Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Bateria laptopa puchnie
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Bateria laptopa puchnie

Data dodania: 22-11-2022


Spuchnięta bateria w laptopie – co możesz zrobić?
 
Spuchnieta bateria laptopa
Spuchnięta bateria w laptopieNowoczesne laptopy mogą pracować na baterii przez dość długi czas. Baterie są lekkie, kompaktowe i niezawodne. Ale każda bateria prędzej czy później się wyczerpie, a z czasem może nawet ulec uszkodzeniu. Niepokój powinien budzić każdy objaw wskazujący na spuchniętą baterię. W takim przypadku należy jak najszybciej wymienić baterię!

W tym artykule dowiesz się:

dlaczego bateria laptopa puchnie
jak rozpoznać, że bateria w laptopie puchnie
czy spuchnięta bateria jest niebezpieczna.
Kiedy bateria puchnie?
Baterie Li-Ion często stosowane w laptopach są wydajne i nie posiadają efektu pamięci, co wydłuża ich żywotność, pod warunkiem prawidłowego użytkowania urządzenia. Niestety, gdy akumulator jest uszkodzony, od początku działał wadliwie lub ma tendencję do przegrzewania się, ogniwa Li-Ion mogą wydzielać łatwopalny gaz. W rezultacie baterie puchną – mechanizm ten został zaprojektowany, aby zapobiec zapaleniu się laptopa.

Spuchnięta bateria nie zdarza się zbyt często. Zwykle dzieje się tak, gdy bateria jest zużyta, podatna na przegrzanie, stara lub niskiej jakości. Warto zauważyć, że niektóre modele wydają się być bardziej podatne na tę usterkę – szczególnie laptopy firm Asus (np. R556L) i Dell.
Po czym poznać, że bateria jest spuchnięta?
Spuchnięta bateria w laptopie zwykle powoduje zmianę kształtu obudowy . Z czasem deformacja może być coraz wyraźniejsza. To podstawowy objaw, który powinien budzić niepokój. Czasami może mu towarzyszyć:

przegrzanie,
szybko rozładowująca się bateria,
problemy z touchpadem (w niektórych modelach nacisk spowodowany spuchniętą baterią powoduje, że touchpad przestaje reagować),
problemy po odłączeniu laptopa od źródła zasilania – np. ekran gaśnie
uszkodzona klawiatura.
Czy spuchnięta bateria jest niebezpieczna?
Odpowiedź brzmi: tak . Gdy bateria zacznie pęcznieć, może się tylko pogorszyć. Jeśli masz szczęście, bateria po prostu przestanie działać w pewnym momencie. W przeciwnym razie spuchnięta bateria może spowodować poważne uszkodzenia, które mogą wymagać dodatkowej obsługi (np. może „wypchnąć” touchpad). Niestety w ekstremalnych sytuacjach ryzyko jest naprawdę poważne: laptop może się nawet zapalić . Zwykle oznacza to nieodwracalne zniszczenie urządzenia. Poza tym ogień może się rozprzestrzenić, a tego zdecydowanie chciałbyś uniknąć.

Co zrobić, jeśli bateria puchnie?
Jeśli bateria laptopa puchnie, należy ją wymienić. Gdy zauważysz charakterystyczne objawy, nie masz czasu do stracenia – spuchnięta bateria to zagrożenie dla urządzenia i dla Ciebie.

Jeśli podejrzewasz, że bateria może puchnąć, natychmiast odłącz laptopa od źródła zasilania. Ustaw urządzenie na płaskiej powierzchni, uprzednio usuwając z jego otoczenia wszystkie łatwopalne przedmioty. Laptop powinien najpierw ostygnąć. Później możesz spróbować wyjąć baterię – pamiętaj, aby zachować ostrożność. Nie próbuj jej klinować ani szturchać ostrymi narzędziami. Po wyjęciu baterii przechowuj ją w bezpiecznym miejscu, a następnie zutylizuj zgodnie z obowiązującymi przepisami. NIE wyrzucaj baterii do kosza na śmieci! (Wszystkie baterie należy utylizować w określony sposób, zgodnie z przepisami – ale gdy bateria jest spuchnięta, ryzyko pożaru wzrasta!)

Jeśli nie jesteś w 100% pewien, czy wina leży po stronie baterii, trudno Ci wyjąć baterię lub boisz się zrobić to samodzielnie – zanieś laptopa do serwisu laptopów Yeto.

Oczywiście przed wygaśnięciem gwarancji należy zgłosić każdą usterkę i omówić możliwości naprawy gwarancyjnej.

Ostrzeżenie! Jeśli wyjmiesz baterię, nadal możesz pracować na laptopie podłączonym do źródła zasilania, dopóki nie kupisz nowej baterii. Ale nigdy nie powinieneś używać urządzenia z spuchniętą baterią w środku.
Czy można uniknąć spuchniętej baterii?
Nigdy nie możesz być pewien, że bateria twojego laptopa nigdy nie spuchnie – może się to zdarzyć z każdym urządzeniem. Używanie oryginalnych baterii i ładowarek też nie załatwi sprawy – oryginalne baterie w niektórych modelach też puchną. Możesz upewnić się, że używasz urządzenia we właściwy sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Oto, co możesz zrobić:

uniknąć przegrzania 
prawidłowo naładuj akumulator (nie czekaj do całkowitego rozładowania, nie pozostawiaj go cały czas podłączonego do źródła zasilania)
użyj wysokiej jakości ładowarki o parametrach zgodnych z laptopem
Decydując się na zamiennik, wybierz akumulatory wysokiej jakości
zawsze zwracaj uwagę na stan baterii – jeśli zauważysz, że się przegrzewa lub wyczerpuje się zbyt szybko, rozważ wymianę
zanim wybierzesz konkretnego laptopa – sprawdź opinie związane z jego baterią.
Streszczenie
Jeśli bateria Twojego laptopa puchnie, nie czekaj – zamów zamiennik i zainstaluj. W naszym sklepie i serwisie komputerowym Yeto znajdziesz wysokiej jakości baterie do laptopów z gwarancją .

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu