Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady » Jak dobrać ładowarkę, zasilacz do laptopa ?
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 10.30 do 19.30.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepu(PRZERWA URLOPOWA OD 30 do 3 lutego )Zgłoszenia napraw domowych codziennie 8.00 - 20.00. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 10.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu

Jak dobrać ładowarkę, zasilacz do laptopa ?

Data dodania: 24-11-2022


Jak wybrać zasilacz do laptopa?
 
Ładowarka do laptopa

Ładowarka do laptopa to jedno z urządzeń, które często mają najtrudniejszy czas. Potknięcie się o kabel, nadepnięcie na wtyczkę i przypadkowe kopnięcie to codzienność zasilaczy, w wyniku czego ich żywotność kończy się znacznie szybciej niż laptopa. Kiedy w końcu to nastąpi, pojawia się problem ze znalezieniem nowej ładowarki. Dziś podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ładowarki do laptopa. W tym artykule dowiesz się:

Jak sprawdzić model zasilacza
Jak odczytać parametry z tabliczki znamionowej
Jak wybrać ładowarkę do laptopa


Jak wybrać ładowarkę?
Zacznijmy od najprostszej metody wyboru ładowarki, czyli sprawdzenia jej modelu bezpośrednio na naklejce znamionowej oryginalnego akumulatora.

model ładowarki
Większość ładowarek ma określone oznaczenie modelu w celu ich identyfikacji. Logicznie oznaczałoby to, że potrzebujesz tylko modelu, aby znaleźć odpowiednią ładowarkę, ale są pewne komplikacje. Omawiany model dotyczy tylko parametrów elektrycznych, a nie typu wtyczki . Rzućmy okiem na przykład ładowarek do laptopów Asus .

Model zasilacza PA-1650-78 do laptopów Asus posiada następujące parametry elektryczne:

Napięcie: 19 V

Natężenie prądu: 3,42 A

Moc: 65 W.

 
Wtyczka zasilacza


Możesz być pewny tych wartości, a każda ładowarka w tym modelu powinna mieć dokładnie takie parametry. Jednak w zależności od wariantu mogą różnić się rodzajem wtyczki.  Obecnie oferujemy dwie ładowarki model PA-1650-78. Jeden z wtykiem 4,5mm-3,0mm z pinem, a drugi 5,5mm-2,5mm bez pinu. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Przykładowe oznaczenia ładowarek do laptopów :

Oznaczenie modelu na ładowarce Asus :
Ładowarka Asus


Oznaczenie modelu na zasilaczu sieciowym firmy Dell :
ładowarka Dell


Oznaczenie modelu na zasilaczu sieciowym Lenovo :
Ładowarka Lenovo


Oznaczenie modelu na ładowarce Toshiba :
Ładowarka Toshiba


Jak wspomniano wcześniej, sam model może nie wystarczyć, więc po jego zidentyfikowaniu należy przejść do pomiaru wtyczki.

Wymiary i typ wtyczki
Wtyczki zasilacza


Porozmawiajmy więc trochę o wtyczkach. Wieloletnia konkurencja na rynku laptopów doprowadziła do sporego chaosu. Chociaż obecnie mamy około 10 standardów w powszechnym użyciu, jeśli uwzględnimy staromodne laptopy i rzadkie typy wtyczek, liczba ta znacznie wzrośnie. W naszej ofercie znajduje się obecnie ponad 120 modeli ładowarek do laptopów , które posiadają 21 różnych typów wtyczek. Większość wtyczek ma okrągły kształt, ale są wyjątki, takie jak kształt USB dla Lenovo lub ośmiokątna wtyczka Dell. To jest tabela najpopularniejszych wtyczek wraz z przypisanymi markami laptopów, które ich używają. Pierwsza liczba to średnica obwodu zewnętrznego, a druga to obwód wewnętrzny.

Jak widać nie jest to takie proste, ładowarki Asus w zależności od obsługiwanych serii mogą mieć aż 5 różnych typów wtyczek. Jeśli jednak jesteś posiadaczem komputerów Apple, sprawa jest dużo prostsza. Do tej pory ładowarki MacBooka miały tylko 3 rodzaje wtyczek adaptera, a każdy z nich różnił się od poprzedniego. Chronologicznie były to – Magsafe 1, Magsafe 2 i USB-C.
Macbook


Wybór ładowarki zgodnie z parametrami
Jeśli nie masz informacji o modelu zasilacza, możesz również wybrać nową ładowarkę na podstawie parametrów laptopa, które są podane na jego wewnętrznej naklejce znamionowej, znajdującej się np. pod baterią . Te same wartości można znaleźć na samym zasilaczu.
Parametry zasilacza


INPUT – parametry wejściowe
Dane te wskazują, do jakiego typu gniazda przeznaczona jest ładowarka. Nie dotyczy to typu wtyczki, ale standardu napięcia w danym kraju (o typach wtyczek na świecie przeczytasz tutaj ). W Polsce, jak i prawie w całej Europie, obowiązuje napięcie 230 V. w niektórych krajach afrykańskich i na Bliskim Wschodzie, a najniższe – 100 V właściwie tylko w Japonii. Nie ma to jednak znaczenia w kontekście wyboru ładowarek do laptopów . Zakres pracy wszystkich ładowarek Green Cell to 100-240 V, co oznacza, że ​​mogą pracować z każdym światowym standardem.

WYJŚCIE – parametry wyjścia
Wartości OUTPUT informują, jaki prąd zasilacz wysyła do laptopa, informując, czy ładowarka jest odpowiednia. Dane zawierają dwie wartości:

napięcie w woltach (V)
natężenie w amperach (A)
Wartości te pomnożone przez siebie dają moc wyrażoną w watach (W). Dla modelu na powyższym obrazku obliczona moc to 90W.

Znalezienie zasilacza w sklepie
Gdy masz już wszystkie potrzebne dane, możesz przejść do szukania zasilacza w naszym sklepie.

NOTATKA!
Można też dokupić mocniejszy zasilacz – może mieć wyższą wartość A, co nie stanowi problemu dla laptopa . Urządzenie automatycznie dobierze optymalną moc ładowania. Na przykład – można kupić wersję 90 W tego zasilacza.

Zasilacze do laptopów Poznań
Jak wspomnieliśmy na początku tego przewodnika, ładowarki są najbardziej wrażliwą częścią laptopa. Dlatego warto postawić na sprzęt, który posłuży latami, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Odpowiedzią na te potrzeby są zasilacze w Yeto Sp. Z o.o. . Gwarantują ponad 3 lata bezawaryjnej pracy. Tak długi czas pracy zapewniają najwyższej jakości tranzystory, które umożliwiają wyższą temperaturę pracy. Zasilacze te posiadają również dodatkowy filtr sieciowy oraz większy radiator, dzięki czemu ładowarka jest odpowiednio chroniona i mniej podatna na nagrzewanie.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w wyborze odpowiedniego zasilacza, który zapewni Twojemu laptopowi świeżą energię przez długi czas. Jeśli nadal masz wątpliwości, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta Yeto Nasi konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania i szybko rozwiążą wszelkie problemy.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu