Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Czy kalibrować baterię ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Czy kalibrować baterię ?

Data dodania: 23-11-2022


Dlaczego nie należy kalibrować baterii laptopa?

 
Kalibracja baterii laptopa
Kalibracja baterii laptopa

W przeszłości kalibracja baterii laptopa była zalecanym procesem. Ale kiedy pojawiła się nowa generacja baterii, kalibracja stała się zbędna, a nawet mogła uszkodzić urządzenie. Tym razem przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące kalibracji baterii.

W tym artykule dowiesz się:


co to jest kalibracja baterii w laptopie
dlaczego kalibracja nie jest już zalecana
jak dbać o baterię w laptopie.
Co to jest kalibracja baterii?
Kalibracja baterii – zwana również resetem lub formatowaniem – polega na rozładowaniu baterii do zera w celu jej pełnego naładowania . Aby skalibrować baterię laptopa, wystarczy:

naładować baterię,
odczekaj, aż ostygnie (powoduje, że laptop będzie działał przez chwilę na w pełni naładowanej baterii, bez wykonywania forsownych zadań),
odłącz laptopa od zasilania i poczekaj, aż wyczerpie się energia,
po rozładowaniu baterii – uzupełnij ją.
Podczas rozładowywania baterii należy uważać, aby urządzenie nie przeszło w stan hibernacji – opóźni to cały proces.)

Ale prawdziwym pytaniem, które musimy zadać, nie jest „jak skalibrować baterię laptopa?” ale „czy w ogóle należy go kalibrować”? A odpowiedź na to drugie jest jednoznaczna – „nie”.

Dlaczego w przeszłości kalibrowaliśmy baterie?

Baterie do laptopów były kalibrowane w celu zachowania dokładnych pomiarów baterii. Żywotność baterii zmniejsza się z czasem, a po pewnym czasie laptop działa na baterii przez krótszy czas. Laptop nie zawsze „zorientuje się”, że ta funkcja się zmieniła. Użytkownicy – ​​zwłaszcza w przypadku starszych modeli – mogli spotkać się z sytuacją, gdy urządzenie wciąż pokazywało kilka procent naładowania baterii, a po chwili laptop nagle przechodził w stan hibernacji. Kalibracja pomogła uniknąć takich niespodzianek, a niektórzy twierdzili nawet, że wydłuża żywotność baterii.

Dlaczego kalibracja nie jest zalecana?

W przeszłości głębokie rozładowanie było rozsądną opcją. W niektórych instrukcjach – nawet tych nowszych! – użytkownicy mogą znaleźć zalecenia dotyczące regularnego formatowania baterii. Ta rada jest jednak przestarzała, ponieważ nowoczesne akumulatory mają zupełnie inną specyfikację. Kalibracja baterii w nowych modelach laptopów może negatywnie wpłynąć na żywotność baterii!

Większość akumulatorów stosowanych obecnie w laptopach (m.in. akumulatory Li-Ion) jest bardziej wydajna i lżejsza od starszych akumulatorów. Ponadto nie mają „efektu pamięci”, co oznacza, że ​​głębokie rozładowanie wpłynie na nie niekorzystnie. Dlatego zaleca się podłączenie akumulatora do zasilania, gdy poziom energii osiągnie 10 – 20%. Kalibrując baterię laptopa, możesz przyspieszyć proces jej wyczerpywania. Oczywiście, jeśli zdarzy ci się od czasu do czasu rozładować laptopa, nie spowoduje to uszkodzenia baterii (zwłaszcza jeśli jest to model wysokiej jakości), ale jeśli często dopuszczasz do głębokiego rozładowania, zdecydowanie zmniejszy to wydajność Twoje urządzenie.

Dlatego nie jest wskazane ani rozsądne kalibrowanie nowoczesnych laptopów. To nieprawda, że ​​od czasu do czasu można sformatować baterię lub że kalibracja jest dobra dla twojego laptopa. Wręcz przeciwnie – regularna kalibracja oznacza, że ​​wkrótce potrzebna będzie wymiana baterii w laptopie.
Jak maksymalnie wykorzystać baterię laptopa?
Jeśli chcesz przedłużyć żywotność baterii, nie kalibruj urządzenia. Zamiast tego możesz zastosować się do kilku przydatnych wskazówek:

Używaj ładowarki  o odpowiednich parametrach ..
Podłącz urządzenie do ładowarki, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 10% i kontynuuj ładowanie, aż bateria osiągnie co najmniej 80%.
Upewnij się, że komputer jest podłączony, gdy uruchamiasz wymagające zadania i programy (takie jak gry).
Staraj się zapobiegać przegrzaniu (nie kładź laptopa na kocu, nie pracuj na słońcu, gdy jest gorąco).
Kiedy laptop jest rozładowany, nie czekaj – nawet jeśli nie używasz go przez jakiś czas, od czasu do czasu podłącz go do zasilania.

Streszczenie

Jeśli podejrzewasz, że bateria w laptopie jest na wyczerpaniu, pamiętaj, że kalibracja nie rozwiąże problemu. Upewnij się, że to faktycznie bateria jest winna (sprawdź ładowarkę, wejście laptopa i ustawienia ładowania). Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, należy rozważyć wymianę baterii. W naszym serwisie komputerowym Yeto znajdziesz wysokiej jakości akumulatory – oryginalne modele i niezawodne zamienniki .
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu