Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Co to jest gniazdo i dysk NVMe
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Co to jest gniazdo i dysk NVMe

Data dodania: 24-05-2023


Co to jest gniazdo NVMe i jak wygląda?

Jeśli chcesz przejść na dysk SSD, prawdopodobnie słyszałeś o NVMe. Ale co to jest?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki był mały port w pobliżu głównego gniazda PCIe? Może nawet ma podłączony mniejszy chip, ale co to robi? Mając więcej niż jedno zastosowanie, wszechstronność gniazda M.2 czyni go godnym przeciwnikiem na każdej płycie głównej.

 
dyski NVme Poznań
Gniazdo NVMe
 


Z drugiej strony NVMe zyskało na popularności ze względu na wzrost liczby wymagających aplikacji i potrzeb obliczeniowych, ale jak to się ma do urządzeń M.2? Po raz pierwszy wprowadzony pod koniec 2000 roku, oto za co odpowiada NVMe i jak wygląda port NVMe.

Co to jest NVMe i jak działa?

NVMe, czyli ekspresowa pamięć nieulotna, to protokół dostępu do pamięci masowej i transportu, który zapewnia najkrótszy możliwy czas reakcji. Wykorzystuje wbudowany interfejs PCIe do przesyłania danych zamiast tradycyjnych połączeń SATA.

W przeciwieństwie do typowych połączeń SATA, NVMe jest zoptymalizowane pod kątem półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej . Zajmuje ułamek miejsca i jest prawie 25 razy szybszy niż jego odpowiednik z interfejsem SATA, co czyni go godnym uaktualnieniem zarówno dla graczy, jak i inżynierów. Ponadto, ponieważ jego ceny stale spadają, nie musisz już wydawać ręki i nogi, aby uzyskać szybką pamięć masową dla swojego komputera.

Ponieważ wiele operacji wejścia i wyjścia odbywa się równolegle, urządzenia NVMe przetwarzają dane za pośrednictwem układu scalonego, podobnie jak działają procesory wielordzeniowe . Dzięki temu urządzenie NVMe działa szybko, dorównując szybszej technologii, jaką mamy dzisiaj, takiej jak pamięć RAM DDR5.

Czy NVMe i M.2 to to samo?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, NVMe i M.2 to nie to samo i są raczej nieporównywalne. Nie są nawet wymienne, ponieważ M.2 oznacza jedynie współczynnik kształtu w kształcie (kształtach) i rozmiarze (-ach) urządzenia, podczas gdy NVMe odnosi się do sposobu przesyłania danych. Gniazdo M.2 jest zazwyczaj zajęte przez dysk SSD M.2 , ale można go również wykorzystać do innych celów.
NVMe specjalizuje się w minimalizmie i szybkości, bezpośrednio łącząc się z płytą główną. Korzystając z interfejsu PCIe, brak kabli SATA zapewnia czysty proces instalacji dla wszystkich użytkowników. Mniej bałaganu skutecznie skutkuje lepszym przepływem powietrza i czystszym produktem końcowym.
Jak wygląda port NVMe?
Porty NVMe są obecnie powszechnie spotykane w laptopach i komputerach stacjonarnych, umożliwiając dostęp do pamięci flash w celu zwiększenia wydajności. Port NVMe ma łącznie 34 piny z małym portem w kształcie jak na powyższym obrazku, a ponieważ są one znacznie mniejsze w porównaniu do gniazd PCI, zlokalizowanie tych portów może być wyzwaniem. Plastikowe osłony często maskują port, aby oczyścić estetykę płyty głównej, ostatecznie wymagając pewnego demontażu, aby uzyskać dostęp do portu.

Ponieważ NVMe to tylko sposób przesyłania danych, nie ma „portu NVMe”, ale raczej port M.2. Nowsze urządzenia często wykorzystują je do kart sieciowych lub Bluetooth, podobnie jak konfiguracja laptopa. Zazwyczaj znajdują się one między kartą graficzną a procesorem lub w jednym z dolnych rogów płyty głównej.
Ci, którzy nie mają dostępu do gniazda, mogą kupić adapter PCI, aby korzystać ze sprzętu, chociaż prędkości mogą się różnić w zależności od używanego sprzętu. Możesz uzyskać dostęp do funkcji NVMe bez aktualizacji płyty głównej za pomocą kart PCI innych firm oferujących gniazda M.2 NVMe.

Szybciej dzięki NVMe

W pewnym momencie dyski SSD prowadziły na rynku dzięki dużej prędkości transferu. Pamięć flash i brak ruchomych części sprzyjały niezawodności i brakowi potencjalnych awarii podzespołów.

Ponieważ NVMe przoduje w dzisiejszych standardach szybkości, wymiana dysku NVMe w Poznaniu jest korzystnym rozwiazaniem. To tylko kwestia czasu, zanim zostanie zastąpiony następną najlepszą rzeczą. Do tego czasu NVMe nadal wprowadza innowacje i toruje drogę, dominując na rynku, utrzymując tytuł najszybszego obecnie sposobu przesyłania danych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu