Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak wymienić pamięć RAM w laptopie?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak wymienić pamięć RAM w laptopie?

Data dodania: 03-07-2020


wymiana RAM w laptopie Poznań
Wymiana pamięci RAM

 

Rozbudowa RAM w laptopie – czy warto się na nią zdecydować?


Bez wątpienia pamięć operacyjna to jeden z najważniejszych komponentów każdego komputera osobistego i laptopa. Bez niej niemożliwe jest uruchomienie sprzętu, ma ona też bezpośredni wpływ na działanie aplikacji. Dlatego też posiadanie odpowiedniej ilości RAM-u jest bardzo ważną kwestią, szczególnie dla grafików, programistów czy też graczy. A czy można rozbudować pamięć? Przekonaj się!

Czym w zasadzie jest RAM, czyli random-acces memory?
To jeden z rodzajów pamięci wewnętrznej komputera, który tymczasowo przechowuje dane wykorzystywanych programów czy procesów. Co bardzo ważne, w chwili wyłączenia prądu automatycznie ulega on wyczyszczeniu, co różni go od dysków magnetycznych (HDD) czy półprzewodnikowych (SSD). Od ilości i szybkości posiadanej pamięci operacyjnej zależy tempo działania wszelkich programów i procesów, a braki w tym zakresie mogą nawet uniemożliwić włączenie bardziej zaawansowanych aplikacji. Dlatego też, jeśli Twój laptop ma już dobre kilka lat, to nawet jeżeli kupiony był jako produkt z wyższej półki, to prawdopodobnie pod tym względem może wymagać modernizacji. Co warte podkreślenia, w bardzo wielu przypadkach ma to jak najbardziej sens. Przede wszystkim zakup pojedynczej kości RAM to wydatek rzędu maksymalnie kilkuset złotych, a podwojenie ilości posiadanej pamięci będzie miało duży wpływ na wydajność. Ponadto nie da się ukryć, że dołożenie RAM-u do laptopa to z reguły dość prosty zabieg, z którym można poradzić sobie w domu – o ile oczywiście wiesz, jak go wykonać i jakie kości wybrać.

Wymiana RAM-u w laptopie – jak się do tego zabrać?

Nim przejdziemy do samego procesu dokładania pamięci, warto chwilę pochylić się nad zagadnieniami technicznymi. Przede wszystkim należy wiedzieć, że każda sprzedawana na rynku kość RAM ma kilka ważnych cech:

przeznaczenie – produkty do laptopów określone są jako SO-DIMM, z kolei do komputerów stacjonarnych DIMM,

standard – obecnie stosuje się DDR4, choć starszy sprzęt może posiadać DDR3, a nawet DDR2,

taktowanie – wyrażone jest ono w MHz i oczywiście im wyższy jest ten parametr, tym lepiej. Co jednak ważne, każda płyta główna przystosowana jest do pracy z kośćmi o określonej szybkości,

opóźnienie – oznaczane wartością po skrócie CL. W tym przypadku im niższy jest ten parametr, tym lepiej,

pojemność – jeszcze nie tak dawno standardem były produkty 128, 256 czy 512 MB, obecnie jednak w użytku są pamięci mieszczące 4, 8, 16 czy nawet 32 GB.

Szukając dodatkowej kości do swojego laptopa, zawsze najlepiej wybrać artykuł o takich samych parametrach, jak RAM już posiadany. Co więcej, warto też zwrócić uwagę na zainstalowany system operacyjny, gdyż jeśli opiera się on na architekturze 32-bitowej, to liczba pamięci operacyjnej może wynosić do 3 GB.

Kolejna ważna kwestia, to liczba dostępnych gniazd w płycie głównej oraz maksymalna ilość obsługiwanego RAM-u, które w zasadzie decydują, ile można dołożyć pamięci. W przypadku laptopów na ogół są jedynie dwa „sloty” tego typu, w związku z czym trzeba je rozsądnie zagospodarować – przykładowo, jeśli w obu są zainstalowane kości 2 GB, to dokupienie kolejnej o takiej pojemności będzie całkowicie bezcelowe.

Dokładanie pamięci RAM do laptopa – jak to zrobić?

Jeśli wiesz, jakiej pamięci potrzebujesz, to wystarczy, że ją kupisz i dodasz do swojego laptopa. W teorii cały ten proces jest dość prosty i można go opisać w czterech krokach:

Wyłączenie laptopa – należy także odłączyć go od sieci i o ile to możliwe – wyjąć baterię

Rozkręcenie obudowy – bardzo często sloty na RAM są umieszczone pod specjalną i łatwą do otwarcia klapką. Niestety jednak nie jest to regułą i czasem dostanie się do nich, będzie wymagało poważniejszej ingerencji.

Wymiana lub dołożenie kości – w pierwszym przypadku należy najpierw odgiąć znajdujące się po bokach ramiona przytrzymujące pamięć, wyjąć ją i w to miejsce włożyć nową. Samo dodanie RAM jest jeszcze prostsze, gdyż wymaga tylko jej umieszczenia w gnieździe aż do zatrzaśnięcia elementów przytrzymujących.

Złożenie laptopa – po rozbudowie wystarczy już tylko skręcić ponownie obudowę i włączyć system, który powinien automatycznie wykryć dołożony RAM.

Wymiana RAM w laptopie – jakich błędów unikać?

Niestety jednak wymiana lub rozszerzenie pamięci operacyjnej nie zawsze kończy się sukcesem. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów?

Dobranie złego typu pamięci,

przekroczenie maksymalnej ilości RAM obsługiwanej przez danego laptopa,

niedokładne dociśnięcie kości, dostanie się kurzu lub brudu do slotu,

doprowadzenie do wyładowań elektrostatycznych, które uszkodziły elementy elektroniczne.

Podsumowanie

Wszystkie wspomniane sytuacje wynikają z braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego też czasem najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie zadania rozbudowy pamięci RAM w laptopie naszemu serwisowi Yeto, świadczącemu usługi informatyczne w Poznaniu. Gwarantujemy, że każdą wymianę przeprowadzimy w taki sposób, by była ona jak najkorzystniejsza z punktu widzenia wydajności sprzętu oraz wykonana z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapraszamy do kontaktu! 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu