Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Jak przyspieszyć Windows 10
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Jak przyspieszyć Windows 10

Data dodania: 04-11-2022


Windows 10 wolno chodzi ? Mamy sposoby na przyspieszenie systemu Windows
 
Przyspieszanie windows 10
Przyspieszanie Windows 10

Jeśli chcesz zoptymalizować system Windows 10, poświęć kilka minut na wypróbowanie tych wskazówek, aby przyspieszyć działanie komputera i zmniejszyć jego podatność na problemy z wydajnością i systemem.
Chcesz przyspieszyć Windows 10? Mamy pomoc. W ciągu kilku minut możesz wypróbować te wskazówki; Twój komputer będzie szybszy i mniej podatny na problemy z wydajnością i systemem.

1.  Zmień ustawienia zasilania
Jeśli korzystasz z planu „Oszczędzanie energii” systemu Windows 10, spowalniasz swój komputer. Ten plan zmniejsza wydajność komputera w celu oszczędzania energii. (Nawet komputery stacjonarne zazwyczaj mają plan „Oszczędzanie energii”.) Zmiana planu zasilania z „Oszczędzanie energii” na „Wysoka wydajność” lub „Zrównoważony” zapewni natychmiastowy wzrost wydajności.
Aby to zrobić, uruchom aplikację Panel sterowania, a następnie wybierz Sprzęt i dźwięk > Opcje zasilania . Zazwyczaj zobaczysz dwie opcje: „Zrównoważony (zalecany)” i „Oszczędzanie energii”. (W zależności od marki i modelu możesz zobaczyć tutaj również inne plany, w tym niektóre marki producenta). Aby zobaczyć „Wysokie wydajność”, kliknij strzałkę w dół obok „Pokaż dodatkowe plany”.
Aby zmienić ustawienia zasilania, po prostu wybierz to, które chcesz, a następnie zamknij Panel sterowania. „Wysoka wydajność” zapewnia najwięcej mocy, ale zużywa najwięcej mocy; „Zrównoważony” znajduje złoty środek między zużyciem energii a lepszą wydajnością; a „Oszczędzanie energii” robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy na baterii. Użytkownicy komputerów stacjonarnych nie mają powodu, aby wybierać "Oszczędzanie energii", a nawet użytkownicy laptopów powinni rozważyć opcję "Zrównoważony" po odłączeniu - i "Wysoka wydajność" po podłączeniu do źródła zasilania.

2. Wyłącz programy uruchamiane przy starcie
Jednym z powodów, dla których komputer z systemem Windows 10 może wydawać się powolny, jest to, że w tle działa zbyt wiele programów — programów, z których rzadko lub wcale nie korzystasz. Zatrzymaj ich działanie, a Twój komputer będzie działał płynniej.

Zacznij od uruchomienia Menedżera zadań: naciśnij Ctrl-Shift-Esc, kliknij prawym przyciskiem myszy prawy dolny róg ekranu i wybierz Menedżer zadań lub wpisz menedżer zadań w polu wyszukiwania systemu Windows 10 i naciśnij Enter. Jeśli Menedżer zadań uruchamia się jako kompaktowa aplikacja bez kart, kliknij "Więcej szczegółów" u dołu ekranu. Menedżer zadań pojawi się wtedy w całej okazałości z pełnymi kartami. Można z tym zrobić wiele, ale skupimy się tylko na zabijaniu niepotrzebnych programów, które uruchamiają się przy starcie.

Kliknij kartę Uruchamianie. Zobaczysz listę programów i usług uruchamianych po uruchomieniu systemu Windows. Na liście znajduje się nazwa każdego programu, a także jego wydawca, niezależnie od tego, czy można go uruchamiać przy starcie, oraz jego „wpływ na uruchamianie”, czyli jak bardzo spowalnia system Windows 10 podczas uruchamiania systemu.
Aby zatrzymać uruchamianie programu lub usługi podczas uruchamiania, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz "Wyłącz". To nie wyłącza całkowicie programu; uniemożliwia to jedynie uruchomienie przy starcie — zawsze możesz uruchomić aplikację po uruchomieniu. Ponadto, jeśli później zdecydujesz, że chcesz uruchomić go podczas uruchamiania, możesz po prostu wrócić do tego obszaru Menedżera zadań, kliknąć aplikację prawym przyciskiem myszy i wybrać "Włącz".
Wiele programów i usług uruchamianych podczas uruchamiania może być Ci znanych, takich jak OneDrive lub Evernote Clipper. Ale możesz nie rozpoznać wielu z nich. (Każdy, kto od razu wie, co to jest „bzbui.exe”, proszę podnieść rękę. Nie uczciwe googlowanie go najpierw.)

Menedżer zadań pomaga uzyskać informacje o nieznanych programach. Kliknij element prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”, aby uzyskać więcej informacji na jego temat, w tym jego lokalizację na dysku twardym, czy posiada podpis cyfrowy oraz inne informacje, takie jak numer wersji, rozmiar pliku i czas ostatniej modyfikacji .

Możesz także kliknąć element prawym przyciskiem myszy i wybrać "Otwórz lokalizację pliku". Spowoduje to otwarcie Eksploratora plików i przeniesienie go do folderu, w którym znajduje się plik, co może dać kolejną wskazówkę na temat przeznaczenia programu.

Wreszcie, co najbardziej pomocne, możesz wybrać "Szukaj online" po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Bing uruchomi się z linkami do witryn z informacjami o programie lub usłudze.
Jeśli naprawdę denerwujesz się jedną z wymienionych aplikacji, możesz przejść do witryny prowadzonej przez Reason Software o nazwie Czy powinienem to zablokować? i wyszukaj nazwę pliku. Zwykle znajdziesz bardzo solidne informacje o programie lub usłudze.

Teraz, gdy wybrałeś już wszystkie programy, które chcesz wyłączyć przy starcie, przy następnym ponownym uruchomieniu komputera system będzie o wiele mniej zainteresowany niepotrzebnymi programami.

3.  Przejdź do poprzedniego punktu przywracania
Podczas korzystania z systemu Windows 10 automatycznie tworzy on punkty przywracania, które są zasadniczo migawkami systemu w określonych momentach, w tym zainstalowanym oprogramowaniem, sterownikami i aktualizacjami. Punkty przywracania są rodzajem sieci bezpieczeństwa, więc jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz przywrócić komputer do poprzedniego stanu.

Można ich również użyć do przyspieszenia komputera, jeśli zauważysz – bez powodu, którego możesz pojąć – zaczyna zwalniać. Winne mogą być ostatnio zainstalowane problematyczne sterowniki, oprogramowanie lub aktualizacje, więc powrót do poprzedniego punktu przywracania może przyspieszyć działanie, ponieważ system powróci do stanu sprzed wystąpienia problemów. Pamiętaj jednak, że będziesz w stanie przywrócić system tylko do stanu, w którym był w ciągu ostatnich siedmiu do dziesięciu dni. (Punkty przywracania nie wpływają na pliki, więc nie stracisz żadnych plików, przechodząc do punktu przywracania).
Aby przejść do poprzedniego punktu przywracania:

Zapisz wszystkie otwarte pliki i zamknij wszystkie programy.
W polu wyszukiwania wpisz zaawansowany system, a następnie kliknij Wyświetl zaawansowane ustawienia systemu . Zostaniesz wysłany do zakładki Zaawansowane we Właściwościach systemu w Panelu sterowania.
Kliknij kartę Ochrona systemu.
W obszarze Przywracanie systemu kliknij Przywracanie systemu. Na wyświetlonym ekranie kliknij Dalej.
Zobaczysz najnowszy punkt przywracania. Kliknij Dalej, jeśli chcesz przejść do tego punktu przywracania. Aby zobaczyć inne, kliknij Pokaż więcej punktów przywracania. Zaznacz ten, którego chcesz użyć i kliknij Dalej.
Kliknij Zakończ na wyświetlonym ekranie.
Twój system przywróci wybrany punkt przywracania i wyłączy się. Uruchom ponownie komputer.
Uwaga: istnieje szansa, że ​​Przywracanie systemu nie jest włączone, co oznacza, że ​​nie będziesz mógł skorzystać z tej wskazówki. Jeśli tak jest, powinieneś go włączyć, aby rozwiązać wszelkie przyszłe problemy. Aby to zrobić:

W polu wyszukiwania wpisz utwórz punkt przywracania, a następnie kliknij Utwórz punkt przywracania .
Na karcie Ochrona systemu i wybierz Konfiguruj.
Wybierz Włącz ochronę systemu . Pozostałe ustawienia na stronie pozostaw bez zmian.
Kliknij OK. Od teraz Twój komputer będzie automatycznie tworzył punkty przywracania.

4. Użyj ReadyBoost, aby przyspieszyć buforowanie dysku
System Windows 10 regularnie przechowuje dane w pamięci podręcznej na dysku twardym, a następnie, gdy potrzebuje danych, pobiera je stamtąd. Czas potrzebny na pobranie danych z pamięci podręcznej zależy od szybkości dysku twardego. Jeśli masz tradycyjny dysk twardy zamiast dysku SSD, istnieje sztuczka, która może przyspieszyć działanie pamięci podręcznej: użyj funkcji ReadyBoost systemu Windows. Nakazuje systemowi Windows buforowanie danych na dysku flash USB, który jest szybszy niż dysk twardy. Pobieranie danych z szybszej pamięci podręcznej powinno przyspieszyć działanie systemu Windows.

Najpierw podłącz dysk flash USB do jednego z portów USB komputera. Dysk flash musi obsługiwać co najmniej USB 2.0, a najlepiej USB 3 lub szybszy. Im szybszy dysk flash, tym większy wzrost prędkości powinieneś zobaczyć. Poszukaj także dysku flash, który jest co najmniej dwukrotnie większy od pamięci RAM komputera, aby uzyskać maksymalną wydajność.
Po podłączeniu dysku otwórz Eksplorator plików i kliknij "Ten komputer". Poszukaj dysku flash. Może mieć dziwną nazwę, jak UDISK 28X, lub coś jeszcze mniej oczywistego. Kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierz Właściwości i kliknij kartę ReadyBoost.
Pojawi się ekran z pytaniem, czy chcesz używać pendrive'a jako pamięci podręcznej i rekomendacją rozmiaru pamięci podręcznej. Pozostaw rozmiar pamięci podręcznej bez zmian lub zmień go, jeśli chcesz. Następnie wybierz „Dedykuj to urządzenie do ReadyBoost” i kliknij Zastosuj, a następnie kliknij OK.

(Pamiętaj, że jeśli zobaczysz komunikat „To urządzenie nie może być używane do ReadyBoost” po kliknięciu karty ReadyBoost, oznacza to, że twój dysk flash nie spełnia minimalnych standardów wydajności ReadyBoost, więc będziesz musiał włożyć nowy.)
Podczas korzystania z komputera ReadyBoost zacznie wypełniać pamięć podręczną plikami, więc możesz zauważyć wzrost aktywności dysku. W zależności od tego, jak często korzystasz z komputera, może upłynąć kilka dni, zanim pamięć podręczna wypełni się i zapewni maksymalną lepszą wydajność. Jeśli nie widzisz wzrostu wydajności, wypróbuj dysk flash o większej pojemności.

Uwaga: jeśli masz dysk SSD, nie uzyskasz dodatkowej prędkości z ReadyBoost, a nawet może to obniżyć wydajność. Więc nie używaj tego w systemie z dyskiem SSD.

5. Wyłącz porady i wskazówki dotyczące systemu Windows
Gdy korzystasz z komputera z systemem Windows 10, system Windows obserwuje, co robisz, i oferuje wskazówki dotyczące czynności, które możesz chcieć zrobić w systemie operacyjnym. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​te „wskazówki” rzadko, jeśli w ogóle, są dla mnie pomocne. Nie podoba mi się też wpływ systemu Windows na prywatność, który nieustannie wirtualnie patrzy przez moje ramię.

System Windows obserwowanie tego, co robisz i udzielanie porad, może również spowolnić działanie komputera. Jeśli więc chcesz przyspieszyć działanie, powiedz systemowi Windows, aby przestał udzielać Ci porad. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start, wybierz ikonę Ustawienia, a następnie przejdź do System > Powiadomienia i akcje . Przewiń w dół do sekcji Powiadomienia i odznacz pole „Uzyskaj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows”.

6. Zatrzymaj synchronizację OneDrive
Oparta na chmurze pamięć do przechowywania plików OneDrive firmy Microsoft, wbudowana w system Windows 10, zapewnia synchronizację i aktualność plików na wszystkich komputerach. Jest to również przydatne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu jeśli Twój komputer lub jego dysk twardy umrze, nadal masz wszystkie pliki w stanie nienaruszonym, czekając na ich przywrócenie.
Robi to, stale synchronizując pliki między komputerem a pamięcią w chmurze — co może również spowolnić działanie komputera. Dlatego jednym ze sposobów przyspieszenia działania komputera jest zatrzymanie synchronizacji. Zanim jednak wyłączysz go na stałe, będziesz chciał sprawdzić, czy rzeczywiście spowalnia komputer.

Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę OneDrive (wygląda jak chmura) w obszarze powiadomień po prawej stronie paska zadań, a następnie kliknij przycisk Więcej u dołu ekranu. Na wyświetlonym ekranie wyskakującym kliknij "Wstrzymaj synchronizację" i wybierz 2 godziny, 8 godzin lub 24 godziny, w zależności od tego, jak długo chcesz ją wstrzymać. W tym czasie oceń, czy widzisz zauważalny wzrost prędkości.
Jeśli tak i zdecydujesz, że rzeczywiście chcesz wyłączyć synchronizację, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę OneDrive i z wyskakującego okienka wybierz Ustawienia > Konto . Kliknij "Odłącz ten komputer", a następnie na wyświetlonym ekranie kliknij "Odłącz konto". Gdy to zrobisz, nadal będziesz mógł zapisywać pliki w lokalnym folderze OneDrive, ale nie będzie on synchronizowany z chmurą.

Jeśli okaże się, że OneDrive spowalnia komputer, ale wolisz go nadal używać, możesz spróbować rozwiązać problemy z OneDrive.

7. Korzystaj z plików OneDrive na żądanie
Niektórzy użytkownicy mogą nie chcieć zatrzymywać synchronizacji OneDrive; robienie tego narusza jego cel, jakim jest upewnienie się, że masz najnowsze pliki na dowolnym używanym urządzeniu. Oznaczałoby to również, że nie będziesz mógł używać OneDrive jako sposobu na bezpieczne tworzenie kopii zapasowych plików.

Ale jest sposób, aby uzyskać to, co najlepsze z obu światów: możesz synchronizować do absolutnego minimum i robić to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zwiększysz wydajność i nadal będziesz korzystać z tego, co najlepsze w usłudze OneDrive.

Aby to zrobić, użyj funkcji Pliki na żądanie usługi OneDrive w systemie Windows. Dzięki niemu możesz zachować tylko niektóre pliki na komputerze, ale nadal mieć dostęp do wszystkich innych plików OneDrive w chmurze. Kiedy chcesz użyć jednego z tych plików online, otwierasz go bezpośrednio z chmury. Przy mniejszej liczbie plików w synchronizacji z komputerem powinieneś zauważyć wzrost wydajności.

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę OneDrive po prawej stronie paska zadań i wybierz Ustawienia, a następnie kliknij kartę Ustawienia w wyświetlonym oknie dialogowym. Zaznacz pole obok opcji Pliki na żądanie. Teraz kliknij ikonę OneDrive i wybierz Otwórz folder. OneDrive pojawia się w oknie Eksploratora plików. Kliknij prawym przyciskiem myszy folder, którego pliki chcesz przechowywać tylko w chmurze, ale nie na komputerze, a następnie wybierz "Zwolnij miejsce". Pliki z tego folderu zostaną usunięte z dysku, ale nadal będą przechowywane w OneDrive w chmurze.

W przypadku każdego folderu, którego pliki chcesz przechowywać na komputerze, kliknij folder prawym przyciskiem myszy i wybierz "Zawsze zachowuj na tym urządzeniu". Możesz zmienić opcje w dowolnym folderze w dowolnym momencie, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając, co chcesz zrobić.
Jeśli zmienisz zdanie i chcesz, aby wszystkie pliki były przechowywane lokalnie i synchronizowane za pośrednictwem usługi OneDrive, wróć do okna dialogowego ustawień usługi OneDrive i usuń zaznaczenie pola obok opcji Pliki na żądanie.

Należy pamiętać, że usługa Pliki na żądanie usługi OneDrive jest dostępna tylko w systemie Windows w wersji 1709 i nowszych.

8. Wyłącz indeksowanie wyszukiwania
System Windows 10 indeksuje dysk twardy w tle, umożliwiając — teoretycznie — przeszukiwanie komputera szybciej, niż gdyby nie było indeksowania. Ale wolniejsze komputery korzystające z indeksowania mogą zauważyć spadek wydajności i możesz zwiększyć ich prędkość, wyłączając indeksowanie. Nawet jeśli masz dysk SSD, wyłączenie indeksowania może poprawić szybkość, ponieważ ciągłe zapisywanie na dysku, które wykonuje indeksowanie, może ostatecznie spowolnić dyski SSD.

Aby uzyskać maksymalne korzyści w systemie Windows 10, musisz całkowicie wyłączyć indeksowanie. Aby to zrobić, wpisz services.msc  w polu wyszukiwania systemu Windows 10 i naciśnij Enter. Pojawi się aplikacja Usługi. Przewiń w dół do usługi indeksowania lub wyszukiwania systemu Windows na liście usług. Kliknij go dwukrotnie, a na wyświetlonym ekranie kliknij Zatrzymaj. Następnie uruchom ponownie komputer. Twoje wyszukiwania mogą być nieco wolniejsze, chociaż możesz nie zauważyć różnicy. Ale powinieneś  uzyskać ogólny wzrost wydajności.
Jeśli chcesz, możesz wyłączyć indeksowanie tylko plików w określonych lokalizacjach. Aby to zrobić, wpisz indeks  w polu wyszukiwania systemu Windows 10 i kliknij wyświetlony wynik Opcje indeksowania. Pojawi się strona Opcje indeksowania w Panelu sterowania. Kliknij przycisk Modyfikuj, a zobaczysz listę indeksowanych lokalizacji, takich jak Microsoft Outlook, Twoje osobiste pliki itd. Usuń zaznaczenie pola obok dowolnej lokalizacji, a nie będzie już indeksowana.

9. Oczyść dysk twardy
Jeśli masz nadęty dysk twardy wypełniony niepotrzebnymi plikami, możesz spowalniać swój komputer. Wyczyszczenie go może zwiększyć prędkość. Windows 10 ma zaskakująco przydatne wbudowane narzędzie do tego o nazwie Storage Sense. Wybierz kolejno Ustawienia > System > Pamięć i u góry ekranu przesuń przełącznik z Wył. na Wł. Gdy to zrobisz, system Windows stale monitoruje komputer i usuwa stare niepotrzebne pliki, których już nie potrzebujesz — pliki tymczasowe, pliki w folderze Pobrane, które nie zostały zmienione od miesiąca, oraz stare pliki Kosza.

Możesz dostosować sposób działania Storage Sense, a także użyć go, aby zwolnić jeszcze więcej miejsca niż normalnie. Poniżej funkcji Czujnik pamięci kliknij "Konfiguruj czujnik pamięci lub uruchom go teraz". Na wyświetlonym ekranie możesz zmienić częstotliwość usuwania plików przez funkcję Storage Sense (codziennie, co tydzień, co miesiąc lub gdy ilość miejsca na dysku się kończy).

Możesz również powiedzieć funkcji Storage Sense, aby usuwała pliki z folderu pobierania, w zależności od tego, jak długo się tam znajdowały, i ustawić czas oczekiwania na automatyczne usunięcie plików z Kosza. Funkcja Storage Sense może również przenosić pliki z komputera do chmury w chmurze OneDrive firmy Microsoft, jeśli nie są one otwierane przez określony czas (codziennie lub co 14 dni, 30 dni lub 60 dni).
Możesz także usunąć stare wersje systemu Windows, które mogą zajmować miejsce. U dołu ekranu zaznacz pole „Usuń poprzednie wersje systemu Windows”. Storage Sense usunie stare wersje systemu Windows dziesięć dni po zainstalowaniu uaktualnienia. Pamiętaj, że jeśli to zrobisz, nie będzie można przywrócić starszej wersji systemu Windows.

10. Wyczyść rejestr
Pod maską systemu Windows Rejestr śledzi i kontroluje prawie wszystko, w jaki sposób działa i wygląda system Windows. Obejmuje to informacje o tym, gdzie przechowywane są twoje programy, jakich bibliotek DLL używają i które udostępniają, jakie typy plików powinny być otwierane przez który program i prawie wszystko inne.

Ale rejestr to bardzo brudna sprawa. Na przykład po odinstalowaniu programu ustawienia tego programu nie zawsze są czyszczone w Rejestrze. Z biegiem czasu może więc zostać wypełniony niezliczonymi przestarzałymi ustawieniami wszystkich typów. A to może prowadzić do spowolnienia systemu.

Nawet nie myśl o próbie samodzielnego wyczyszczenia czegokolwiek z tego. To niemożliwe. Aby to zrobić, potrzebujesz narzędzia do czyszczenia rejestru. Dostępnych jest wiele, niektóre darmowe, inne płatne. Ale tak naprawdę nie ma potrzeby kupowania jednego, ponieważ darmowy Auslogics Registry Cleaner wykonuje solidną robotę.
Przed użyciem Auslogics lub innego narzędzia do czyszczenia rejestru należy wykonać kopię zapasową rejestru, aby móc go przywrócić, jeśli coś pójdzie nie tak. (Auslogics Registry Cleaner robi to również za Ciebie, ale nie zaszkodzi dwukrotne utworzenie kopii zapasowej.) Aby wykonać własną kopię zapasową rejestru, wpisz regedit.ext w polu wyszukiwania, a następnie naciśnij Enter. To uruchamia edytor rejestru. Z menu Plik wybierz Eksportuj. Na wyświetlonym ekranie wybierz opcję „Wszystko” w sekcji Zakres eksportu u dołu ekranu. Następnie wybierz lokalizację pliku i nazwę pliku, a następnie kliknij Zapisz. Aby przywrócić Rejestr, otwórz edytor rejestru, wybierz opcję Importuj z menu Plik, a następnie otwórz zapisany plik.

Teraz pobierz, zainstaluj i uruchom Auslogics Registry Cleaner. Po lewej stronie ekranu możesz wybrać rodzaje problemów z Rejestrem, które chcesz usunąć — na przykład skojarzenia plików, Internet lub czcionki. Generalnie wybieram je wszystkie.
Następnie powiedz mu, aby przeskanował Rejestr w poszukiwaniu problemów. Aby to zrobić, kliknij "Skanuj teraz" iz wyświetlonego menu wybierz Skanuj. Pozwala to najpierw zbadać znalezione problemy z Rejestrem. Jeśli zamiast tego wybierzesz "Skanuj i napraw", naprawia to bez sprawdzania ich.

Teraz skanuje rejestr w poszukiwaniu błędów, a następnie pokazuje, co znalazł. Uporządkowuje błędy według ich powagi, aby pomóc Ci zdecydować, które naprawić. Kliknij Napraw po podjęciu decyzji i upewnij się, że zaznaczono opcję „Utwórz kopię zapasową zmian”, aby można było łatwo przywrócić Rejestr, jeśli coś pójdzie nie tak.

11. Wyłącz cienie, animacje i efekty wizualne
Windows 10 ma kilka miłych dla oka cukierków — cienie, animacje i efekty wizualne. Na szybkich, nowszych komputerach zwykle nie wpływają one na wydajność systemu. Ale na wolniejszych i starszych komputerach mogą spowodować spadek wydajności.

Łatwo je wyłączyć. W polu wyszukiwania systemu Windows 10 wpisz sysdm.cpl i naciśnij Enter. Spowoduje to uruchomienie okna dialogowego Właściwości systemu. Kliknij kartę Zaawansowane i kliknij Ustawienia w sekcji Wydajność. To prowadzi do okna dialogowego Opcje wydajności. Zobaczysz zróżnicowaną listę animacji i efektów specjalnych.
Jeśli masz czas i lubisz poprawiać, możesz włączać i wyłączać poszczególne opcje. Oto animacje i efekty specjalne, które prawdopodobnie będziesz chciał wyłączyć, ponieważ mają one największy wpływ na wydajność systemu:

Animuj kontrolki i elementy wewnątrz okien
Animuj okna podczas minimalizowania i maksymalizacji
Animacje na pasku zadań
Znikaj lub przesuwaj menu do widoku
Znikaj lub przesuwaj podpowiedzi do widoku
Zanikaj pozycje menu po kliknięciu
Pokaż cienie pod oknami
Jednak prawdopodobnie o wiele łatwiej jest po prostu wybrać opcję „Dostosuj, aby uzyskać najlepszą wydajność” u góry ekranu, a następnie kliknąć przycisk OK. Windows 10 wyłączy wtedy efekty, które spowalniają system.

12. Wyłącz przezroczystość
Oprócz wyłączania cieni, animacji i efektów wizualnych należy również wyłączyć efekty przezroczystości używane przez system Windows 10 dla menu Start, paska zadań i Centrum akcji. Stworzenie tych efektów przezroczystości wymaga zaskakująco dużo pracy dla systemu Windows, a ich wyłączenie może mieć wpływ na wydajność systemu.

Aby to zrobić, w Ustawieniach wybierz Personalizacja > Kolory , przewiń w dół do „Efekty przezroczystości” i przesuń suwak na Wyłącz .

13. Włącz automatyczną konserwację systemu Windows
Każdego dnia, za kulisami, Windows 10 przeprowadza konserwację Twojego komputera. Robi takie rzeczy, jak skanowanie bezpieczeństwa i przeprowadzanie diagnostyki systemu, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku – i automatycznie naprawia problemy, jeśli je znajdzie. Dzięki temu Twój komputer będzie działał z najwyższą wydajnością. Domyślnie ta automatyczna konserwacja jest uruchamiana codziennie o godzinie 2:00, o ile urządzenie jest podłączone do źródła zasilania i jest uśpione.

Istnieje jednak szansa, że ​​funkcja została przypadkowo wyłączona lub komputer nie był podłączony od dłuższego czasu, więc konserwacja nie została wykonana. Możesz upewnić się, że jest włączony i działa codziennie, a jeśli chcesz, możesz go uruchamiać ręcznie.

Uruchom aplikację Panel sterowania i wybierz System i zabezpieczenia > Zabezpieczenia i konserwacja . W sekcji Konserwacja, w obszarze Automatyczna konserwacja, kliknij "Rozpocznij konserwację", jeśli chcesz, aby została uruchomiona teraz. Aby upewnić się, że jest ona uruchamiana codziennie, kliknij „Zmień ustawienia konserwacji” i na wyświetlonym ekranie wybierz godzinę, o której chcesz, aby konserwacja była uruchamiana, a następnie zaznacz pole „Zezwalaj na zaplanowaną konserwację, aby obudzić mój komputer o godzinie zaplanowany czas.” Następnie kliknij OK.

14. Zabij nadprogramy
Czasami największym czynnikiem spowalniającym komputer nie jest sam system Windows 10, ale oprogramowanie typu bloatware lub adware, które zajmuje procesor i zasoby systemowe. Adware i bloatware są szczególnie podstępne, ponieważ mogły zostać zainstalowane przez producenta komputera. Zdziwiłbyś się, o ile szybciej Twój komputer z systemem Windows 10 może działać, jeśli się go pozbędziesz.

Najpierw uruchom skanowanie systemu, aby znaleźć oprogramowanie reklamowe i złośliwe oprogramowanie. Jeśli masz już zainstalowany pakiet zabezpieczeń, taki jak Norton Security lub McAfee LiveSafe, możesz go użyć. Możesz także użyć wbudowanej aplikacji do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem systemu Windows 10 — wystarczy wpisać Windows Defender w polu wyszukiwania, nacisnąć Enter, a następnie kliknąć Skanuj teraz. Program Windows Defender wyszuka złośliwe oprogramowanie i usunie wszystkie znalezione.

Dobrym pomysłem jest uzyskanie drugiej opinii, więc rozważ bezpłatne narzędzie, takie jak Malwarebytes Anti-Malware . Darmowa wersja skanuje w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i usuwa to, co znajdzie; płatna wersja oferuje stałą ochronę, aby przede wszystkim zatrzymać infekcje.
Teraz możesz sprawdzić, czy nie ma nadprogramów i się ich pozbyć. Kilka darmowych programów zrobi to za Ciebie; najlepiej jest uruchomić kilka z nich, ponieważ nikt nie znajdzie wszystkich nadprogramów na twoim komputerze. Dobrym wyborem są Decrapifier PC

15. Defragmentuj dysk twardy
Im częściej używasz dysku twardego, tym bardziej może on ulec fragmentacji, co może spowolnić działanie komputera. Gdy dysk zostanie pofragmentowany, niechcący przechowuje na nim pliki, a system Windows potrzebuje trochę czasu, aby je połączyć przed ich uruchomieniem.

Jednak system Windows 10 ma wbudowany defragmentator, którego można użyć do defragmentacji dysku twardego. Możesz nawet powiedzieć, aby działał automatycznie, aby był stale defragmentowany.

Aby to zrobić, wpisz defrag w polu wyszukiwania i naciśnij Enter. Na wyświetlonym ekranie wybierz dysk, który chcesz defragmentować. Kliknij przycisk Optymalizuj, aby go zdefragmentować. Wybierz wiele dysków, przytrzymując klawisz Ctrl i klikając każdy, który chcesz zdefragmentować.

Jeśli chcesz, aby dysk lub dyski były defragmentowane automatycznie, kliknij w przycisk Zmień ustawienia, a następnie zaznacz pole „Uruchom zgodnie z harmonogramem”. Teraz wybierz częstotliwość, z jaką chcesz defragmentować dyski, klikając listę rozwijaną obok Częstotliwość i wybierając Codziennie, Co tydzień lub Co miesiąc. (Tygodniowy będzie najlepszym wyborem.) Na tym ekranie możesz także wybrać wiele dysków do defragmentacji.

Uwaga: jeśli masz dysk SSD, defragmentacja nie zapewni zauważalnego zwiększenia wydajności i może spowodować zużycie dysku. Więc nie warto poświęcać czasu na defragmentację dysków SSD.

16. Wyłącz tryb gry
Jeśli jesteś poważnym graczem, prawdopodobnie wiesz wszystko o Trybie Gry, który optymalizuje Twój komputer do grania w gry. Jest to świetne rozwiązanie, gdy tylko to robisz, ale może spowolnić system, gdy nie grasz, ponieważ działa wielozadaniowo z wieloma procesami działającymi w tle. Wyłączenie trybu gry może więc przyspieszyć Twój komputer. (Zawsze możesz go ponownie włączyć, gdy chcesz zagrać w grę).
Tryb gry jest domyślnie włączony, więc nawet jeśli nigdy nie grałeś w grę na swoim komputerze, prawdopodobnie jest włączony. Aby go wyłączyć, przejdź do Ustawienia > Gry > Tryb gry i przesuń suwak Tryb gry na Wyłączony. Po wykonaniu tej czynności kliknij kategorię Pasek gier Xbox po lewej stronie ekranu, a na ekranie, do którego się pojawisz, przesuń suwak u góry ekranu na Wyłączone.

17. Zamknij i uruchom ponownie system Windows
Oto jedna z niezbyt tajnych broni IT do rozwiązywania problemów i przyspieszania komputera: Wyłącz go i uruchom ponownie. W ten sposób usuwa się wszelkie nadmierne użycie pamięci RAM, które w przeciwnym razie nie mogą zostać wyczyszczone. Zabija również procesy, które mogłeś uruchomić i nie są już potrzebne, ale które nadal działają i spowalniają system. Jeśli Twój komputer z systemem Windows 10 z czasem zwolnił się bez wyraźnego powodu, możesz być zaskoczony, o ile szybciej będzie działał, gdy to zrobisz.

Wypróbuj tylko niektóre z tych sztuczek, a przekonasz się, że masz szybszy komputer z systemem Windows 10 — i taki, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z niezawodnością jest mniejsze.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu