Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Porady komputerowe » Aktualizacja przeglądarki internetowej
Kontakt
  • Yeto Sp. z o.o. Serwis laptopów i komputerów Poznań. Serwis Lenovo, Dell, HP, Asus, Toshiba, Acer, MSI, Sony, Samsung, Xiaomi, Microsoft, Gigabyte, Razer, LG, Huawei, PEAQ. Sklep komputerowy: akcesoria, laptopy, zasilacze, baterie. Ul. Stablewskiego 3 60-224 Poznań (wjazd między garażami) lub od Łukaszewicza 44 (vis a vis Biedronki-parking) Od 07.30 do 19.30, także weekendy po uzgodnieniu tel.
    NIP: 7792533766
  • E-mail:serwis@yeto.pl
  • Telefon732-900-555
  • Godziny działania sklepuZgłoszenia napraw domowych codziennie 07.30 - 19.30. Przyjęcia sprzętu w zakładzie od 07.30 do 19.30 Darmowy parking przed serwisem lub pod Biedronką na Łukaszewicza 44 vis a vis serwisu. Przyjmujemy także w weekendy po informacji telefonicznej

Aktualizacja przeglądarki internetowej

Data dodania: 02-11-2022


Jak zaktualizować przeglądarkę?

 
Przeglądarki aktualizacja Poznań
Aktualizacja przeglądarki internetowej

Jeśli masz problemy z przeglądaniem stron internetowych, może być konieczne zaktualizowanie przeglądarki internetowej - nasz przewodnik powinien Ci pokazać, jak to zrobić.
Za każdym razem, gdy przeglądasz strony internetowe za pomocą komputera, tabletu lub telefonu komórkowego, używasz programu lub aplikacji zwanej przeglądarką internetową.

Zanim iPady i smartfony stały się tak popularne, większość z nas korzystała z Internetu przez nasze komputery. 

Istnieje wiele przeglądarek internetowych do wyboru, od Apple Safari do Mozilli Firefox i Google Chrome do Microsoft Edge. Jedną z najstarszych wciąż używanych przeglądarek jest Opera, która została wydana po raz pierwszy w 1995 roku i ma oddanych fanów.

Kiedyś komputery były preinstalowane z Internet Explorerem i większość ludzi utknęła z nim (około 93% użytkowników komputerów PC, w pewnym momencie na początku XXI wieku). Wraz z wypuszczeniem nowszych przeglądarek, w tym Firefox w 2004 roku i Google Chrome w 2008 roku, a także startujących przeglądarek smartfonów, korzystanie z IE zaczęło spadać, a w 2015 roku Microsoft ogłosił, że Microsoft Edge zastąpi IE jako domyślną przeglądarkę Windows.

Krajobraz przeglądarki jest o wiele bardziej zróżnicowany niż wtedy, gdy IE rządził grzędą. Zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką jest obecnie Google Chrome, której udział w rynku wynosi ponad 63%. Na kolejnych miejscach plasują się Apple Safari (nieco ponad 20%) i Microsoft Edge (nieco ponad 4%). Wszystkie inne przeglądarki mają znacznie mniejszą penetrację rynku, chociaż „mała” jest względna – na przykład Opera może mieć „tylko” 2,2% udziału w rynku, ale to wciąż ponad 320 milionów aktywnych użytkowników.

Przeglądarka to oprogramowanie, które przekształca strony internetowe w coś, co wygląda przejrzyście i czytelnie na ekranie komputera lub innego urządzenia online.

Jeśli korzystasz z telefonu lub tabletu, przeglądarka może zapewnić wyświetlenie mobilnej wersji strony – zazwyczaj chodzi o mniej szczegółowe, przycięte strony, które lepiej pasują do mniejszych ekranów.

Przeglądarka powinna zapewnić prawidłowe działanie na komputerze funkcji, takich jak wideo zawarte na stronie internetowej lub obrazy w wysokiej rozdzielczości.

Co się stanie, jeśli nie zaktualizuję przeglądarki?

Większość stron internetowych działa szczęśliwie z większością przeglądarek. Ale problemy ze zgodnością mogą pojawić się, gdy nowsze witryny – być może z bardziej zaawansowanymi funkcjami – są wyświetlane przez przeglądarki na starszych urządzeniach lub komputerach.

Na przykład, jeśli masz komputer, który ma więcej niż 10 lat i działa w wersji Internet Explorera opracowanej, powiedzmy, w 2007 roku, istnieje prawdopodobieństwo, że wiele witryn, które przeglądałeś dzisiaj, nie będzie wyświetlają się poprawnie.

Ten brak kompatybilności może objawiać się nieprawidłowym ładowaniem zdjęć lub filmów; niektóre linki do innych części witryny mogą nie działać; lub możesz nie być w stanie wypełnić formularzy na stronie.

Przeglądarki muszą być na bieżąco aktualizowane, aby mogły bez problemu wyświetlać najnowsze strony internetowe. Często aktualizacje te są dokonywane automatycznie przez firmy, które dostarczają przeglądarki — ale w niektórych przypadkach może być konieczne podjęcie działań, aby upewnić się, że korzystasz z najnowszej wersji przeglądarki tam, gdzie to możliwe.
Upewnienie się, że Twoja przeglądarka jest aktualna
Jeśli zauważysz, że niektóre witryny internetowe nie wyświetlają się lub nawet nie działają poprawnie na Twoim komputerze lub urządzeniu – lub jeśli nie pamiętasz, aby wcześniej aktualizować przeglądarkę – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy przeglądarka, której używasz, jest aktualna .
Skąd mam wiedzieć, czy mam najnowszą wersję przeglądarki internetowej?
Witryna  updatemybrowser.org  szybko sprawdzi Twoją przeglądarkę i poinformuje Cię, czy masz najnowszą przeglądarkę lub czy musisz zaktualizować ją do nowszej wersji.

Jak długo potrwa aktualizacja mojej przeglądarki?

Jeśli Twoja przeglądarka internetowa wymaga aktualizacji, powinien to być szybki proces, chociaż zależy to od mocy procesora komputera. 

Z tego powodu możesz chcieć zarezerwować trochę czasu na aktualizację przeglądarki, gdy nie będziesz musiał desperacko drukować biletów lub wskazówek natychmiast po tym, na wypadek, gdyby aktualizacja trwała dłużej niż oczekiwano; zwłaszcza, że prawdopodobnie będziesz musiał ponownie uruchomić przeglądarkę, zanim aktualizacje zaczną obowiązywać. To kolejny powód, dla którego warto aktualizować przeglądarkę internetową!

Nie powinieneś tracić żadnych zapisanych szczegółów, takich jak zakładki lub ulubione.

Jak zaktualizować przeglądarkę na komputerze z systemem Windows?
Jak przełączyć się z Internet Explorera na Microsoft Edge
Jeśli nadal korzystasz z Internet Explorera, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przejść dalej, ponieważ Microsoft koncentruje się na swojej nowszej przeglądarce Edge, z Internet Explorerem 11, ponieważ nie jest już obsługiwany w systemie Windows 10. Po przełączeniu się na Edge możesz łatwo zaimportować wszystkie Twoje dane, w tym zakładki, zapisane hasła, ustawienia i historię przeglądania, z Internet Explorera.
Microsoft Edge poprawił bezpieczeństwo i prywatność, a także oferuje lepsze wrażenia z przeglądania dzięki większej liczbie dostępnych opcji dostosowywania.

Jak zaktualizować Google Chrome

Otwórz przeglądarkę, a następnie kliknij trzy pionowe kropki po prawej stronie paska narzędzi u góry. Kliknij „Pomoc”, a następnie „O Google Chrome”. Spowoduje to automatyczne rozpoczęcie skanowania w celu sprawdzenia, czy Chrome jest zaktualizowany, a także poinformuje Cię, której wersji używasz.

Jak zaktualizować Firefoksa

Kliknij menu Firefox reprezentowane przez trzy poziome paski w prawym górnym rogu ekranu. Następnie kliknij ikonę pomocy (znak zapytania), a następnie „O Firefoksie”. Przeglądarka sprawdzi dostępność aktualizacji, a następnie poprosi o ponowne uruchomienie przeglądarki.

W przypadku przeglądarki Chrome i Firefox niniejsze instrukcje dotyczą wersji przeglądarki używanej w systemie operacyjnym Windows 10. W przypadku wcześniejszych wersji może być konieczne przejście do stron Informacje o Google Chrome lub Informacje o przeglądarce Firefox nieco inną drogą – ale nadal będzie to poprzez menu przeglądarki, a następnie Pomoc.

Jak zaktualizować przeglądarkę Safari na komputerze Mac?

Jeśli chcesz zaktualizować standardową przeglądarkę Mac, Safari, kliknij opcję App Store na ekranie głównym, a następnie Aktualizacje. To pokaże, czy Safari, a także inne programy, wymagają aktualizacji.

Jak zaktualizować Operę?

Kliknij ikonę Opera (czerwone O) i kliknij Aktualizacja i odzyskiwanie. Przeglądarka przeskanuje następnie dostępne aktualizacje. Masz również możliwość przywrócenia ustawień domyślnych, co może pomóc, jeśli Twoja przeglądarka działa wolno, ale jest aktualna.

Aktualizowanie przeglądarek na starych komputerach

Po pewnym czasie firmy produkujące starsze komputerowe systemy operacyjne przestają opracowywać dla nich nowe aktualizacje i zamiast tego koncentrują swoje wysiłki na nowszych systemach.

Podobnie firmy produkujące oprogramowanie mogą przestać oferować aktualizacje przeglądarek, a także inne rodzaje programów, które działają w starszych systemach operacyjnych.

Na przykład, jeśli masz komputer z systemem Windows XP lub Windows Vista, nie będziesz już mógł aktualizować przeglądarki Google Chrome ani Mozilla Firefox.

Jednocześnie w takich systemach możesz używać tylko starszej wersji przeglądarki Internet Explorer lub wypróbować jedną z mniejszych przeglądarek. K-Meleon to przeglądarka o niskich zasobach, która potrzebuje tylko 256 MB pamięci (w porównaniu do 4BG wymaganego przez Chrome) i działa na starych wersjach systemu Windows, w tym XP i Vista.

To, czy musisz podjąć działanie – na przykład poprzez uaktualnienie do nowej maszyny – naprawdę zależy od tego, jak oceniasz ograniczenia wynikające z braku aktualizacji. Możliwe, że możesz nadal używać komputera do innych zadań, takich jak przetwarzanie tekstu, podczas przeglądania Internetu na bardziej aktualnym tablecie.
Aktualizacja przeglądarek na tabletach i smartfonach
Aktualizacje są obecnie powszechną częścią korzystania z iPadów, iPhone'ów i urządzeń z Androidem, a większość przeglądarek na tablety i telefony powinna być aktualizowana automatycznie. W ustawieniach będziesz mieć możliwość upewnienia się, że Twoje aplikacje aktualizują się tylko wtedy, gdy masz połączenie z Wi-Fi, aby upewnić się, że nie zużywasz danych mobilnych.

Aby sprawdzić, czy wszystko jest aktualne, najpierw sprawdź w opcji Ustawienia urządzenia, czy konieczna jest aktualizacja systemu. Następnie odwiedź App Store (na urządzeniach Apple) lub Google Play Store na Androida, a następnie sprawdź aktualizacje w poszczególnych aplikacjach.

Podobnie jak komputery stacjonarne lub laptopy, urządzenia te również mogą stać się przestarzałe – więc jeśli masz starego iPhone'a, może on już nie akceptować najnowszych aktualizacji systemu Apple. Prawdopodobnie wywoła to efekt domina, przez co niektóre aplikacje, w tym przeglądarki, nie będą już mogły otrzymywać najnowszych aktualizacji: może to spowodować powolne wczytywanie stron internetowych lub nieprawidłowe wyświetlanie.


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady komputerowe
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu