Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Czyszczenie klawiatury
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Czyszczenie klawiatury

Data dodania: 20-11-2022


Jak wyczyścić klawiaturę laptopa?
 
Czyszczenie klawiatury
Czyszczenie klawiatury

Klawiatura laptopa jest narażona na zabrudzenia i inne zanieczyszczenia. Zbiera kurz i złuszczone martwe komórki (z opuszków palców), które stają się pokarmem dla bakterii i roztoczy. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie klawiatury w czystości. W najgorszym przypadku pozostaje wymiana klawiatury w laptopie Poznań. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak czyścić klawiaturę laptopa nie tylko w ramach codziennej rutyny, ale także w sytuacjach awaryjnych, np. gdy wylejesz na nią sok.

W tym artykule dowiesz się:

jak na co dzień dbać o klawiaturę laptopa,
jak wyczyścić zalaną klawiaturę,
czym wyczyścić klawiaturę laptopa.
Jak często trzeba czyścić klawiaturę?

Jeśli korzystasz z laptopa na co dzień, możesz nie zauważyć, że klawiatura się brudzi. Niestety ciepło komputera przyciąga kurz. Są też zarazki, które nosisz na rękach, a także różne okruchy i inne małe kawałki, które mogą dostać się w przestrzenie między klawiszami. Twoja stacja robocza (lub stacja do gier) powinna być zatem utrzymywana w czystości i porządku. Jeśli to możliwe, staraj się spożywać posiłki z dala od komputera. Ale to nie wystarczy – najlepszym sposobem jest regularne czyszczenie klawiatury.

Jak często musisz to robić? To zależy od tego, jak intensywnie korzystasz z laptopa. Dobrze jest przetrzeć klawiaturę za każdym razem, gdy sprzątasz swoje biurko – i to jest coś, co powinieneś robić przynajmniej raz w tygodniu . Możesz to robić częściej, jeśli przez większość czasu trzymasz laptopa otwartego – odkryta klawiatura znacznie szybciej gromadzi kurz.

A raz na jakiś czas należy dokładnie wyczyścić klawiaturę laptopa  . Możesz to robić co kilka tygodni lub miesięcy – a już na pewno wtedy, kiedy widać, że jest szczególnie brudny.
Codzienne czyszczenie klawiatury laptopa
Wdrożenie regularnej procedury czyszczenia nie jest trudne. Wystarczy wilgotna ściereczka lub specjalne chusteczki antybakteryjne . Przetrzyj powierzchnię klawiatury, aby usunąć odciski palców, kurz i złuszczone martwe komórki. Upewnij się, że ściereczka, której używasz, nie kapie. Żaden płyn nie powinien przedostać się między klawisze ani pod klawisze.

Powierzchnię klawiatury można również wytrzeć do sucha. W ten sposób usuwasz kurz. Ale kiedy zauważysz okruchy na klawiaturze laptopa, czas użyć czegoś mocniejszego. Na pewno nie chcesz, aby którykolwiek z nich dostał się pod klawisze, ponieważ zakłóci to płynne działanie klawiatury. Na szczęście można je przedmuchać sprężonym powietrzem . Użyj rurki dołączonej do sprayu, aby usunąć okruchy z powierzchni laptopa. Alternatywnie możesz odwrócić laptopa do góry nogami i delikatnie nim potrząsnąć.

Jak wyczyścić zabrudzoną klawiaturę laptopa?
Powyższe procedury są wystarczające do regularnej konserwacji klawiatury laptopa. W skrajnych przypadkach będziesz jednak musiał spróbować czegoś lepszego. Na przykład, gdy wylejesz coś na laptopa lub gdy inna substancja utknie między klawiszami.

Najważniejszą rzeczą jest odłączenie laptopa od źródła zasilania i zamknięcie systemu . Przy tej okazji odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne i odwróć laptopa do góry nogami , aby płyn mógł ściekać na papierowy ręcznik lub ściereczkę. Nie potrząsaj laptopem i uważaj na ekran – nie chcesz, aby płyn rozlał się po całym urządzeniu. Z tego powodu używanie suszarki do włosów jest złym pomysłem.

Jeśli laptop zostanie zalany wodą i szybko zareagujesz, będziesz mógł uratować komputer. Ale jeśli jest to jakaś lepka ciecz, chemikalia mogą przyczynić się do korozji elektrochemicznej elementów wewnątrz laptopa. Dlatego konieczne będzie rozebranie kluczy i umycie ich wodą z detergentem. Powierzchnię samej klawiatury należy przetrzeć alkoholem izopropylowym rozpuszczonym w wodzie destylowanej .
Jakimi produktami można czyścić klawiaturę laptopa?
W tym krótkim podsumowaniu warto wymyślić listę produktów, których możesz użyć do utrzymania w czystości klawiatury laptopa. Jak wspomniano powyżej, podstawą w tym przypadku jest chłonna ściereczka  (najlepiej z mikrofibry) oraz nawilżane chusteczki antybakteryjne . Poza tym dobrze mieć ze sobą alkohol izopropylowy i wodę destylowaną , które pomogą pozbyć się bardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Aby dotrzeć do najgłębszych zakamarków klawiatury, możesz użyć pałeczek dousznych .

A kiedy chcesz usunąć okruchy i kurz, najlepiej użyć sprężonego powietrza . Ciekawą alternatywą może być specjalny szlam , który nakładasz na klawiaturę. Zbiera wszystkie drobinki. Co więcej, szlam jest również antybakteryjny i wielokrotnego użytku.

Jeśli odpowiednio dbasz o klawiaturę swojego laptopa, będziesz mógł z niej korzystać przez lata. Ale jeśli ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku, zawsze możesz znaleźć pomoc w naszym serwisie komputerowym Yeto.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu