Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak wyczyścić komputer ?
Kontakt
 • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
  NIP: 7792533766
 • E-mail:serwis@yeto.pl
 • Telefon732-900-555
 • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak wyczyścić komputer ?

Data dodania: 07-03-2024


Jak wyczyścić komputer stacjonarny.

 

czyszczenie komputera poznań
Czyszczenie komputera

 


Dowiedz się, jak czyścić komputer stacjonarny, aby zapobiec przegrzaniu i uszkodzeniom spowodowanym kurzem
Czy wiesz jak bezpiecznie i dokładnie wyczyścić swój komputer? Niezależnie od tego, czy zbudowałeś własny komputer , czy kupiłeś jeden z najlepszych komputerów do gier , utrzymanie komputera stacjonarnego w czystości jest niezwykle ważne.

Z biegiem czasu na komputerze stacjonarnym może gromadzić się kurz, co może prowadzić do przegrzania i wszelkiego rodzaju problemów. To dodatkowe ciepło może również uszkodzić elementy wewnątrz komputera. Na szczęście czyszczenie komputera stacjonarnego nie jest trudne, nawet jeśli nie jesteś zbyt obeznany z technologią.

Ogólną zasadą jest czyszczenie komputera raz na sześć miesięcy lub dwa razy w roku. Możesz wykonać szybkie czyszczenie, aby pozbyć się kurzu, ale możesz także dokładniej wyczyścić komputer, usuwając niektóre elementy, takie jak karta graficzna, i czyszcząc je osobno.
Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu komputera, a także kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią tę pracę.
Jak wyczyścić komputer stacjonarny

 
 1. Wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable

Aby rozpocząć, wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable . Dobrym pomysłem jest również usunięcie wszelkich napędów flash USB, kluczy sprzętowych i innych urządzeń z portów USB komputera.
 
 1. Otwórz obudowę komputera, zdejmując panele

Aby otworzyć komputer i przygotować go do czyszczenia, należy odkręcić śruby obudowy z tyłu komputera i zdjąć panele. Śruby te są często śrubami skrzydełkowymi, więc do ich usunięcia może nie być potrzebny śrubokręt. Odłóż śruby w bezpiecznym miejscu i zdejmij panel boczny komputera, a także panel tylny i przedni, jeśli Twoja obudowa je posiada.
 
 1. Wyjmij i umyj filtry przeciwpyłowe

Filtry przeciwkurzowe pomagają wychwytywać kurz z zewnątrz, tak aby nie przedostawał się on do wnętrza komputera. Często znajdują się one pod spodem komputera lub z przodu obudowy. Znajdź filtry przeciwkurzowe , wyjmij je z komputera , umyj je pod gorącą wodą i odłóż na bok do wyschnięcia .
W zależności od obudowy komputera może być dostępnych wiele filtrów przeciwpyłowych. Na przykład ta obudowa komputera PC ma również filtr przeciwkurzowy za zdejmowanym panelem przednim. W razie wątpliwości zapoznaj się z instrukcją dołączoną do komputera lub obudowy, aby uzyskać pomoc w znalezieniu wszystkich paneli przeciwkurzowych.
 
 1. Wyjmij kartę graficzną i inne komponenty do czyszczenia (opcjonalnie)

Jeśli chcesz dokładniej wyczyścić swój komputer, usuń niektóre jego elementy. Chociaż możesz wyjąć pamięć RAM, zasilacz i dyski twarde, jeśli chcesz, wyjęcie karty graficznej powinno wystarczyć. Jeśli już wcześniej składałeś własny komputer, nie będzie to trudne.

Jeśli tego nie zrobiłeś, możesz ostrożnie odłączyć przewody łączące kartę graficzną z zasilaczem i odkręcić śrubę mocującą kartę do tylnego panelu komputera. Przed wyjęciem karty z komputera należy także docisnąć zaczep mocujący kartę graficzną do płyty głównej. Aby ponownie zainstalować kartę graficzną po zakończeniu czyszczenia, należy wykonać ten proces w odwrotnej kolejności.
 
 1. Do usunięcia kurzu z wnętrza użyj sprężonego powietrza lub odkurzacza elektrycznego

Do wydmuchania kurzu z komputera można użyć sprężonego powietrza , ale ponieważ jest to drogie i szkodliwe dla środowiska, lepiej zamiast tego sięgnąć po elektryczną ścierkę do kurzu — zwłaszcza jeśli często czyścisz komputer i inny sprzęt elektroniczny.

Tak czy inaczej, wyjmij komputer na zewnątrz i zdmuchnij kurz z wentylatorów i innych podzespołów. Pamiętaj, aby wykonać kilka przejść i unikać nadmuchu powietrza zbyt blisko wentylatorów, ponieważ możesz je uszkodzić, jeśli obracają się zbyt szybko.
 
 1. Wytrzyj panele boczne oraz górę i przód obudowy

Ponieważ na bocznych panelach komputera nie ma żadnych elementów elektrycznych, do ich wytarcia można użyć wilgotnych chusteczek . Następnie użyj ręczników papierowych , aby usunąć nadmiar płynu .
W tym momencie chcesz także wytrzeć górną część obudowy komputera . Zamiast wilgotnych chusteczek używaj ręczników papierowych, aby uniknąć uszkodzenia portów USB na górze obudowy.
 
 1. Wyczyść zewnętrzne otwory wentylacyjne za pomocą alkoholu i wacików

Kurz może gromadzić się także na zewnętrznych otworach wentylacyjnych tylnego panelu komputera. Jeśli po przedmuchaniu obudowy nadal widać kurz, możesz przetrzeć waciki i alkohol, aby wytrzeć otwory wentylacyjne i usunąć wszelki kurz. Podobnie możesz użyć tej metody do czyszczenia wentylatorów obudowy bez ich usuwania.
 
 1. Uporządkuj wszystkie luźne kable (opcjonalnie)

Ponieważ czyścisz komputer, teraz jest idealny czas na uporządkowanie luźnych kabli. Niechlujne kable zajmują dodatkową przestrzeń, co ogranicza przepływ powietrza wewnątrz obudowy komputera. Aby uporządkować kable , użyj opasek kablowych , aby pogrupować przewody biegnące w ten sam sposób . Uważaj tylko, aby nie ciągnąć ich zbyt mocno podczas wiązania, gdyż możesz je przypadkowo odłączyć lub uszkodzić.
 
 1. Złóż ponownie i przetestuj komputer

Teraz, gdy Twój komputer jest już czysty, czas złożyć wszystkie elementy w całość. Włóż ponownie wszystkie komponenty, takie jak wyjętą kartę graficzną, i ponownie przymocuj panele boczne do obudowy komputera.
 
 1. Pomoc profesjonalnego serwisu komputerowego

Jeśli nie chcesz sam przeprowadzać czyszczenia komputera, a pragniesz uzyskać idealny efekt wraz z diagnostyką, skorzystaj z pomocy, której udzieli profesjonalny serwis komputerowy Poznań Yeto.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu