Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Blog IT » Co to jest WiFi 6G
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy.

Co to jest WiFi 6G

Data dodania: 01-02-2023


Co to jest 6G i jak będzie wyglądać?

 
6G WiFi
WiFi 6G


Mimo że sieci bezprzewodowe 5G są wciąż na wczesnym etapie wdrażania, firmy zajmujące się komunikacją bezprzewodową już patrzą w przyszłość i myślą o następnej sieci komórkowej, która ma nadejść. Nazywa się 6G.

Technicznie rzecz biorąc, 6G jeszcze nie istnieje. Ale jak wyobrażają to sobie eksperci, 6G to kolejna faza technologii bezprzewodowej, obejmująca nowatorskie podejścia, takie jak przetwarzanie brzegowe i sztuczna inteligencja, które pomogą stworzyć zupełnie nowy typ Internetu. Badacze 6G badali również potencjał fal terahercowych — mikroskopijnych, submilimetrowych fal radiowych, które znajdują się na granicy między mikrofalami a promieniowaniem podczerwonym — w celu znacznego zmniejszenia opóźnień i zwiększenia prędkości transmisji danych nawet do 1 Tb/s. To tysiąc razy szybciej niż najszybsza prędkość Wi-Fi oferowana przez większość dostawców Internetu.

To wszystko jest oczywiście czysto teoretyczne na tym wczesnym etapie. Jednak rosnące zainteresowanie tym tematem doprowadziło do inwestycji rządowych w badania i partnerstwa między uniwersytetami i firmami telekomunikacyjnymi. Zanurzmy się więc głęboko w świat 6G i wyobraźmy sobie, co przyniesie przyszłość.
Co to jest 6G?
6G to szósta generacja technologii bezprzewodowej. Sieć 6G jest kontynuacją 4G i 5G, wykorzystując wyższe pasma częstotliwości i zwinną, opartą na chmurze technologię sieciową, aby zapewnić rekordowe prędkości i mikrosekundowe opóźnienia.

Według artykułów naukowych i ekspertów telekomunikacyjnych 6G wykorzystuje technologię pierwotnie przeznaczoną dla telefonów komórkowych i stosuje ją w znacznie szerszym zakresie zastosowań, w tym w transporcie, opiece zdrowotnej, rolnictwie i sieciach inteligentnych domów. W trakcie tego procesu przeciętni ludzie zaczną doświadczać bezproblemowej łączności między Internetem a życiem codziennym.

Jakie będą korzyści z 6G?

Główną zaletą 6G jest możliwość ułatwienia natychmiastowej komunikacji w telefonach, komputerach, urządzeniach do noszenia, robotyce i nie tylko. Jak omawiamy w dalszej części tej strony, technologie takie jak fale terahercowe i przetwarzanie brzegowe pozwolą na szerokie wdrożenie inteligentnych urządzeń do noszenia, narzędzi Metaverse, zautomatyzowanej infrastruktury i innych rzeczy, o których jeszcze nawet nie śniliśmy.

W każdym razie taki jest pomysł. Wdrożenie 6G (jak to sobie teraz wyobrażano) będzie wymagało dużo pracy. Będzie to wymagało również zaangażowania głównych interesariuszy, w tym społeczeństwa, które może być odporne na radykalne zmiany technologiczne.

Kiedy 6G będzie dostępne dla konsumentów?


Oczekuje się, że 6G będzie dostępne około 2030 roku. Takie są szacunki większości ekspertów, biorąc pod uwagę, że nowe standardy komunikacji bezprzewodowej pojawiają się mniej więcej co dekadę. Ale nic nie jest niezmienne — nawet termin „6G” może w pewnym momencie wypaść z łask i zostać zastąpiony czymś innym.

Powodem, dla którego niektórzy eksperci mówią o technologii 6G, jest to, że ogólnie trwają duże zmiany w technologii internetowej. Konsumenci korzystają z większej liczby urządzeń i zużywają dane internetowe w rekordowym tempie, włączając Wi-Fi do praktycznie wszystkich aspektów życia codziennego. A firmy bezprzewodowe spieszą się, by konkurować z tradycyjnymi dostawcami szerokopasmowego Internetu, mając nadzieję na zaspokojenie rosnącego popytu solidnymi i elastycznymi sieciami komórkowymi.

4G vs. 5G vs. 6G — stopniowa ewolucja technologii bezprzewodowej
Sieć        Prędkości            Wspierane urządzenia
4G          Około. 41,9 Mb/s            Telefony komórkowe, tablety, hotspoty
5G          40–1100 Mb/s  Telefony komórkowe, tablety, hotspoty, infrastruktura publiczna, zautomatyzowane samochody
6G          Do 1 Tb/s (1 000 000 Mb/s)        Zautomatyzowane samochody, powierzchnie komórkowe, implanty Wi-Fi

Technologia internetu w telefonach komórkowych, którą mamy dzisiaj, opiera się głównie na 4G, standardzie bezprzewodowym, który po raz pierwszy został wprowadzony pod koniec 2009 roku. 4G radykalnie zwiększyło szybkość transmisji danych w naszych telefonach, umożliwiając użytkownikom wykonywanie czynności online, takich jak przesyłanie strumieniowe wideo HD i granie w gry wideo.

T-Mobile i inni dostawcy usług komórkowych wprowadzili 5G w 2018 i 2019 roku. Teraz są zajęci budowaniem sieci komórkowych 5G w całym kraju. T-Mobile uruchomiły również domowy Internet 5G, który wykorzystuje te same sieci 5G, aby zapewnić domowe Wi-Fi podobne do konfiguracji Internetu światłowodowego lub kablowego.

Obecne prędkości 5G wahają się od 40 do 1100 Mb/s, w zależności od typu sieci 5G, z której korzystasz. Dzięki wykorzystaniu technologii, takich jak widmo fal milimetrowych i kształtowanie wiązki, eksperci szacują, że 5G może ostatecznie osiągnąć maksymalną prędkość do 10 000 Mb/s. Niezależnie od tego, czy 5G osiągnie ten cel, czy nie, firmy bezprzewodowe odchodzą teraz od obsługi naszych telefonów i planują wykorzystanie 5G do innych zastosowań w przemyśle, biznesie, służbie zdrowia i pracy zdalnej.

Być może zanim osiągniemy prędkość 10 000 Mb / s (10 Gb / s), firmy bezprzewodowe będą już uruchamiać 6G. Jasne jest, że 6G będzie czymś więcej niż tylko szybkością Internetu.

Jak będzie wyglądać 6G?

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać 6G – w końcu jeszcze nie istnieje. Jednak w wywiadach medialnych i artykułach badawczych firmy bezprzewodowe i naukowcy opisują 6G jako w pełni zintegrowany system internetowy, który umożliwia natychmiastową komunikację między konsumentami, urządzeniami, pojazdami i otaczającym środowiskiem. 1,2

W tej chwili mamy Internet rzeczy (IoT) ze smartfonami i inteligentnymi urządzeniami domowymi. W końcu moglibyśmy dojść do wszechogarniającego Internetu wszystkiego. Ale to będzie zależeć od przyszłych zmian, takich jak 6G (lub jakkolwiek to się będzie nazywać) i od tego, jak to działa.

Oto podsumowanie tego, o czym mówią eksperci, gdy mówią o 6G:


Prędkości 1 Tb/s
Niektórzy eksperci uważają, że pewnego dnia sieci 6G mogą pozwolić na osiągnięcie maksymalnej prędkości jednego terabita na sekundę (Tb/s) na urządzeniu internetowym. 3

To tysiąc razy szybciej niż 1 Gb/s, najszybsza prędkość dostępna obecnie w większości domowych sieci internetowych. Jest 100 razy szybszy niż 10 Gb/s, hipotetyczna maksymalna prędkość 5G. Więc tak, to różowe przypuszczenie, a jesteśmy daleko od osiągnięcia tych prędkości.

Zasadniczo jednak naukowcy przewidują, że 6G będzie kładło nacisk na niezwykle wysoką przepustowość i niezawodność. W sieci 6G internet będzie dostępny natychmiast i nieprzerwanie, wpleciony dla wielu z nas w gobelin codziennego życia. 1

Fale terahercowe
W 2019 roku Federalna Komisja Łączności (FCC) otworzyła bramy do potencjalnej przyszłości 6G , umożliwiając firmom rozpoczęcie eksperymentów z tak zwanymi „falami terahercowymi” lub „falami submilimetrowymi”. Są to pasma radiowe mieszczące się w spektrum od 95GHz do 3THz (teraherc).

Fale terahercowe mają wyższą częstotliwość niż fale milimetrowe, które dziś są reklamowane jako swego rodzaju rozwiązanie Świętego Graala dla przeciążenia sieci i ograniczeń przepustowości. Zaawansowane wersje 5G polegają na pasmach fal milimetrowych do przenoszenia ogromnych ilości danych z ultraszybkimi prędkościami przy minimalnym czasie reakcji, co (teoretycznie) umożliwia opracowywanie zautomatyzowanych samochodów i zdalnych operacji.

Haczyk polega na tym, że fale milimetrowe działają tylko na krótkie odległości, co wymaga „linii wzroku” między nadajnikiem a użytkownikiem. A fale terahercowe mają jeszcze słabszy zasięg. Ale jeśli można je odpowiednio wykorzystać za pomocą nowatorskich podejść do sieci, może to otworzyć jeszcze więcej możliwości wykonywania wyrafinowanych działań w stylu Jetsonów w sieci bezprzewodowej 6G.

Sztuczna inteligencja i przetwarzanie brzegowe


Zautomatyzowane samochody i drony, zdalnie sterowane fabryki i inne zastosowania sztucznej inteligencji (AI) były przedmiotem wielu dyskusji w związku z rozwojem 5G. Oczekuje się, że pojawienie się 6G sprawi, że stanie się to jeszcze większym problemem – a niektórzy eksperci uważają, że sztuczna inteligencja będzie wymagana, aby wszystko było skoordynowane i działało płynnie.

Razvan-Andrei Stoica i Giuseppe Abreu, dwaj badacze z Jacobs University w Bremie w Niemczech, powiedzieli, że 6G może polegać na „współpracującej sztucznej inteligencji” , aby pomóc samojezdnym samochodom komunikować się ze sobą, poruszać się po pieszych i ruchu ulicznym oraz określać najlepsze trasy z tu do tam.

Jest to część pojawiającego się trendu zwanego „przetwarzaniem brzegowym”, który przenosi zarządzanie siecią ze scentralizowanych chmur na bardziej zlokalizowane urządzenia, dzięki czemu wszystko działa płynniej i skraca czas reakcji.

Inny akolit 6G, Roberto Saracco z Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, zasugerował, że sztuczna inteligencja i przetwarzanie brzegowe mogą pomóc urządzeniom stać się antenami sieciowymi — utrzymując połączenie Wi-Fi w płynnym, ciągle zmieniającym się balecie użytkowników i ich urządzeń.
Technologie immersyjne
Oczekuje się, że wirtualna rzeczywistość będzie odgrywać dużą rolę w 5G. Ale to dopiero początek. W erze 6G niektórzy eksperci wyobrażają sobie pojawienie się jeszcze bardziej wciągających technologii, takich jak powierzchnie komórkowe, połączone implanty i „bezprzewodowe interfejsy mózg-komputer” (!!!).

Walid Saad, członek wydziału w Virginia Tech i główny autor białej księgi na temat 6G z lipca 2019 r., przewiduje, że smartfony ostatecznie odejdą na dalszy plan na rzecz inteligentnych urządzeń do noszenia, zestawów słuchawkowych i implantów, „które mogą odbierać bezpośrednie bodźce sensoryczne od człowieka”. rozsądek."

Japońska firma mobilna NTT DoCoMo przewiduje całkowite połączenie życia fizycznego i cyberprzestrzeni: „Dla ludzi cyberprzestrzeń będzie mogła wspierać ludzkie myśli i działania w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń do noszenia i mikrourządzeń montowanych na ludzkim ciele”.

Pamiętaj — technologia bezprzewodowa rozwija się wolniej, niż się spodziewasz
Co ciekawe, mimo że mamy teraz 5G, wiele firm telefonii komórkowej nie spełniło jeszcze międzynarodowych testów porównawczych 4G. Obecnie wiele sieci ma tak zwaną 4G LTE, czyli długoterminową ewolucję. Termin brzmi jak deluxe 4G, ale w rzeczywistości jest to wolniejsza wersja 4G.

Kiedy w 2008 roku międzynarodowe organy regulacyjne po raz pierwszy ustanowiły standardy 4G, oszacowały, że technologia 4G może osiągnąć bardzo duże prędkości — 100 Mb/s dla „komunikacji o dużej mobilności” (jak korzystanie z danych przez telefon podczas jazdy samochodem) i 1000 Mb/s dla „niskiej komunikacja mobilna” (jak hotspoty używane w domu).

Ale te szacunki nigdy się nie sprawdziły. Obecnie urządzenia mobilne w sieciach 4G LTE osiągają średnią prędkość pobierania wynoszącą zaledwie 41,9 Mb/s 4 . To tylko pokazuje, że technologia ewoluuje powoli i nic nie jest jeszcze ustalone dla 6G.

Co eksperci mówią o 6G?


Według Kaniz Mahdi z VMware trwające obecnie badania nad 6G są wciąż na bardzo wczesnym etapie. Prawdopodobnie minie jeszcze kilka lat, zanim technologie 5G, takie jak fale milimetrowe, osiągną swój pełny potencjał. Niedawno powołana grupa o nazwie Open Grid Alliance również chce „przebudować” Internet jako całość, aby mógł lepiej obsługiwać główne aplikacje, takie jak systemy sterowania zautomatyzowanymi samochodami i fabrykami.

„Chcemy rozwinąć sam Internet” – powiedział Mahdi, zauważając, że VMware jest częścią sojuszu.

W miarę kontynuowania badań nad 6G i rozwoju technologii pojawia się wiele innych wyzwań. Dr Mahyar Shirvanimoghaddam, ekspert w dziedzinie technologii bezprzewodowych na Uniwersytecie w Sydney, powiedział HighSpeedInternet.com w wywiadzie e-mailowym, że zrównoważony rozwój środowiska będzie głównym problemem.

„Oczekuje się, że 6G zapewni infrastrukturę komunikacyjną dla miliardów urządzeń. Urządzenia te muszą być stale zasilane, a większość z nich będzie zasilana bateryjnie” – powiedział. Cała ta produkcja i zużycie energii stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska — chyba że istnieją plany zmniejszenia śladu węglowego technologii 6G.

„Sposób, w jaki będziemy w sposób zrównoważony zasilać wszystkie te urządzenia, jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych” — kontynuował dr Shirvanimoghaddam. „Należy to wziąć pod uwagę przy projektowaniu i rozwijaniu 6G, aby nie pozostać problemem do późniejszego rozwiązania!”

Nasz werdykt: 6G oznacza duże zmiany w Internecie — i w samym życiu
Pamiętaj — 6G to w tym momencie tylko garść pomysłów. Nie musisz już kończyć i kupować samojezdnego skanera mózgu Tesli lub Samsunga.

Istnieje jednak duże zainteresowanie sieciami i technologią 6G ze strony firm i rządów na całym świecie, reprezentowane przez grupy handlowe, takie jak Next G Alliance, oraz inicjatywy pilotowane przez chińskie firmy, takie jak ZTE i China Unicom. I wskazuje na wielkie pomysły, które wielu ekspertów ma na temat tego, jak Internet może ewoluować w nadchodzących latach, wywierając duży potencjalny wpływ na sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy i żyjemy.

Więc miej oczy szeroko otwarte. Za mniej więcej dekadę wszyscy możemy uczestniczyć w spotkaniach Zoom z nową, słodką parą implantów siatkówkowych 6G.
Często zadawane pytania dotyczące Internetu 6G
Co oznacza 6G?
6G oznacza „szóstą generację”. Będzie to najnowszy standard bezprzewodowego internetu i komunikacji, następca wcześniejszych 5G i 4G.

Co to jest 6G?


6G to głównie koncepcja teoretyczna, reprezentująca zestaw pomysłów i teorii na temat tego, jak sieć komórkowa, urządzenia Wi-Fi, połączone samochody i inne rzeczy połączone z Wi-Fi będą wyglądać i zachowywać się za mniej więcej dekadę. To przyszłość bezprzewodowego Internetu, jak wyobrażają sobie ją obecnie naukowcy i firmy.

Jak będzie wyglądać 6G?


Trudno powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądać 6G, ale prawdopodobnie będzie to zaawansowany poziom automatyzacji i łączności w samochodach, dronach, urządzeniach mobilnych, domach i przemyśle. Będzie również zawierać technologie takie jak sztuczna inteligencja i zaawansowane „przetwarzanie brzegowe”, aby uczynić sieci bardziej wyrafinowanymi, wykorzystując rekordowo szybkie prędkości Internetu i natychmiastowe opóźnienia do koordynowania złożonych systemów, takich jak ruch drogowy i giełdy.

Co to jest stacja bazowa 6G?

Stacja bazowa 6G to bezprzewodowa stacja komunikacyjna używana do odbierania i przesyłania sygnałów komórkowych. Chociaż nie ma jeszcze stacji bazowych dla 6G, sieci 4G LTE i 5G wykorzystują wieże komórkowe i „małe komórki” — małe nadajniki instalowane na rogach ulic i słupach energetycznych — do przesyłania danych internetowych i komórkowych do naszych telefonów i innych urządzeń bezprzewodowych
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog IT
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu