Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak wybrać zasilacz do komputera stacjonarnego
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak wybrać zasilacz do komputera stacjonarnego

Data dodania: 22-06-2023


Należy przykładać równą wagę do wyboru zasilacza co do dopasowania procesora, karty graficznej, pamięci RAM czy opcji magazynowania danych.

   


Zasilacz, choć często niezauważany, jest jednym z kluczowych elementów komputera. Komputery osobiste korzystają z energii elektrycznej, jednak nie jest ona dostarczana bezpośrednio do wszystkich podzespołów wewnątrz obudowy. Prąd zmienny (AC) dostarczany przez sieć energetyczną jest konwertowany na prąd stały (DC) używany przez komponenty PC w odpowiednim napięciu.

Nabycie dowolnego zasilacza do komputera może wydawać się kuszące, ale to nie jest optymalne rozwiązanie. Zasilacz, który nie dostarcza stabilnego i czystego zasilania, może prowadzić do wielu problemów, takich jak niestabilność, która jest trudna do zdiagnozowania. W praktyce, uszkodzenie zasilacza może często być przyczyną innych kłopotów, takich jak losowe restarty czy zawieszanie się systemu, które w innym przypadku mogą być trudne do zrozumienia i prowadzą do konieczności naprawy komputera.

Z tego powodu, warto poświęcić równo dużo czasu i wysiłku na wybór zasilacza co na selekcję procesora, karty graficznej, pamięci RAM i opcji magazynowania. Wybierając odpowiedni zasilacz, zapewnimy sobie najlepszą wydajność i długotrwałą niezawodność.

Potrzebna moc: Jak ją obliczyć?

Choć jest wiele kluczowych aspektów, które musimy rozważyć przy wyborze zasilacza - podobnie jak w przypadku każdego podzespołu komputera - jedno z najważniejszych kryteriów jest dość proste do ustalenia. Nie musisz szukać testów porównawczych czy czytać recenzji, aby dowiedzieć się, jakiej mocy wyjściowej potrzebujesz. Możesz skorzystać z narzędzi, takich jak kalkulator mocy Newegg, aby dokładnie określić, ile mocy potrzebuje twój nowy zasilacz.

Aby skorzystać z narzędzia, musisz wybrać składowe z rozwijanej listy dla każdej kategorii. Powyższe narzędzie obejmuje najnowsze opcje procesora (CPU), płyty głównej, procesora graficznego (GPU), pamięci RAM i innych. Chociaż narzędzie nie analizuje szczegółów każdego podzespołu, zapewnia ono dostatecznie szczegółowe informacje, eliminując zgadywanie w kwestii, ile mocy potrzebujesz.

Na przykład, jeśli montujesz (lub kupujesz) komputer PC z procesorem Intel Core i7-11700K, kartą graficzn zną Nvidia GeForce RTX 3070, 16 gigabajtami (GB) pamięci RAM podzielonej na dwa moduły 8 GB, 1 TB dyskiem SSD i 1 TB dyskiem twardym (HDD) o prędkości 7200 obr./min, wówczas sugerowane byłyby 512 waty mocy. Dla zapewnienia dodatkowego marginesu, możesz zdecydować się na zasilacz o mocy 600 W – a zakup odpowiedniego modelu to tylko jedno kliknięcie.

Przewiduj uaktualnienia przy wyborze zasilacza

Z pewnością warto uruchomić kilka scenariuszy, aby upewnić się, że możesz sprostać swoim długoterminowym wymaganiom. Na przykład, upgrade do karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3080 podnosi rekomendację do 602 watów, podczas gdy podwojenie pamięci RAM nie ma wpływu. Jeżeli przewidujesz, że będziesz ulepszał swój procesor graficzny, to powinieneś rozważyć zasilacz o mocy co najmniej 700 W.

Więc to jest podstawowy obraz. Nie planuj tylko zaspokojenia swoich obecnych potrzeb, ale patrz nieco dalej w przyszłość i zastanów się, jakie zmiany możesz chcieć wprowadzić później. A jeśli kupujesz komputer z montażem, upewnij się, jakiego zasilacza używa, aby mieć pewność, że poradzi sobie z dowolnymi dodatkami - lub że w razie potrzeby możesz go łatwo wymienić.

Ważna uwaga dotycząca mocy: moc ciągła i moc szczytowa to dwie różne rzeczy. Zazwyczaj "moc maksymalna" zasilacza odnosi się do ciągłej (stabilnej) mocy, którą zasilacz jest w stanie dostarczać na bieżąco, podczas gdy moc szczytowa odnosi się do maksymalnej mocy (przepięć), którą zasilacz może dostarczyć, choć tylko przez bardzo krótki okres (np. 15 sekund). Kupując zasilacz, upewnij się, że jego ciągła moc jest adekwatna do Twoich potrzeb, w przeciwnym razie prawdopodobnie napotkasz problemy, gdy komputer będzie pracować na pełnych obrotach.

Na koniec, nie martw się, że zakup zasilacza o wyższej mocy oznacza, że będziesz musiał zużywać więcej energii. Zasilacz pobierze tylko tyle energii, ile potrzebują komponenty twojego komputera — i chociaż zakup większego zasilacza niż potrzebujesz może być niewielką stratą pieniędzy na początku, to nie będzie cię to kosztować więcej w dłuższym okresie.

Funkcje zabezpieczające w zasilaczach

Niektórzy producenci zasilaczy implementują funkcje ochronne, które mają na celu zabezpieczenie komponentów przed potencjalnymi problemami związanych z zasilaniem. Te funkcje zabezpieczające mogą nieco podnieść cenę zasilacza, ale mogą również dostarczyć dodatkowego poczucia bezpieczeństwa.

Pierwsza z nich to ochrona przeciwprzepięciowa, która odnosi się do obwodu lub mechanizmu, który wyłącza zasilacz, gdy napięcie wyjściowe przekracza określony limit, który zazwyczaj jest wyższy niż nominalne napięcie wyjściowe. To zabezpieczenie jest istotne, ponieważ zbyt wysokie napięcie wyjściowe może uszkodzić komponenty komputera podłączone do zasilacza.

Druga to zabezpieczenie przeciążeniowe i przeciwprzepięciowe. Są to obwody ochronne, które chronią zasilacz i komputer poprzez wyłączenie zasilacza, gdy wykryją nadmierny prąd lub obciążenie, w tym prądy zwarciowe.

Wydajność jest kluczowa przy wyborze zasilacza

Moc to tylko jeden z aspektów wydajności zasilacza. Kolejny to jego efektywność, która jest miarą tego, ile prądu stałego dostarcza do komputera, a ile jest tracone głównie w postaci ciepła. Wydajność jest ważna, ponieważ wpływa na to, ile zapłacisz za utrzymanie komputera w działaniu.

Jako przykład weźmy komputer, który wymaga 300 watów mocy. Jeśli używasz zasilacza o efektywności 85%, Twój komputer będzie pobierał około 353 watów mocy wejściowej od dostawcy energii. Natomiast zasilacz o efektywności tylko 70% pobierze 428 watów mocy z sieci. Wybierając zasilacz o wyższej efektywności, zaoszczędzisz nieco pieniędzy na rachunkach za energię.

Równocześnie zasilacz o wyższej efektywności pozwoli na chłodniejszą pracę komputera. Każdy komponent komputera generuje pewną ilość ciepła, co zwykle nie wpływa pozytywnie na maksymalną wydajność. Bardziej efektywny zasilacz będzie rozpraszał mniej ciepła, co oznacza cichszy system dzięki wentylatorom, które nie muszą pracować tak ciężko lub tak długo, lepszą niezawodność i dłuższą żywotność.

Czym jest certyfikacja 80 PLUS?


Gdy szukasz zasilaczy, zobaczysz wiele z etykietami z certyfikatem 80 PLUS . 80 Plus to program certyfikacji, z którego producenci mogą korzystać, aby zapewnić pewne gwarancje, że ich zasilacze spełnią określone wymagania dotyczące wydajności. 80 PLUS ma różne poziomy, od podstawowej certyfikacji do tytanu, a zasilacze są oceniane przez niezależne laboratoria, aby zapewnić następujące poziomy wydajności dla konsumenckich systemów zasilania 115 V

Kupując zasilacz w Newegg, możesz filtrować według poziomu certyfikacji 80 PLUS. Ułatwia to wybranie dokładnie takiego poziomu wydajności, jaki chcesz osiągnąć w swoim nowym komputerze.
 

Zrozumienie szyn zasilacza +12 V

Jednak moc w watach nie jest jedyną miarą zdolności zasilacza do obsługi wszystkich komponentów. Zasilanie jest dostarczane do komponentów przez szyny i chociaż każda szyna napięcia wymaga uwagi, najwięcej uwagi należy poświęcić szynie +12 V, która dostarcza zasilanie do najbardziej energochłonnych komponentów, ponieważ procesor i karty graficzne PCIe otrzymują od nich swoją moc.


Nowoczesny zasilacz musi generować co najmniej 18 A (ampery) na linii +12 V dla nowoczesnego komputera głównego nurtu, ponad 24 A dla systemu z pojedynczą kartą graficzną klasy entuzjastów i nie mniej niż 34 A jeśli chodzi o wysokiej klasy system SLI/CrossFire. Natężenie prądu wyjściowego, o którym tutaj mówimy, to łączna wartość dla zasilaczy oferujących więcej niż jedną linię +12 V.


Oczywiście jest to łączna całkowita liczba wyjściowa, której należy szukać, i nie zawsze można dodać szyny + 12 V, aby obliczyć łączną moc wyjściową. Na przykład zasilacz oznaczony szynami +12V1@18A i +12V2@16A może mieć tylko łączną moc wyjściową 30A zamiast 34A. Poszukaj tych informacji w szczegółowych specyfikacjach produktu lub na etykiecie informacyjnej zasilacza.


Jeśli zamierzasz uruchomić konfigurację SLI/Crossfire, upewnij się, że szyny +12 V zapewniają łącznie nie mniej niż 34 A. Różne zasilacze mają różne oznaczenia — niektóre pokazują maksymalne natężenie prądu dostarczane przez każdą szynę, a inne maksymalną łączną moc maksymalną, np. 396 W, co odpowiada 396 W/12 V = 33 A.


Innym ważnym czynnikiem jest liczba szyn wykorzystywanych przez zasilacz do zasilania jego komponentów. Mówiąc najprościej, zasilacz może zapewniać tylko jedną szynę +12 V do dostarczania całej mocy do komponentów komputera lub może mieć wiele szyn. Zastosowanie jednej szyny oznacza, że ​​cała moc jest dostępna dla wszystkich podłączonych do niej komponentów – ułatwia to konfigurację, ponieważ nie trzeba martwić się o dopasowanie komponentów do szyn, ale oznacza to również, że awaria zasilania, taka jak przepięcie, wpłynie na wszystkie komponenty. I odwrotnie, posiadanie wielu szyn zapewnia pewne zabezpieczenie przed katastrofalną awarią, ale wymaga większej ostrożności podczas ustawiania.

Współczynnik kształtu zasilacza — Czy twój zasilacz będzie pasować ?

Następna kwestia jest prosta – musisz wybrać obudowę, która na pewno fizycznie zmieści się w Twojej obudowie. Na szczęście istnieją standardy w zakresie zasilaczy, tak samo jak w przypadku obudów i płyt głównych.


Ten temat może być dość skomplikowany, ale ważne jest, aby pamiętać o dopasowaniu zasilacza do obudowy i płyty głównej. Poniżej znajduje się podstawowy przegląd najważniejszych obecnie współczynników kształtu zasilaczy.
 

ATX


Chociaż nadal dostępne są zasilacze AT, zasilacze AT są niewątpliwie starszymi produktami, które wychodzą z użycia. Nawet późniejsze zasilacze ATX (ATX 2.03 i wcześniejsze wersje) wypadają z łask. Główne różnice między formatami zasilaczy ATX i AT to:


Zasilacze ATX zapewniają dodatkową szynę napięcia +3,3 V.

Zasilacze ATX wykorzystują pojedyncze 20-stykowe złącze jako główne złącze zasilania.

Zasilacze ATX obsługują funkcję miękkiego wyłączania, umożliwiając oprogramowaniu wyłączenie zasilania.
 

ATX12V


Współczynnik kształtu ATX12V jest obecnie głównym wyborem. Istnieje kilka różnych wersji formatu ATX12V i mogą one bardzo się od siebie różnić. Specyfikacja ATX12V v1.0 dodała do oryginalnego formatu ATX 4-stykowe złącze +12 V, które dostarcza zasilanie wyłącznie do procesora, oraz 6-stykowe złącze zasilania pomocniczego zapewniające napięcia +3,3 V i +5 V. Wynikająca z tego specyfikacja ATX12V v1.3 dodała do tego wszystkiego 15-pinowe złącze zasilania SATA.


Istotna zmiana nastąpiła w specyfikacji ATX12V v2.0, która zmieniła główne złącze zasilania z formatu 20-stykowego na 24-stykowe, usuwając 6-stykowe złącze zasilania pomocniczego. Ponadto specyfikacja ATX12V v2.0 wyizolowała również ograniczenie prądu na 4-stykowym złączu zasilania procesora dla szyny 12V2 (prąd +12V jest rozdzielany na szyny 12V1 i 12V2). Później specyfikacje ATX12V v2.1 i v2.2 również zwiększyły wymagania dotyczące wydajności i wymagały różnych innych ulepszeń.


Wszystkie zasilacze ATX12V zachowują ten sam fizyczny kształt i rozmiar, co format ATX.
Zasilacz EPS12V wykorzystuje 8-pinowe złącze zasilania procesora oprócz 4-pinowego złącza formatu ATX12V (nie jest to jedyna różnica między tymi dwoma formatami, ale większość użytkowników komputerów stacjonarnych, wiedząc o tym powinno wystarczyć). Obudowa EPS12V została pierwotnie zaprojektowana dla serwerów klasy podstawowej, ale coraz więcej wysokiej klasy płyt głównych do komputerów stacjonarnych jest teraz wyposażonych w 8-stykowe złącze zasilania procesora EPS12V, co umożliwia użytkownikom wybór zasilacza EPS12V.


Oznaczenie Small Form Factor (SFF) jest używane do opisania wielu mniejszych zasilaczy, takich jak SFX12V (SFX oznacza Small Form Factor), CFX12V (CFX oznacza Compact Form Factor), LFX12V (LFX oznacza Low Profile Form Factor) i TFX12V (TFX oznacza Thin Form Factor). Wszystkie są mniejsze niż standardowe zasilacze ATX12V pod względem wielkości fizycznej, a zasilacze o małych rozmiarach muszą być instalowane w odpowiednich obudowach komputerów o małych rozmiarach.
 

Złącza zasilacza

Zasilacz jest bezużyteczny, jeśli nie łączy się i nie zasila każdego komponentu komputera. Oznacza to, że musi mieć wszystkie wymagane typy złączy.


Pierwszym złączem, które należy wziąć pod uwagę, jest główne złącze zasilające płytę główną. To złącze jest dostępne w dwóch typach, 20-stykowym i 24-stykowym. Ta ostatnia opcja jest coraz bardziej popularna i prawdopodobnie Twój zasilacz zapewni obie opcje. Po prostu sprawdź, aby się upewnić.


Następne w kolejności jest złącze zasilania procesora, które występuje w wersjach 4-pinowych i 8-pinowych. Podobnie jak w przypadku głównego złącza zasilania, wiele nowoczesnych płyt głównych przeszło na większy format. Ponownie upewnij się, że twój zasilacz jest kompatybilny.


Najczęściej stosowanym złączem zasilającym jest 4-pinowe złącze Molex. Jest używany do różnych komponentów, w tym starszych dysków twardych, napędów optycznych, wentylatorów i niektórych innych urządzeń. Nowsze komponenty SATA mają własne złącze zasilania SATA, a także możesz użyć adapterów Molex do SATA, jeśli zabraknie któregoś z nich. Możesz nawet użyć rozdzielaczy, aby zwiększyć liczbę komponentów, które możesz podłączyć – ale pamiętaj o górnych limitach swojego zasilacza.
 

Hałas wentylatora i wygoda kabla

Teraz, gdy rozważyliśmy najważniejsze czynniki związane z zasilaniem, jest kilka innych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zasilacza. Nie są one tak istotne, ale mogą wpływać na to, jak przyjemnie jest korzystać z zasilacza przez cały okres eksploatacji komputera.
 

Hałas wentylatora


Jak już omówiliśmy, zasilacze generują ciepło. Oznacza to, że wymagają, aby wentylatory były chłodne i działały wydajnie. Warto zastanowić się, jak cicho ma działać komputer, co w dużej mierze zależy od środowiska. Jeśli Twój komputer działa w cichym miejscu, większe wentylatory, które obracają się wolniej, aby przemieścić tę samą ilość powietrza, prawdopodobnie spowodują, że komputer będzie cichszy.


Nie ma żadnych prawdziwych standardów dotyczących chłodzenia zasilaczy, dlatego musisz porównać materiały marketingowe dotyczące opcji zasilaczy. Jest to jeden z obszarów, w których dogłębne przeglądy będą szczególnie pomocne, ponieważ zwykle mierzą głośność zasilacza na różnych poziomach działania, a więc oferują pewne wskazówki dotyczące tego, jak głośno można się spodziewać działania komputera.
 

Okablowanie


Wreszcie, istnieją trzy podstawowe typy okablowania zasilającego. To, czy wybierzesz system przewodowy, modułowy czy hybrydowy, zadecyduje o tym, jak czyste będzie wnętrze Twojej obudowy i ile pracy będziesz musiał włożyć, aby utrzymać porządek i porządek w komputerze.


Okablowanie na stałe oznacza, że ​​każde złącze jest bezpośrednio podłączone do źródła zasilania i będzie obecne niezależnie od tego, czy będzie potrzebne, czy nie. Zaletą – i to niewielką w przypadku nowoczesnych zasilaczy – systemów przewodowych jest to, że jest zarówno prostsza, jak i nie nakłada żadnego dodatkowego oporu z dodatkowymi złączami.


Modułowe okablowanie oznacza, że ​​każde złącze można dodać w razie potrzeby. Ułatwia to utrzymanie obudowy w czystości i porządku, ale wprowadza również dodatkową złożoność – i cenę – oraz dodatkowy opór dzięki dodatkowym fizycznym połączeniom. Jest to jednak najprawdopodobniej nieistotne dla większości użytkowników.


Systemy hybrydowe mają niektóre kable, takie jak główne złącze zasilania, fizycznie połączone, a pozostałe są opcjonalne. System hybrydowy może stanowić dobry kompromis, ponieważ wymagane są określone kable, a nawet jeśli dodatkowy opór połączeń modułowych jest minimalny, łatwo go uniknąć.
 

Czas na zasilanie


Oczywiście wybór zasilacza to wiele rzeczy i jest to ważna decyzja przy składaniu nowego komputera. Ale poświęcenie trochę czasu z góry, aby upewnić się, że zasilacz zapewnia komponentom komputera niezawodne, stałe i bezpieczne zasilanie, pozwoli zaoszczędzić ogromne ilości czasu w dłuższej perspektywie i pomoże uczynić komputer lepszym i wydajniejszym maszyna


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu