Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Dobre sztuczki komputerowe, które nie są powszechnie znane
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Dobre sztuczki komputerowe, które nie są powszechnie znane

Data dodania: 28-04-2023


Sztuczki komputerowe

Chociaż możesz mieć kilka lat doświadczenia w korzystaniu z komputerów, istnieje zaskakująco wiele sposobów na doskonalenie umiejętności obsługi komputera i zwiększanie produktywności. Te małe, ale niejasne wskazówki i sztuczki mogą mieć duże znaczenie w przepływie pracy — i zaoszczędzić mnóstwo czasu.

 

skróty komputerowe
Skróty komputerowe

 

1. Przywróć tę kartę, którą przypadkowo zamknąłeś


Jeśli przez pomyłkę zamkniesz kartę, nie martw się, możesz ją przywrócić, po prostu naciskając Ctrl + Shift + T i wrócić do tego, co robiłeś. Możesz nacisnąć Cmd + Shift + T, aby przywrócić zamkniętą kartę, jeśli korzystasz z komputera Mac.

2. Sterowanie wieloma monitorami, przyciąganie okien i przełączanie między otwartymi oknami


Jeśli używasz wielu monitorów, naciśnięcie klawisza Windows + klawiszy strzałek spowoduje szybkie przyciągnięcie okna do boku jednego z monitorów. Możesz także nacisnąć Shift + klawisz Windows + strzałki, jeśli chcesz, aby okno przeskoczyło do następnego monitora, ale jeśli chcesz szybko skonfigurować drugi wyświetlacz lub projektor, naciśnij Windows + P.

Użytkownicy komputerów Mac mogą używać  Mission Control  do zarządzania wirtualnymi pulpitami, szczytowania na pulpicie i przełączania się między aplikacjami. Jednak komputery Mac nie obsługują przyciągania okien po wyjęciu z pudełka, więc możesz potrzebować do tego aplikacji.

Naciśnięcie klawiszy Alt + Tab umożliwia przełączanie między aktualnie otwartymi oknami (Alt + Shift + Tab cofa się). W systemie macOS skrót to Cmd + Tab. Dzięki temu przełączanie między uruchomionymi procesami jest szybkie i bezbolesne.

3. Cofnij wszędzie za pomocą prostego skrótu klawiaturowego


Czy wiesz, że możesz cofnąć prawie każdą czynność w systemie operacyjnym Windows? Prawdopodobnie wiesz, że naciśnięcie Ctrl + Z cofnie wszystko, co właśnie wpisałeś, ale dotyczy to również wszystkiego innego. Na przykład, jeśli przypadkowo przeniosłeś lub usunąłeś plik, naciśnięcie Ctrl + Z przywróci go z powrotem do pierwotnej lokalizacji. Dodatkowo możesz powtórzyć wszystko, co cofnąłeś, naciskając Ctrl + Y.

4. Ogranicz liczbę aplikacji uruchamianych podczas uruchamiania


Jeśli uruchamianie komputera trwa zbyt długo, prawdopodobnie podczas uruchamiania jest uruchomionych zbyt wiele programów. Na szczęście możesz je łatwo zmniejszyć, dzięki czemu komputer uruchomi się szybciej. Na większości komputerów z systemem Windows dostęp do Menedżera zadań można uzyskać, naciskając klawisze Ctrl+Shift+Esc, a następnie klikając kartę Uruchamianie. Wybierz dowolny program z listy i kliknij przycisk Wyłącz, jeśli nie chcesz, aby był uruchamiany podczas uruchamiania.

W systemie Windows 7 i wcześniejszych proces jest nieco inny — otwórz uruchom ( klawisz Windows + R ) i wprowadź  MSConfig  , aby uzyskać dostęp do okna z podobną sekcją startową. Jeśli korzystasz z komputera Mac, możesz usunąć lub ukryć aplikacje startowe, przechodząc do Preferencji systemowych > Użytkownicy i grupy > Wybierz użytkownika i klikając kartę Elementy logowania.

5. Chroń swoje pliki hasłem


Najprostszym sposobem na zablokowanie dostępu do określonych plików jest utworzenie zaszyfrowanego archiwum. Jeśli masz zainstalowaną kopię WinRAR, 7-Zip lub The Unarchiver dla komputerów Mac, możesz utworzyć nowe archiwum, wybrać szyfrowanie jego zawartości i zabezpieczyć je hasłem.

6. Skróty klawiaturowe YouTube


Możesz zaoszczędzić czas, poruszając się po  YouTube za pomocą skrótów klawiaturowych . Oprócz naciśnięcia spacji, aby odtworzyć lub wstrzymać wideo, możesz także nacisnąć K (przytrzymanie jednego z tych klawiszy powoduje również odtwarzanie wideo w zwolnionym tempie. Naciśnięcie klawisza 0 (zero) na klawiaturze spowoduje przejście do początku wideo, podczas gdy klawisz End przechodzi do końca wideo.

Klawisz  strony domowej  służy również do przeskakiwania na początek filmu. Naciśnięcie J i L spowoduje przejście do przodu/do tyłu o 10 sekund, podczas gdy M działa w celu wyciszenia. Naciśnięcie klawisza F przełącza między trybem pełnoekranowym i normalnym, a naciśnięcie klawisza Esc powoduje wyjście z trybu pełnoekranowego.

7. Znajdź swoje hasło Wi-Fi


Jeśli nie pamiętasz hasła Wi-Fi, system Windows ułatwia jego odzyskanie. Przejdź do Centrum sieci i udostępniania i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia sieciowego Wi-Fi > Właściwości sieci bezprzewodowej.  Na karcie Zabezpieczenia powinno być widoczne pole hasła z kropkami — kliknij pole Pokaż znaki, aby zobaczyć hasło w postaci zwykłego tekstu.

MacOS firmy Apple przechowuje hasła Wi-Fi w swoim pęku kluczy, które można wyświetlić, otwierając aplikację Dostęp do pęku kluczy. Naciśnij Command + Spacja, aby otworzyć okno dialogowe wyszukiwania Spotlight, wyszukaj „Dostęp do pęku kluczy” i otwórz aplikację. Użyj paska wyszukiwania w Dostępie do pęku kluczy, aby wyszukać nazwę swojej sieci Wi-Fi na liście zapisanych poświadczeń, a następnie kliknij ją dwukrotnie, aby wyświetlić hasło. Musisz zaznaczyć pole Pokaż hasło na dole, aby zobaczyć hasło w postaci zwykłego tekstu.

8. Zastosuj menedżera schowka


Korzystanie z menedżera schowka może drastycznie zwiększyć produktywność. Jeśli używasz systemu Windows, wypróbuj  ClipClip , bezpłatne oprogramowanie do zarządzania schowkiem, które umożliwia kopiowanie wielu tekstów, obrazów lub plików do schowka. Naciskając klawisze CTRL+Shift+V, możesz wyświetlić listę wszystkich swoich poprzednich klipów, dzięki czemu możesz wklejać je bez utraty koncentracji na tym, nad czym pracowałeś.

Dla użytkowników komputerów Mac Flycut i CopyClip to prawdopodobnie dwaj z najlepszych menedżerów schowka na komputery Mac. Uruchamiane dyskretnie z paska menu, te aplikacje przechowują wszystko, co skopiowałeś lub wyciąłeś w przeszłości, umożliwiając szybkie znalezienie szukanego fragmentu tekstu.

9. Klawiatura z emotikonami


Bez względu na temat, prawdopodobnie istnieje emoji, którego możesz użyć do jego przedstawienia. Aby uzyskać dostęp do klawiatury emoji, naciśnij klawisz Windows +. (kropka) lub Windows + ; (średnik) w systemie Windows i Cmd + Control + Spacja w systemie MacOS. Możesz przeglądać wszystkie dostępne emotikony i kategorie (Ludzie, Przyroda, Jedzenie i napoje, Uroczystości, Aktywność, Podróże i miejsca oraz Przedmioty i symbole) lub przeszukiwać pełną listę emotikonów w polu wyszukiwania u góry okna.

10. Włącz tryb nocny na wszystkich swoich urządzeniach


Włączenie trybu nocnego może się przydać, jeśli zwykle pracujesz w nocy lub lubisz czytać przy wyłączonym świetle. Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu Mac, czy Windows, możesz spróbować użyć  F.lux . Jednak oba systemy operacyjne mają wbudowaną obsługę trybu nocnego.

11. Wklej zwykły tekst skopiowanej treści


Podczas kopiowania tekstu ze źródła większość programów przenosi formatowanie z oryginalnej treści. W systemie Windows możesz wkleić niesformatowany tekst, naciskając po prostu Ctrl + Shift + V zamiast standardowego Ctrl + V. W przypadku komputerów Mac naciśnij Cmd + Shift + V, aby wkleić zwykły tekst. Jednak te sztuczki nie będą działać w Notatniku. Zamiast tego naciśnięcie Ctrl + Alt + V spowoduje wyświetlenie okna dialogowego „wklej specjalnie”, podczas gdy Ctrl + Spacja usunie formatowanie z już wklejonego tekstu.

12. Zminimalizuj wszystkie okna


Jeśli masz otwartych kilka okien i chcesz, aby wszystko zniknęło bez konieczności naciskania przycisku minimalizacji dla każdego okna, naciśnij klawisz Windows + D, a wszystko zniknie w jednym mgnieniu. Dodatkowo możesz ponownie nacisnąć Win + D, aby przywrócić zminimalizowane okna. Chociaż możesz także użyć Windows + M do wyświetlenia pulpitu, niektóre aplikacje, takie jak RocketDock, mogą zignorować to polecenie i pozostaną widoczne. Dlatego zalecamy korzystanie z systemu Windows + D.

W systemie macOS możesz przejść bezpośrednio do pulpitu, naciskając jednocześnie Command + F3. Naciśnięcie tej kombinacji klawiszy natychmiast aktywuje funkcję Mission Control „Pokaż pulpit” w systemie macOS i przesunie wszystkie okna na bok, aby odsłonić pulpit komputera Mac.

13. Sekwencyjnie zmieniaj nazwy plików w systemie Windows lub Mac


Czy masz wiele plików, których nazwy chcesz zmienić? Na szczęście wsadowa zmiana nazw plików w systemach Windows i macOS nie jest trudna. Jeśli używasz komputera z systemem Windows, wybierz wszystkie pliki, których nazwy chcesz zmienić, kliknij prawym przyciskiem myszy pierwszy plik na liście, wybierz Zmień nazwę z menu i wpisz nazwę. Spowoduje to automatyczną zmianę wszystkich innych plików o tej samej nazwie głównej z przyrostkiem: (1), (2) i tak dalej.

Proces działa w podobny sposób na komputerze Mac. Wybierz pliki, których nazwy chcesz zmienić, kliknij prawym przyciskiem myszy (lub przytrzymaj klawisz Control i kliknij) grupę, a następnie wybierz Zmień nazwę elementów [liczba] z menu kontekstowego. Podaj słowo kluczowe, a Mac zmieni nazwy plików i wstawi numer w sekwencji.

14. Zablokuj swój komputer


Ważne jest, aby zablokować komputer, gdy go nie używasz. Ktoś z pełnym dostępem do Twojego komputera może skopiować Twoje hasła, ukraść Twoje pliki lub podszyć się pod Ciebie, korzystając z Twoich kont internetowych. Najłatwiejszym sposobem zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do komputera jest zablokowanie go, gdy jesteś poza domem, ponieważ nie zamkniesz żadnego programu, nad którym pracujesz. Wszystko, co musisz zrobić, aby wrócić, to wprowadzić hasło i możesz kontynuować od miejsca, w którym przerwałeś.

Naciśnięcie Klawisz Windows + L natychmiast zablokuje komputer w dowolnej wersji systemu Windows. W systemie macOS użyj Cmd + Option + Power, aby się wylogować. W najnowszej wersji systemu macOS (High Sierra) dodano szybszą opcję prostego zablokowania ekranu, która działa za pomocą skrótu Cmd + Ctrl + Q.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu