalowych i głośników Bluetooth.

Jeśli więc umieścisz router bezprzewodowy na skraju przestrzeni domowej, możesz mieć problemy z Wi-Fi na drugim końcu. Najlepsze miejsce na router znajduje się w centralnej i podwyższonej lokalizacji, w pobliżu miejsca, w którym najczęściej korzystasz z Internetu. Nie odkładaj routera do piwnicy lub szafy — to tylko przygotowanie się na problemy z łącznością.

3. Zmień pasmo częstotliwości Wi-Fi


Nowoczesne routery bezprzewodowe działają przede wszystkim na dwóch pasmach częstotliwości radiowych: 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo używane do połączeń może mieć wpływ na szybkość sieci bezprzewodowej i siłę sygnału Wi-Fi w różnych odległościach od routera.

Niezależnie od pasma częstotliwości Wi-Fi, z którego korzystasz, mogą występować tymczasowe zakłócenia, więc spróbuj przełączyć się na inne pasmo. Pojawi się jako inna sieć Wi-Fi na twoim urządzeniu, zwykle z etykietą w nazwie sieci, która identyfikuje sieć jako 2,4 Ghz lub 5 Ghz.

Pasmo 2,4 GHz to najczęściej używane połączenie Wi-Fi. Jest używany do wielu innych komunikacji bezprzewodowych innych niż Wi-Fi, więc fale radiowe na tej częstotliwości mogą być nieco zatłoczone. To pasmo zamienia prędkość na zasięg — co oznacza, że ​​lepiej radzi sobie z przechodzeniem przez ściany i inne obiekty — podczas gdy 5 GHz ma lepsze prędkości, ale mniejszy zasięg.

Dowiedz się, jak wybrać najlepsze pasmo częstotliwości Wi-Fi, korzystając z naszego krótkiego przewodnika na temat Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz .

Połączenia najlepsze dla pasma 5 GHz:

Konsole do gier
komputery PC
Smartfony
Inteligentne telewizory
Połączenia najlepsze dla pasma 2,4 GHz:

Inteligentne głośniki
Urządzenia inteligentnego domu
Kamery ochrony

4. Dostosuj anteny routera


Wiele routerów i bram bezprzewodowych ma anteny wewnętrzne — co oznacza, że ​​są one zamontowane wewnątrz urządzenia i nie można ich regulować. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, pomiń ten krok.

Ale jeśli masz regulowane anteny na routerze, spróbuj je ponownie skonfigurować. Anteny routerów są zwykle dookólne, co oznacza, że ​​wysyłają sygnały we wszystkich kierunkach prostopadłych do anteny. Na przykład antena pionowa wysyła sygnały Wi-Fi poziomo i odwrotnie.

Jeśli więc chcesz rozciągnąć sygnał Wi-Fi na wiele pięter, pomocne może być ustawienie anteny tak, aby była ustawiona poziomo, aby rozprowadzać sygnał Wi-Fi w górę iw dół. A jeśli potrzebujesz pokryć większy obszar, ustaw antenę pionowo.

5. Rozszerz swoją sieć Wi-Fi


Jeśli router znajduje się w najlepszej lokalizacji, ale nadal masz problemy z szybkością lub łącznością w niektórych obszarach domu, może być konieczne zwiększenie zasięgu sieci.

Istnieje kilka różnych urządzeń, których możesz użyć, aby zwiększyć zasięg swojej sieci:

Wzmacniacze Wi-Fi znajdują się między routerem a martwą strefą i wzmacniają lub redystrybuują istniejące sygnały Wi-Fi do nowego obszaru.
Przewodowe punkty dostępowe łączą się z routerem za pomocą kabla Ethernet i mogą rozprowadzać sygnały Wi-Fi i LAN jako rozszerzenie routera, podobnie jak wzmacniacz Wi-Fi. Wiele urządzeń może służyć jako punkty dostępowe, w tym stare routery.
Zestawy przedłużaczy Powerline są dostarczane z dwoma urządzeniami — jedno podłączasz do routera przez Ethernet i podłączasz do gniazdka. Podłączasz drugi w miejscu, w którym chcesz mieć lepsze Wi-Fi, a sygnały internetowe przechodzą przez okablowanie elektryczne.
Systemy Mesh Wi-Fi zastępują router jednym lub kilkoma urządzeniami, które współpracują ze sobą, tworząc pojedynczą sieć Wi-Fi obejmującą cały dom z wielu punktów.
Chociaż wszystkie te działania mają na celu zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi, wybór najlepszego rozwiązania dla Twojej sieci zależy od planu piętra Twojego domu. Jeśli masz tylko jedną upartą martwą strefę, wzmacniacz prawdopodobnie byłby dobrym rozwiązaniem. Systemy siatkowe są lepsze do pokrycia całego domu, jeśli dom jest szczególnie duży lub ma skomplikowany układ. A korzystanie z punktu dostępowego byłoby idealne, jeśli Twój dom jest podłączony do sieci Ethernet.

6. Usuń niepotrzebne połączenia


Jeśli masz mało przepustowości, odłącz wszystkie nieużywane urządzenia. Wszystko, co jest podłączone do Twojej sieci, powinno być niezbędne.

Najszybszym sposobem na odłączenie nieistotnych urządzeń jest zmiana haseł Wi-Fi i ponowne uruchomienie routera. Następnie będziesz musiał ponownie zalogować się do swojej sieci przy użyciu nowego hasła na każdym aktualnie używanym urządzeniu. Ta metoda usunie wszystkie niepotrzebne połączenia, takie jak włączony awaryjny telefon komórkowy, który nadal cicho pobiera aktualizacje.
Profesjonalna wskazówka:

Do routera może być dołączona aplikacja do obsługi sieci domowej, taka jak NETGEAR Genie , TP-Link Tether lub Xfinity xFi , która pokazuje, jakie urządzenia są podłączone do sieci. Jeśli masz taką aplikację, możesz łatwo znaleźć błędne połączenia i rozłączyć je bez konieczności zakłócania całej sieci Wi-Fi. Interfejs sieciowy routera powinien mieć podobną mapę wszystkich urządzeń sieciowych.

7. Zmień kanał częstotliwości Wi-Fi


Pasma 2,4 GHz i 5 GHz dzielą się na kanały: 11 w pierwszym i 45 w drugim. Większość routerów automatycznie wybiera najlepszy dla Ciebie kanał, ale czasami trzeba zmienić go ręcznie.

Kanały częstotliwości mogą być zatłoczone, więc jeśli ty i wszyscy twoi sąsiedzi korzystacie z tego samego kanału w paśmie 2,4 GHz, może to wpłynąć na prędkość Wi-Fi.

Aby znaleźć najlepszy kanał Wi-Fi , możesz użyć funkcji Diagnostyka sieci bezprzewodowej na komputerze Mac — po prostu przytrzymaj klawisz Option i kliknij ikonę Wi-Fi na pasku menu w prawym górnym rogu ekranu. Okno skanowania wyświetli listę najlepszych dostępnych kanałów 2,4 GHz i 5 GHz.

W systemie Windows możesz użyć polecenia w programie Windows PowerShell, aby wyświetlić wszystkie dostępne kanały lub zainstalować aplikację, taką jak NetSpot . Te metody nie podsumowują najlepszych kanałów, ale wymagają określenia najlepszych kanałów poprzez zbadanie wyników skanowania.

Aby zmienić Wi-Fi na najlepszy kanał, musisz zalogować się do interfejsu internetowego routera. Możesz to zrobić, wpisując adres IP routera w przeglądarce internetowej i logując się. Po zalogowaniu poszukaj ustawień Wi-Fi. Powinna tam być opcja zmiany kanału zespołu.

8. Przejdź na szybszy Internet


Chociaż mamy nadzieję, że te wskazówki załatwią sprawę, czasami twoje połączenie internetowe jest po prostu zbyt wolne, aby utrzymać konsumpcję internetu. W takim przypadku musisz przejść na szybszy plan internetowy, aby uzyskać lepsze prędkości.

Jeśli jesteś zdezorientowany, ponieważ jesteś pewien, że zapłaciłeś za wystarczającą prędkość Internetu, ale twoje połączenie nadal go nie ogranicza, może to być spowodowane tym, że twoje połączenie internetowe nie zawsze działa na 100%.

Dostawcy usług internetowych reklamują prędkości do określonej prędkości — nie obiecują, że zawsze uzyskasz te prędkości. Więc nawet jeśli masz plan 300 Mb/s, nie zawsze możesz uzyskać tak dużą przepustowość. W takim przypadku możesz potrzebować trochę bufora lub planu, który jest faktycznie szybszy, niż myślisz, że będziesz potrzebować. W ten sposób spowolnienia sieci będą nadal występować, ale prawdopodobnie będziesz je mniej zauważać.

Gotowy na aktualizację internetu?
Możesz znaleźć każdego dostawcę Internetu w Twojej okolicy i porównać prędkość i ceny Internetu

9. Wymień sprzęt


Twój router i modem przetwarzają wszystkie Twoje dane internetowe — jeśli któryś z nich nie sprosta temu zadaniu, może spowolnić całą Twoją sieć. Jeśli więc masz do czynienia ze starszym, przestarzałym sprzętem, czas na wymianę.

Jeśli wypożyczasz sprzęt od dostawcy Internetu, możesz poprosić o nowe urządzenia, jeśli uważasz, że są przestarzałe — zwłaszcza jeśli powodują niską wydajność sieci. Dostawcy usług internetowych dostarczają pojedynczą bramę bezprzewodową lub sparują samodzielny modem z routerem.

Zakup własnego modemu i routera może z czasem zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli wynajmujesz oba. Na przykład router zakupiony w sklepie zwykle zapewnia większą kontrolę nad funkcjami, szybkością i bezpieczeństwem sieci domowej.

Jeśli chcesz kupić nowy modem lub router, zalecamy modem kablowy DOCSIS 3.1, taki jak ARRIS Surfboard SB8200. Ustawia Cię na dostęp do Internetu kablowego 10 Gb/s, gdy połączenie stanie się dostępne. Router Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6, taki jak Google Nest Wifi lub ASUS RT-AX86U, to także świetny wybór.

10. Zaktualizuj oprogramowanie routera


Jeśli masz moduł modemu/routera (zwany także bramą), Twój dostawca usług internetowych prawdopodobnie automatycznie aktualizuje oprogramowanie układowe urządzenia. Ale jeśli masz własny, oddzielny router, warto sprawdzić dostępność aktualizacji.

Twój router to mały komputer przeznaczony do zarządzania siecią i kierowania ruchem. Jak każde urządzenie komputerowe, wymaga systemu operacyjnego — w tym przypadku oprogramowania układowego. Ponieważ żadne oprogramowanie nie jest całkowicie doskonałe, programiści publikują aktualizacje, które optymalizują kod, usuwają irytujące błędy i wypełniają luki w zabezpieczeniach.

Dbanie o aktualność oprogramowania układowego jest głównym priorytetem w zakresie wydajności i bezpieczeństwa. Wiele nowszych routerów ma automatyczne aktualizacje oprogramowania układowego, ale sprawdzenie wersji oprogramowania układowego może zapewnić większy spokój ducha. Zaloguj się do routera i sprawdź, czy automatyczne aktualizacje są włączone. Jeśli nie, natychmiast zaktualizuj oprogramowanie routera, a następnie włącz automatyczne aktualizacje.

Dodatkowa wskazówka dotycząca szybszego internetu
Wi-Fi jest świetne, ale połączenia przewodowe są szybsze i bardziej niezawodne. Jeśli masz urządzenia o wysokim priorytecie, takie jak komputer stacjonarny, konsola do gier lub inteligentny telewizor, warto poświęcić chwilę na podłączenie ich do routera za pomocą kabla Ethernet zamiast polegać na Wi-Fi.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu