Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak przyspieszyć Windows 10,11 ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak przyspieszyć Windows 10,11 ?

Data dodania: 07-03-2024


Jak przyspieszyć system Windows 11/10

 

jak przyspieszyć windows poznań
Jak przyspieszyć Windows 10,11

 


Jak mogę przyspieszyć mój komputer z systemem Windows 11/10?  Windows 11/10 jest lepszy niż poprzednie wersje systemu operacyjnego Microsoftu, ale możesz skorzystać z kilku wskazówek i wskazówek, aby przyspieszyć system Windows 11/10 i sprawić, że Twój komputer będzie działał szybciej. Możesz postępować zgodnie z poniższymi przewodnikami i wskazówkami, aby zoptymalizować wydajność swojego komputera.

Kilka łatwych sposobów na przyspieszenie systemu Windows 11/10

1. Zmień ustawienia zasilania

Komputery często są wyposażone w opcję oszczędzania energii. Opcję tę można dostosować, aby zmniejszyć zużycie energii. Jeśli aplikacja działa z opcją oszczędzania energii, system może zwalniać. Aby zwiększyć szybkość działania, możesz zmienić plan zasilania na plan o wysokiej wydajności lub jeszcze lepiej, na Zrównoważony plan zasilania, w zależności od zastosowania komputera.

Przejdź do Panelu sterowania> System i zabezpieczenia> Opcje zasilania. W tym miejscu kliknij strzałkę menu po prawej stronie, aby wybrać „Pokaż dodatkowe plany”, a następnie wybierz opcję Wysoka wydajność.

2. Wyłącz programy startowe

Innym sposobem na przyspieszenie systemu Windows 11/10 jest wyłączenie programów startowych. W większości przypadków wiele komputerów stacjonarnych i laptopów ma fabrycznie zainstalowane programy startowe, które są w pełni funkcjonalne. Dodanie większej liczby aplikacji może zmniejszyć szybkość działania systemu Windows 11/10. Aby zwiększyć wydajność, będziesz musiał zidentyfikować w systemie aplikacje, z których prawie nigdy nie korzystasz, i odinstalować je.

Uruchom Menedżera zadań: Naciśnij Ctrl-Shift-Esc lub kliknij prawym przyciskiem myszy prawy dolny róg ekranu i wybierz Menedżer zadań

Kliknij kartę Uruchamianie: Pasek uruchamiania na komputerze zawiera wszystkie programy i usługi aktywne w systemie Windows wraz z ich pełnymi informacjami. Pokazuje także poziom wpływu uruchamiania na system i stopień spowolnienia systemu Windows 11/10.

Aby wyłączyć dowolny wybrany program, umieść kursor na programie i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wybrać przycisk „Wyłącz”. Pamiętaj, że nie powoduje to całkowitego wyłączenia programu. Jedyne, co robi, to powstrzymywanie go przed uruchomieniem podczas uruchamiania systemu. Aby przywrócić program w przyszłości, zawsze możesz wrócić do Menedżera zadań i ponownie włączyć go do użytku. Następnie musisz wybrać programy, które chcesz wyłączyć, i kliknąć przycisk Wyłącz, aby wprowadzić zmiany, a system zacznie działać z dużą szybkością.

3. Wyłącz system Windows. Porady i wskazówki

Częste użytkownicy aplikacji Windows 11/10 są często zasypywani ciągłymi wskazówkami z aplikacji Windows, jak najlepiej wykorzystać system. Te wskazówki czasami wyrządzają użytkownikowi więcej szkody niż pożytku, zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę. Jeśli zaczniesz zauważać zmniejszenie szybkości systemu, powinieneś rozważyć jego wyłączenie. Aby przyspieszyć system Windows 11/10, wyłączając porady i wskazówki, kliknij przycisk Uruchamianie i wybierz ikonę „Ustawienia”. Następnie powinieneś przejść do powiadomienia systemowego. Przewiń w dół, aby wyłączyć przycisk Uzyskaj wskazówki i sugestie.

4. Zatrzymaj synchronizację OneDrive

Jednym z narzędzi dyskowych jest pamięć masowa Microsoft oparta na chmurze, którą można znaleźć w większości nowoczesnych komputerów. One Drive gwarantuje, że pliki, które masz w systemie, są aktualne i doskonale zsynchronizowane. Jest to również bardzo skuteczne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych w przypadku infekcji lub uszkodzeń wirusów sprzętowych. Jeśli masz One Drive na swoim komputerze, będzie on stale wykonywał operacje synchronizacji i choć jest to konieczne do zapewnienia płynnego działania, będzie to spowalniało Twój komputer. Jednym ze sposobów przyspieszenia systemu Windows 11/10 jest zatrzymanie synchronizacji One Drive.

Wielu użytkowników One Drive uważa, że ​​nie da się tego zrobić, jednak się mylą. Aby wyłączyć możliwość synchronizacji, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę One Drive i w wyskakującym ustawieniu na koncie One Drive kliknij przycisk „Odłącz ten system”. Gdy pojawi się ikona, kliknij przycisk „Odłącz konto”. Nie uniemożliwi to jednak zapisywania plików, ponieważ możesz to zrobić w trybie offline, bez synchronizacji z chmurą.
Przed odłączeniem go od chmury powinieneś dokładnie sprawdzić, czy aplikacja One Drive na Twoim komputerze spowalnia działanie. Dla pewności kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę One Drive w prawym rogu paska zadań. Gdy pojawi się ikona, kliknij „Wstrzymaj synchronizację” i wybierz jeden z dostępnych harmonogramów okresowych (2 godziny, 8 godzin lub 24 godziny). W okresie przerwy należy zwrócić szczególną uwagę na szybkość działania systemu. Jeśli zauważysz wyraźną poprawę, powinno to służyć jako dowód, że One Drive zmniejsza prędkość Twojego systemu.

Jeśli nadal chcesz, aby synchronizacja online była aktywna, możesz rozwiązać problemy. One Drive zapewni Ci pomocne sposoby rozwiązywania sporadycznych problemów.

5. Wyłącz indeksowanie wyszukiwania

Windows 11/10 będący najnowszą aktualizacją aplikacji systemowej Microsoftu ma kilka funkcjonalności, których nie mają starsze wersje. Jedną z takich możliwości jest funkcja indeksowania. Jego funkcja indeksowania pomaga bardzo szybko przeszukiwać komputer w poszukiwaniu plików. Wiadomo jednak, że zmniejsza to prędkość operacyjną. Wyłączenie funkcji indeksowania może maksymalnie przyspieszyć system Windows 11/10. Aby wyłączyć funkcję indeksowania, wykonaj następujące czynności:

Wpisz „services.msc” w polu wyszukiwania w menu Start, a na ekranie pojawi się aplikacja Service. Wybierz ikonę usługi wyszukiwania lub indeksowania systemu Windows i kliknij ją dwukrotnie. Po wykonaniu tej czynności kliknij przycisk „Stop”.
Uruchom ponownie: Po kliknięciu tych przycisków należy ponownie uruchomić komputer, aby zastosować zmiany.

Zamknięcia selektywne: Innym sposobem jest wyłączenie indeksowania plików znajdujących się w określonych lokalizacjach, jeśli nie chcesz całkowicie wyłączać indeksowania systemu Windows. Wyszukaj indeks w menu startowym, a następnie kliknij ikonę indeksu. Gdy na ekranie pojawi się ikona indeksu, kliknij przycisk „Modyfikuj”, aby wyświetlić lokalizacje określonych plików. Wybierz lokalizacje, które chcesz usunąć z listy, klikając pola obok każdej lokalizacji, aby je usunąć.

6. Uruchom Oczyszczanie dysku

Dysk twardy wypełniony zbyt dużą liczbą plików wpłynie na wydajność systemu Windows 11/10 na więcej sposobów, niż możesz sobie wyobrazić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów przywrócenia pełnej wydajności komputera jest usunięcie starych i niechcianych plików. Nie należy również oszczędzać niepotrzebnych plików, ponieważ wyrządzają one więcej szkody niż pożytku w systemie. Aby przeprowadzić pomyślne czyszczenie dysku, odwiedź opcję Storage Sense w swoim systemie i uruchom procedurę czyszczenia systemu. Oto kroki, które możesz wykonać, aby przyspieszyć system Windows 11/10.

Przejdź do ustawień: Kliknij System, a następnie Pamięć u góry ekranu. Jeśli przełącznik jest włączony, wyłącz go, klikając przełącznik „Wyłączony”. Natychmiast po wykonaniu tej czynności system Windows zacznie śledzić Twoje działania i usunie pliki, których już nie potrzebujesz. Pliki, których nie używałeś w ciągu miesiąca, również zostaną usunięte, aby zwolnić miejsce na dysku twardym.

Dostosuj sens przechowywania: Windows 11/10 oferuje również opcję zmiany sposobu zwalniania miejsca w systemie. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Zmień sposób zwalniania miejsca”. Z tego menu możesz wybrać, jak często chcesz uruchamiać dysk, aby zwolnić miejsce. Istnieją opcje dzienne, tygodniowe i miesięczne. System Windows może również zdecydować, kiedy wyczyścić dysk twardy w Twoim imieniu, bez wyświetlania monitu.
Usuń starą wersję systemu Windows: Jeśli na komputerze nadal działa starszy system Windows, jego prędkość może spadać bez Twojej wiedzy. Ponieważ nie są już potrzebne, usuń je, aby zwolnić miejsce na dysku twardym. W prawym dolnym rogu ekranu kliknij pole obok „Usuń poprzednią wersję systemu Windows”.

7. Wyczyść swój rejestr

Rejestr w systemie to bardzo trudny element, z którym można sobie poradzić samodzielnie. Dla tych, którzy nie wiedzą, co robi Rejestr, śledź swoje działania i organizuj swój system Windows. Służy również jako bank informacji, w którym przechowywane są wszystkie niezbędne informacje o programach na komputerze, plikach, ich lokalizacji i wszelkich innych ważnych informacjach.

Regularne czyszczenie rejestru jest ważne, ponieważ zawiera ustawienia programów wcześniej usuniętych. Usunięcie programu nie wystarczy, aby usunąć go z komputera. Aby usunąć ustawienia z pamięci systemu, konieczne będzie również usunięcie ustawień z Rejestru. Najprostszym sposobem oczyszczenia rejestru jest pobranie narzędzia do czyszczenia rejestru. Przed przystąpieniem do procedury czyszczenia rejestru wykonaj kopię zapasową rejestru, aby móc odzyskać dane w przypadku błędów systemowych.

Aby utworzyć kopię zapasową rejestru, przejdź do pola wyszukiwania i wpisz „ Regedit.ext ”, a następnie naciśnij klawisz Enter, aby uruchomić Edytor rejestru.
W oknach Edytora rejestru kliknij prawym przyciskiem myszy folder plików i kliknij opcję Eksportuj, aby wykonać kopię zapasową rejestru.
Następnym etapem będzie przywrócenie rejestru poprzez otwarcie Edytora. W menu Plik wybierz przycisk importu i otwórz już zapisany plik. Gdy już to zrobisz, nadszedł czas, aby pobrać i zainstalować wybrany program do czyszczenia rejestru. Po zainstalowaniu narzędzia do czyszczenia rejestru możesz wybrać jeden lub więcej problemów, które chcesz rozwiązać.

Następnym krokiem jest skanowanie w poszukiwaniu problemów z rejestrem. Kliknij przycisk „Skanuj teraz”, aby wyszukać problemy. Jeśli chcesz przeprowadzić głębsze wyszukiwanie, możesz kliknąć przycisk „Skanuj i napraw”, który automatycznie zidentyfikuje i jednocześnie naprawi problemy.


8. Żadnych efektów specjalnych

Inną przydatną metodą przyspieszenia systemu Windows 11/10 jest częściowe lub całkowite wyłączenie efektów specjalnych. Efekty te sprawiają, że korzystanie z systemu Windows 11/10 jest przyjemniejsze, ale mają swoją cenę, ponieważ wpływają na szybkość komputera. Jeśli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć działanie systemu Windows 11/10, możesz wyłączyć efekty specjalne znajdujące się w systemie. Jak Ty to robisz?

Przejdź do pola wyszukiwania: W polu wyszukiwania wpisz kod „ sysdm.cpl ” i naciśnij klawisz Enter, aby uruchomić  Właściwości systemu ,  kliknij  kartę Zaawansowane  i kliknij „Ustawienia” w sekcji Wydajność. Na tej liście znajdują się różne efekty społeczne i animacje. Masz możliwość wyłączenia dowolnego wybranego efektu w celu poprawy wydajności. Niektóre z funkcji, które prawdopodobnie znajdziesz na swoim komputerze, to

Im więcej efektów specjalnych wyłączysz, tym lepiej będzie działać Twój komputer. Łatwiejszym sposobem jest umożliwienie systemowi Windows automatycznego przejęcia inicjatywy. Jeśli wybierzesz opcję „Dostosuj, aby uzyskać najlepszą wydajność” i klikniesz przycisk OK, system Windows 11/10 wyśledzi efekty wpływające na prędkość i wyłączy je.

9. Znajdź i napraw problem

W niektórych przypadkach dokładne określenie problemu nękającego urządzenie może być ogromnym wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele powodów, dla których Twój komputer może nie działać tak szybko, jak powinien. Aby przyspieszyć proces, jeśli nie masz całego czasu na świecie na ściganie określonych celów, możesz rozwiązać problemy. Aby uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows,

Aby go uruchomić, uruchom Panel sterowania i wybierz System i zabezpieczenia > Bezpieczeństwo i konserwacja > Rozwiązywanie problemów > Uruchom zadania konserwacyjne.
Narzędzie do rozwiązywania problemów systemu Windows zidentyfikuje nieużywane już pliki i skróty do plików oraz wszelkie inne problemy wpływające na wydajność. Zgłosi Ci problemy i naprawi je na Twoje żądanie.

10. Uzyskaj pomoc od Monitora wydajności

Możesz także przyspieszyć system Windows 11/10, korzystając z narzędzia do monitorowania wydajności na komputerze. To narzędzie pomoże Ci uzyskać szczegółowe informacje o systemie dotyczące problemów związanych z wydajnością i zasugeruje skuteczne rozwiązania. Aby skorzystać z Monitora wydajności.

Uzyskaj raport: Przejdź do pola wyszukiwania, wpisz słowo kluczowe „ Perfmon/raport ” i naciśnij klawisz Enter. Umożliwi to Monitorowi zebranie ważnych informacji o systemie. Monitor przekaże Ci raport w ciągu kilku minut.

Przeglądaj dane: monitor dostarczy Ci miliardy szczegółów, których może być za dużo, abyś mógł je przetworzyć na czas. Aby przyspieszyć proces, poszukaj większych problemów, mają one wskaźniki ostrzegawcze. Monitor wydajności poinformuje Cię, jak rozwiązać każdy zidentyfikowany problem.

11. Wyeliminuj oprogramowanie typu bloatware

Bloatware ma ogromny wpływ na procesory, a ich wyeliminowanie poprawi wydajność komputera.

Uruchom szybkie skanowanie: Uruchom skanowanie, aby znaleźć oprogramowanie typu bloatware zajmujące miejsce w systemie. Istnieje wiele sposobów ich skanowania, ale według mnie najskuteczniejsze są aplikacje antywirusowe

Usuń je: szybkie skanowanie może zająć od 5 do 10 lub więcej minut, w zależności od rozmiaru dysku twardego, ilości plików i/lub zasięgu inwazji Bloatware. Jeśli zostaną zidentyfikowane bloatware, pozbądź się ich, wykonując polecenia systemowe.

12. Uruchom ponownie komputer

Kolejną wysoce zalecaną sztuczką przyspieszającą system Windows 11/10 jest ponowne uruchomienie komputera. Wiele osób nie wie, jak skuteczna jest ta sztuczka, ale działa ona cuda dla twojego systemu. To tak, jakby dać systemowi nowy start po długotrwałym użytkowaniu. Ponowne uruchomienie komputera pomaga w usunięciu działań, których już nie potrzebujesz. Porzucone działania spowalniają działanie, nawet jeśli nie są już używane. Jeśli zauważysz spowolnienie w działaniu systemu, ponowne uruchomienie systemu Windows będzie bardzo dobre.

Konkluzja:
Jest wiele powodów, dla których Twój system Windows 11/10 może nie działać tak dobrze, jak powinien, ale nie musisz ciągle cierpieć z powodu frustracji związanej z używaniem powolnego systemu. 12 wskazówek przedstawionych powyżej przez serwis komputerowy Poznań Yeto, okazało się bardzo skutecznych i wydajnych w zwiększaniu funkcjonalności systemu Windows. Są praktyczne i łatwe w wykonaniu, a ich rezultaty widoczne są już po kilku minutach lub po kilku dniach. Wypróbuj jedną lub więcej z tych wskazówek, aby przyspieszyć system Windows 11/10. Aby Twój komputer z systemem Windows działał szybko i stabilnie, aby uniknąć problemów z utratą danych, powinieneś zaopatrzyć się w bezpieczny zewnętrzny dysk twardy, na którym będziesz mógł regularnie tworzyć kopie zapasowe plików danych. Jeśli którykolwiek z problemów z systemem komputerowym spowodował utratę danych, będziesz potrzebować wydajnego, bezpłatnego odzyskiwania danych dla systemu Windows 11/10.
 


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu