Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Zalana klawiatura ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Zalana klawiatura ?

Data dodania: 23-11-2022


Zalana klawiatura laptopa.
 
Zalana klawiatura laptopa
Zalana klawiatura laptopa

Wszyscy wiedzą, że nie należy jeść ani pić siedząc przed komputerem. Ale ilu z nas naprawdę przestrzega tej zasady? Nawet jeśli starasz się tego unikać, musisz przyznać, że kawa czy herbata są zawsze obecne w pracy. I nie stanowi to problemu, dopóki ulubiony napój nie wyleje się na klawiaturę. Co należy zrobić, aby uratować swój sprzęt?

W tym artykule dowiesz się:

czego unikać, gdy klawiatura zalana wodą,
co zrobić w tej sytuacji,
jak wybrać nową klawiaturę do laptopa.
Chwila nieuwagi i kupa kłopotów
Zalanie klawiatury  to jeden z najczęstszych „wypadków”, jakich możesz doświadczyć podczas pracy na komputerze. Wystarczy chwila nieuwagi. Niestety może to być dość kosztowne. Płyn wylany na klawiaturę jest ryzykowny nie tylko w przypadku laptopa, ale także podczas pracy na komputerze stacjonarnym.

Jeśli zdarzy ci się zepsuć klawiaturę, kluczową sprawą jest szybka i przemyślana reakcja. O ile nie popełnisz jednego z poważnych błędów, prawdopodobnie uda ci się uratować klawiaturę, a nawet jeśli nie – zminimalizujesz straty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zepsuta klawiatura – czego unikać?
Zacznijmy od kilku wskazówek, czego unikać po zalaniu klawiatury. Po pierwsze – nie potrząsaj urządzeniem . Może to spowodować szybsze rozprowadzenie płynu. Po drugie – nie ulegaj pokusie użycia suszarki do włosów w celu rozwiązania problemu . Rezultat będzie dokładnie taki sam – płyn zostanie wydmuchany na całą powierzchnię Twojego urządzenia. Po trzecie – nigdy nie próbuj czyścić klawiatury, gdy jest jeszcze podłączona do źródła zasilania .
Zalana klawiatura – co robić?
Jeśli zdarzy ci się wylać płyn na klawiaturę, nie panikuj. Przede wszystkim wyłącz komputer i odłącz go od źródła zasilania : zamknij system w menu Start, aby uniknąć utraty danych, a następnie odłącz urządzenie. Szczególnie ważne jest, aby pamiętać o tych krokach, jeśli używasz zintegrowanej klawiatury laptopa. Jeśli urządzenie jest podłączone kablem USB, wystarczy odłączyć je od portu. Jeśli wylejesz płyn na klawiaturę bezprzewodową, po prostu ją wyłącz i kontynuuj.

Odłączenie komputera od źródła zasilania zapobiegnie zwarciu , które mogłoby być katastrofą nawet dla płyty głównej. Wtedy straty byłyby znacznie poważniejsze niż tylko zepsuta klawiatura. Pamiętaj, aby wyłączyć listwę lub użyć przycisku włączania/wyłączania z tyłu.

Gdy elektryczność nie stanowi już problemu, szybko odwróć klawiaturę do góry nogami , aby płyn mógł wyciekać na zewnątrz. Możesz sobie pomóc, wycierając klawisze chłonnym ręcznikiem papierowym  lub miękką ściereczką. To powinno wystarczyć, jeśli płynem, który wylał się na klawiaturę, była woda lub niesłodzona herbata. Bo warto wiedzieć, że cukier szkodzi nie tylko zębom…

Jeśli klawiatura jest zalana lepką substancją, musisz wyczyścić wszystkie klawisze. Aby to zrobić, ostrożnie wyjmij wszystkie klawisze, zaklinowując je palcem. Możesz także użyć czegoś płaskiego, na przykład śrubokręta lub noża. Następnie umyj klawisze wodą z dodatkiem detergentu i wytrzyj powierzchnię klawiatury wodą destylowaną . Możesz także użyć alkoholu izopropylowego. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich elementów umieść klawisze z powrotem na klawiaturze w ich pierwotnych pozycjach.

A teraz chwila prawdy: gdy klawiatura  jest już czysta i sucha, możesz ponownie podłączyć ją do komputera, aby sprawdzić, czy nadal działa. Jeśli zalałeś laptopa, spróbuj go teraz ponownie włączyć. Używaj urządzenia jak zwykle, ale zwracaj uwagę na wszystko, co wydaje się nie działać. Jeśli klawisze reagują inaczej, nie reagują lub są spontanicznie aktywne, nawet gdy nie powinny – przygotuj się na zakup nowej klawiatury.
Jak wybrać nową klawiaturę do laptopa?
Jeśli to zwykła przewodowa klawiatura USB, to nie jest tak źle. Ceny tych akcesoriów zaczynają się od naprawdę niskich kwot, więc bez problemu znajdziesz zamiennik dla swojego urządzenia. Jeśli jest to model do gier, będziesz musiał wydać znacznie więcej. Produkty te mogą kosztować nawet kilkaset złotych, co może być sporym obciążeniem.

Jeśli jest to zintegrowana klawiatura laptopa, będziesz musiał ją wymienić. To większe wyzwanie niż wymiana klawiatury w komputerze stacjonarnym, ponieważ przy laptopie zazwyczaj trzeba oddać go do serwisu komputerowego. Jeśli potrzebujesz nowej klawiatury do laptopa, w naszym sklepie internetowym znajdziesz zamiennik. Jeśli chcesz mieć pewność, że nowa klawiatura będzie pasować do Twojego urządzenia, sprawdź układ klawiszy, zatrzaski i płaski kabel taśmowy .

Teraz wiesz, jak obchodzić się z zepsutą klawiaturą. Jeśli kiedyś Ci się to przydarzy, mamy nadzieję, że od razu uda Ci się uratować urządzenie. Ale jeśli nie – zajrzyj do naszego serwisu komputerów w Poznaniu i znajdź idealny oryginał lub zamiennik!

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu