Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » NVMe vs. SATA vs. M.2
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

NVMe vs. SATA vs. M.2

Data dodania: 24-05-2023


NVMe vs. SATA vs. M.2: jaka jest różnica między tymi dyskami SSD?

Wybór odpowiedniego dysku SSD do komputera może być mylący ze względu na wszystkie interfejsy i rozmiary. Porównajmy więc najczęstsze terminy dotyczące dysków SSD.
Jeśli budujesz komputer osobisty lub rozważasz szybszy nośnik pamięci, dyski półprzewodnikowe (SSD) to najlepszy wybór. Jednak terminy SSD mogą być mylące, gdy dopiero zaczynasz.

 
Wymiana dysków NVme i Sata Poznań
Dyski twarde
 


Rzucane są różne terminy, w tym NVMe, SATA i M.2, które mogą być trudne do zrozumienia dla początkującego. Tutaj szczegółowo opiszemy różnice między dyskami SSD NVMe, SATA i M.2, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.
Dyski SSD NVMe a SATA: objaśnienie dwóch popularnych interfejsów
Kupując nowy dysk SSD, prawdopodobnie natkniesz się na te dwa terminy, NVMe SSD i SATA SSD. Ale czym one są i co je różni?

Krótko mówiąc, NVMe (Non-Volatile Memory Express) i SATA (Serial ATA) to interfejsy między dyskiem SSD a resztą komputera. SATA pojawił się w 2003 roku i odegrał kluczową rolę we wspomaganiu nowoczesnych dysków twardych w zwiększaniu prędkości transferu. SATA był później używany w dyskach SSD do komunikacji między dyskiem a resztą systemu. W związku z tym istnieją dyski twarde SATA i dyski SSD SATA.

Z drugiej strony NVMe jest nowszym interfejsem i został stworzony wyłącznie do użytku w dyskach SSD. Dyski SSD NVMe wykorzystują przepustowość Peripheral Component Interconnect Express (znaną po prostu jako PCIe), standard interfejsu ogólnego przeznaczenia stosowany na płytach głównych do łączenia szybkich komponentów, takich jak karty graficzne i dyski SSD.
W ramach PCIe istnieją dwa standardy. Obejmują one AHCI (Advanced Host Controller Interface) i NVMe. AHCI jest starszy i został stworzony do użytku w dyskach twardych, ale później został wykorzystany w dyskach SSD. Z drugiej strony NVMe to nowszy i lepszy standard stworzony wyłącznie do użytku w dyskach SSD.
NVMe zapewnia wyższą wydajność i jest jednym z głównych powodów, dla których dyski SSD NVMe są droższe niż ich odpowiedniki SATA przy tej samej ilości pamięci. Jednak chociaż dyski SSD NVMe są szybsze, istnieją powody , dla których powinieneś trzymać się dysków SSD SATA zamiast przeskakiwać od razu do standardu NVMe.

W zależności od używanego interfejsu zobaczysz dyski SSD oznaczone jako SATA lub PCIe. Wybierając między dyskami SSD SATA i PCIe, należy wziąć pod uwagę różne czynniki . Jak wspomniano wcześniej, dyski SSD PCIe mogą korzystać ze starszego sterownika AHCI lub nowszego sterownika NVMe. Ale jeśli zależy Ci tylko na szybkości, wybierz NVMe zamiast dysku SSD PCIe ze sterownikiem AHCI.

Należy również pamiętać, że maksymalne prędkości transferu różnią się w zależności od generacji PCIe .

M.2 to obudowa SSD

Oprócz NVMe i SATA, M.2 jest również powszechnym terminem w przestrzeni dysków SSD. Ale co to jest dysk SSD M.2?

Mówiąc najprościej, dysk SSD M.2 to dysk SSD w formacie M.2. M.2 to coś, co wcześniej nazywano Next Generation Form Factor (NGFF).

Podczas gdy dyski SSD NVMe wykorzystują wyłącznie format M.2, dyski SSD SATA są dostępne w standardowej obudowie 2,5-calowej oraz mniejszej i cieńszej obudowie M.2. Większość nowoczesnych dysków SSD SATA ma format 2,5 cala. Jednak dyski SSD M.2 można znaleźć w ultracienkich laptopach, tabletach i minikomputerach.
M.2 został opracowany przez organizację SATA International Organization i konsorcjum graczy branżowych. Jest często określany jako zamiennik dysków SSD mini Serial Advanced Technology Attachment (mSATA). Chociaż mSATA jest starsza, nadal można kupić dyski SSD z interfejsem z półki.

Podsumowując, istnieją różne typy dysków SSD M.2, w tym dyski SSD SATA, dyski SSD PCIe NVMe i dyski SSD PCIe AHCI. Pamiętaj więc, że M.2 to tylko wskazówki dotyczące formatu i niewiele mówią o używanym interfejsie, co jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze.

Zrozumienie dysków SSD NVMe, SATA i M.2

Kupując dysk SSD, natkniesz się na wiele terminów poufnych. Jednak nie pozwól, aby cały ten żargon cię zmylił. Jak opisano powyżej, główna różnica między dyskami SSD NVMe i SATA polega na używanym interfejsie — NVMe korzysta z interfejsu PCIe, podczas gdy dyski SSD SATA korzystają z interfejsu SATA.

Z drugiej strony M.2 to dysk SSD często używany do umieszczania wysokowydajnej pamięci masowej w wysokiej klasy zestawach do gier, ultraprzenośnych laptopach i tabletach. Możesz dostać dyski SSD SATA i PCIe w formacie M.2.
Częściej niż nie, te warunki są łączone. Znajdziesz kogoś, kto będzie mówił o swoim nowym dysku SSD M.2 NVMe lub dysku SSD M.2 SATA. Po prostu wiedz, że mówią o formacie SSD i używanym interfejsie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu