Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Pęknięta matryca w laptopie ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Pęknięta matryca w laptopie ?

Data dodania: 23-11-2022


Pęknięty ekran w laptopie – co dalej?
 
Pęknięta matryca laptopa
Pęknieta matryca laptopa

Pęknięte ekrany niestety stanowią częstą usterkę mechaniczną laptopów. Uszkodzony ekran komputera może być jeszcze bardziej uciążliwy niż rozbity wyświetlacz telefonu. To ogromna przeszkoda w oglądaniu filmów, przeglądaniu sieci, a przede wszystkim – w pracy. Z tych powodów pęknięty ekran laptopa należy wymienić. Jak się do tego zabrać? Sprawdź nasz przewodnik!

Czytając ten artykuł dowiesz się:

jakie są najczęstsze przyczyny pękania ekranu laptopa,
czym się kierować przy zakupie nowego ekranu,
jaki ekran wybrać do laptopa.
Przyczyny pękania ekranu laptopa
Pęknięty ekran laptopa może być wynikiem różnych wpadek. Trzeba otwarcie przyznać, że o ile wszystko jest możliwe, to tego typu uszkodzenia najczęściej powstają z winy użytkowników, a nie z wad fabrycznych.

Bez wątpienia najczęstszą przyczyną pęknięć ekranu laptopa są upadki z wysokości . Czasami nie trzeba wiele – wystarczy wstać od biurka i przypadkowo pociągnąć za jeden z kabli. Komputer jest najbardziej narażony na uszkodzenie ekranu, gdy spadnie w pozycji otwartej – wyświetlacz nie jest wtedy w żaden sposób chroniony.

Jednak ekran może również pęknąć, gdy pokrywa laptopa jest zamknięta. Takie ryzyko pojawia się , gdy położysz na nim ciężki przedmiot . Wiele ekranów nie wytrzymuje takiego obciążenia.

Pęknięty ekran komputera może być również skutkiem nagłego zamknięcia pokrywy  , gdy na klawiaturze znajdzie się jakiś przedmiot . Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś zirytowany swoją pracą zatrzaśnie pokrywę laptopa, zapominając, że właśnie położył okulary na klawiaturze.

Jak widać, pęknięty ekran laptopa prawie zawsze jest wynikiem braku odpowiedniej uwagi. Dlatego dobrze jest zachować ostrożność i przechowywać komputer w bezpiecznym miejscu – najlepiej poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.
Jak naprawić pęknięty ekran laptopa?
Różne problemy z ekranem laptopa można rozwiązać, naprawiając go. Niestety w przypadku pękniętego lub porysowanego ekranu jest tylko jedna rada – wymiana. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale w efekcie korzystanie z laptopa staje się znacznie wygodniejsze. Jak znaleźć zamienny ekran do laptopa?

Przy wyborze matrycy kieruj się trzema najważniejszymi parametrami:

 rozmiar ekranu – podawany jest w calach, a najpopularniejsze warianty to 13,3 cala, 14 cali, 15,6 cala i 17 cali.
rozdzielczość ekranu – rozdzielczość mówi, ile pikseli mieści się na ekranie – najczęściej spotkasz wyświetlacze HD (1366×768) i Full HD (1920×1080), ale także 4K (3840×2160).
rodzaj wtyczki – ostatni parametr zależy wyłącznie od rodzaju połączenia ekranu z komputerem. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu ekran jest gotowy do natychmiastowego montażu.
Dodatkowe kryteria, które możesz wziąć pod uwagę, to powłoka ekranu (matowa, błyszcząca) i technologia obrazu (TN lub IPS). Decydują o komforcie pracy i jakości rozrywki. Ostatecznego wyboru należy dokonać z uwzględnieniem osobistych potrzeb – obie opcje mają swoje zalety i wady. Pamiętaj, że ekrany dotykowe coraz częściej pojawiają się również w laptopach.

Po wybraniu nowego ekranu nadszedł czas, aby go wymienić. Jeśli nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, poproś o pomoc ekspertów serwis laptopów Yeto ! Zdecydowanie lepiej zapłacić certyfikowanemu serwisantowi i mieć gwarancję profesjonalnie wykonanej instalacji, niż ryzykować uszkodzenie laptopa.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu