Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Czyszczenie portów USB
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Czyszczenie portów USB

Data dodania: 13-12-2022


Po dłuższym używaniu każdy komputer zakurzy się. Może wycierasz górę i boki urządzenia, ale czy dostajesz się do portów USB? Zabrudzenie portów USB może spowodować złe połączenia USB , a nawet uszkodzić porty. Usługa czyszczenie laptopa Poznań Yeto wykona wszelkie czynności związane z czyszczeniem komputera profesjonalnie, ale możesz się tego podjąć sam.
 
Poznań czyszczenie laptopa


Dobrą wiadomością jest to, że porty USB są łatwe do czyszczenia. Zajmuje to tylko kilka minut i powinno się to robić przynajmniej raz w miesiącu (a może częściej, jeśli masz zwierzęta, które dużo linieją).
Jak wyczyścić porty USB komputera
Chociaż istnieją specjalistyczne narzędzia do czyszczenia portów USB komputera, nie musisz ich używać. Istnieje wiele sposobów na ich czyszczenie za pomocą kilku podstawowych przedmiotów, które prawdopodobnie masz już w domu.

Oto, czego będziesz potrzebować:

Pęseta
Wykałaczka
Q-Tips lub waciki
Niestrzępiące się ściereczki
Skompresowane powietrze
Alkohol izopropylowy

Zacznij od pęsety

Pierwszym krokiem do czyszczenia dowolnego portu USB, czy to USB-C , USB-A, czy nawet często zapominanego USB-B, jest wyłączenie zasilania komputera lub laptopa. Jeśli jest to laptop i masz taką możliwość, wyjmij baterię.
Następnym krokiem jest wzięcie pęsety i usunięcie wszelkich dużych zanieczyszczeń widocznych dla oka. Może to obejmować zajączki kurzu, kępki sierści zwierząt domowych, a nawet kawałki jedzenia. Jeśli urządzenie USB pękło w porcie, usuń wszystkie pozostałe części. Uważaj, aby nie zarysować styków pęsetą. Pęseta z gumową końcówką jest lepsza od tradycyjnej pęsety.

Użyj sprężonego powietrza

Możesz kupić puszkę sprężonego powietrza w prawie każdym sklepie spożywczym lub dużym sklepie. W razie potrzeby możesz nawet odebrać całe sprawy na Amazon. Puszki zawierają długą, wąską rurkę, przez którą przepływa powietrze. Użyj tej dyszy, aby skierować powietrze pod kątem do portu USB.
Trzymaj puszkę pod kątem, aby kondensat nie przedostał się do portu. Powinieneś również spróbować dmuchać pod kątem, zbliżając się do portu z boków, a nie prosto, aby uniknąć wdmuchiwania zanieczyszczeń głębiej do portów. To zajmie się dużą ilością kurzu i gruzu oraz poluzuje wszystko, co może utknąć głębiej w porcie.

Użyj bawełnianego wacika

W przypadku standardowych portów USB-A bawełniany wacik lub końcówka Q mogą usunąć wszelkie zanieczyszczenia pozostawione przez sprężone powietrze. Przed włożeniem zanurz go w odrobinie alkoholu izopropylowego. Każde standardowe stężenie wystarczy, ale pamiętaj, że alkohol o wyższym stężeniu wysycha szybciej – i zanim ponownie włączysz komputer, musisz poczekać, aż port całkowicie wyschnie.

Alkohol do wycierania rozkłada oleje i brud gromadzący się w złączu, zwłaszcza te pochodzące z kontaktu ze skórą. Spowoduje to wyczyszczenie portu i zapewnienie lepszego połączenia bez ryzyka uszkodzenia związanego z wodą. Jeśli chcesz szybciej wysuszyć port, użyj niestrzępiącej się ściereczki, a nie kolejnego wacika. Może to spowodować pozostawienie kawałków bawełny.

Jako alternatywę dla alkoholu można użyć środka do czyszczenia styków (dostępnego w większości sklepów elektronicznych)

Jak wyczyścić port USB-C lub Lightning w Androidzie lub iPhonie

Poprzednie kroki dobrze sprawdzają się w przypadku czyszczenia portów na większości komputerów z systemem Windows i laptopów , ale nie działają tak dobrze w przypadku urządzeń mobilnych. Głównym powodem jest to, że telefony używają bardzo wąskich portów USB-C lub Lightning, a wacik nie zmieści się w środku. Dotyczy to również większości nowoczesnych komputerów Macbook.
Jest łatwiejsze rozwiązanie, które przychodzi w postaci codziennej wykałaczki.

Jak czyścić gadżety wykałaczką

Wykałaczka to łatwy sposób na wyczyszczenie portu ładowania w urządzeniu mobilnym. Telefon przestaje się ładować lub działać, ponieważ port jest wypełniony zanieczyszczeniami i kłaczkami z kieszeni. Wykałaczka będzie w stanie złapać te kłaczki i wyciągnąć je.
Jeśli kiedykolwiek zaniosłeś telefon do naprawy, możesz zauważyć, że jednym z pierwszych kroków rozwiązywania problemów, które podejmują technicy Apple, jest sprawdzenie, czy masz czyste porty USB. Jeśli znajdą w środku śmieci, używają plastikowego haczyka, który działa jak wykałaczka.

Uważaj, aby nie złamać wykałaczki wewnątrz portu ani nie wbić jej w styki, ponieważ możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Użyj szczoteczki do zębów

Inną alternatywą jest użycie czystej, miękkiej szczoteczki do zębów. Delikatnie szczotkując porty USB, możesz usunąć zanieczyszczenia z ich wnętrza bez ryzyka uszkodzenia. Do tego samego celu mogą służyć ściereczki do elektroniki (podobnie jak ściereczki do kurzu domowego, ale na mniejszą skalę).
Możesz kupić zestaw do czyszczenia elektroniki za prawie nic na Amazon, który zapewni ci wszystkie narzędzia do czyszczenia, których możesz potrzebować do komputera lub telefonu.

Użyj odkurzacza do elektroniki

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia portu USB jest użycie specjalistycznego odkurzacza do elektroniki. Te małe, podręczne urządzenia zapewniają wystarczającą siłę ssania, aby usunąć z urządzenia brud i zanieczyszczenia, nie narażając ich na żadne szkody. Jest to ogólnie najlepsza opcja, ale zajmuje tak niskie miejsce na tej liście, ponieważ są one mniej powszechne niż inne materiały eksploatacyjne.

Niezależnie od tego, czy kabel USB nie został rozpoznany, czy po prostu masz uszkodzony port, który według menedżera urządzeń jest w porządku , rozwiązanie często polega na wyczyszczeniu. Chociaż możesz przeprowadzać rutynowe skanowanie antywirusowe, aby pozbyć się z oprogramowania wszystkiego, co nieprzyjemne, powinieneś również wdrożyć czyszczenie sprzętu do swojej rutyny. Po prostu zadaj sobie pytanie: czy płyta główna jest czysta?

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu