Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak wyczyścić laptopa ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak wyczyścić laptopa ?

Data dodania: 13-03-2024


Jak wyczyścić laptopa

 

czyszczenie laptopa poznań
Czyszczenie laptopa

 


Laptopy również kurzą się w środku.
Jeśli masz laptopa od roku lub dwóch, może być pełen kurzu. Kurz zatyka wentylatory, otwory wentylacyjne i radiatory, uniemożliwiając prawidłowe chłodzenie komputera. Możesz usunąć dużą ilość tego kurzu, nawet jeśli nie możesz otworzyć laptopa.

Osadzający się kurz może uniemożliwić prawidłowe chłodzenie komputera, a ciepło może nawet spowodować uszkodzenie sprzętu. Wentylatory Twojego laptopa mogą również działać na pełnych obrotach, wyczerpując baterię. Twój laptop może nawet zmniejszyć swoją wydajność, aby zachować chłód.

Jeśli możesz otworzyć laptop

Większość laptopów, szczególnie nowszych, nie jest zaprojektowana tak, aby użytkownicy mogli je otwierać. Stanowi to poważny problem i często wymaga pomocy udzielanej przez serwis laptopów. Na komputerze stacjonarnym należy wyłączyć komputer, otworzyć obudowę, przedmuchać puszką ze sprężonym powietrzem i zamknąć obudowę. W podobny sposób można odkurzyć laptopa, jeśli tylko istnieje sposób, aby go otworzyć i dostać się do środka.
Twój laptop może mieć dolny panel (lub kilka dolnych paneli), który możesz odkręcić, aby uzyskać dostęp do elementów wewnętrznych. Sprawdź instrukcję swojego laptopa lub poszukaj w Internecie specjalnej „instrukcji serwisowej” dla konkretnego modelu laptopa. Wyłącz laptopa, wyjmij baterię i odkręć panel, aby dostać się do wnętrza laptopa. Jeśli dla Twojego laptopa dostępna jest instrukcja serwisowa, przeprowadzi Cię ona przez cały proces. W zależności od laptopa otwarcie panelu może spowodować unieważnienie gwarancji lub nie
Po otwarciu zabierz laptopa w miejsce, w którym możesz wzniecić nieco kurzu – na przykład w garażu lub nawet na zewnątrz. Użyj puszki ze sprężonym powietrzem, aby przedmuchać wnętrze laptopa. Upewnij się, że wydmuchujesz kurz z obudowy laptopa, a nie tylko przesuwasz go po wnętrzu. Na przykład możesz dmuchać bardziej w kierunku otworów wentylacyjnych laptopa, aby kurz został wyrzucony przez otwory wentylacyjne i na zewnątrz laptopa. Zachowaj ostrożność podczas nadmuchu powietrza na wentylatory laptopa — zbyt szybkie obracanie się wentylatorów może spowodować ich uszkodzenie. Dmuchaj na wentylatory pod różnymi kątami, używając krótkich podmuchów powietrza.

Nie bez powodu zalecamy sprężone powietrze – zwane również powietrzem w puszkach. Nie używaj odkurzacza i zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zdecydujesz się na użycie sprężarki powietrza zamiast puszki ze sprężonym powietrzem.
Gdy skończysz, możesz ponownie przykręcić panel, podłączyć baterię i ponownie włączyć laptopa. Będzie działać chłodniej, a jego wentylatory powinny kręcić się rzadziej.

Jeśli nie możesz otworzyć laptopa

Niezależnie od tego, czy chcesz ulepszyć sprzęt laptopa, czy po prostu go odkurzyć, producenci nie chcą, abyś otwierał większość laptopów. Ale kurz gromadzi się wewnątrz laptopa, niezależnie od tego, czy możesz go otworzyć samodzielnie, czy nie.
Nawet jeśli nie możesz otworzyć laptopa, nadal możesz spróbować usunąć część kurzu. Najpierw zabierz laptopa w miejsce, w którym nie masz nic przeciwko zakurzeniu. Prawdopodobnie nie chcesz zdmuchnąć kurzu po całym biurku lub łóżku.
Weź puszkę sprężonego powietrza, skieruj ją na otwory wentylacyjne laptopa i wdmuchnij kilka krótkich impulsów powietrza. Przy odrobinie szczęścia strumienie powietrza wytrącą część kurzu, który wydostanie się przez otwory wentylacyjne laptopa. Nie usuniesz całego kurzu z laptopa, ale przynajmniej przestanie on zatykać otwory wentylacyjne, wentylatory i wszystko, do czego jest przyklejony. Nie jest to idealny sposób na odkurzenie laptopa, ale może to być wszystko, co możesz zrobić.

Wykonując tę ​​czynność, należy zachować ostrożność. Jeśli skierujesz strumień sprężonego powietrza bezpośrednio na wentylator znajdujący się w otworze wentylacyjnym, możesz spowodować zbyt szybkie obracanie się wentylatora. Nie kieruj powietrza bezpośrednio na wentylator i nie dawaj mu długiego podmuchu. Zamiast tego wydmuchuj powietrze krótkimi seriami, czekając pomiędzy nimi, aby upewnić się, że nie kręcisz wentylatorem zbyt szybko.
Jeśli Twój laptop ma poważne problemy z przegrzaniem i nie możesz go samodzielnie wyczyścić, być może będziesz musiał skontaktować się z producentem w celu uzyskania pomocy serwisowej. Jeżeli jest jeszcze na gwarancji to powinni ci pomóc.
Jeśli masz laptopa od roku lub dwóch, w jego obudowie prawdopodobnie nagromadził się znaczny kurz. Regularne czyszczenie laptopa to dobry pomysł, ale nie musisz przesadzać i robić tego cały czas. Częstotliwość czyszczenia laptopa zależy od samego laptopa i stopnia zapylenia otoczenia.


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu